Recenzja książki: Zdrowie przez zaufanie

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Jednym z podstawowych więzów w społeczeństwie jest zaufanie, rozumiane jako wiara w określone działania tego, kto został nim obdarzony. Zaufanie, okazywane innym, jest równoznaczne z przekonaniem o uczciwości i autentyczności osoby obdarowanej. Ponieważ zaufanie jest doskonałą formą radzenia sobie w sytuacjach krytycznych, należy dostrzegać w nim szansę na udane życie codzienne. Monika Fröschl w swojej książce zachęca do poszukiwania oraz kształtowania w sobie odpowiednich postaw, umożliwiających pokojowe rozwiązywanie konfliktów, przezwyciężanie cierpienia, a także zwalczanie stresu.

Książka Zdrowie przez zaufanie została podzielona na dwie zasadnicze części, dzięki którym czytelnik nabędzie umiejętności stopniowego budowania ufności oraz zrozumie potrzebę dawania i doznawania pocieszenia. Łącząc ze sobą te dwa elementy, autorka wskazuje na ich wspólny mianownik, jakim jest wiara. Bóg miłujący człowieka stanowi podstawę zaufania. Zaradza lękom i nieufności, podpiera w przeciwnościach, wskazuje cel i sens ludzkiego życia. W najtrudniejszych chwilach pomaga odnaleźć poczucie bezpieczeństwa. Zawierzenie Panu niweczy lęk i zwątpienie, co ma bezpośredni wpływ na pogłębienie ufności.

Dostrzegając w zaufaniu i pocieszeniu podstawę życia, Monika Fröschl proponuje sięgnąć do źródła zdrowia: do wiary w samego siebie, ufności w relacjach oraz zawierzenia życiu i światu, które stanowią podstawy do otwarcia się na doznawanie pocieszenia i obdarowywania nim. Pomocą służą: modlitwa, teksty biblijne, systematyczne ćwiczenia oddechu i ciała, chwile skupienia na przykład przy zapalonej świecy. To z kolei ułatwia budowanie i wzmacnianie relacji, umożliwia respektowanie zmian, a także uczy odpowiedzialności za słowa i czyny.

Ponieważ każdy z nas marzy o pięknym życiu w pełni sił i dobrym samopoczuciu, książka Zdrowie przez zaufanie przeznaczona jest dla wszystkich bez wyjątku. Napisana językiem prostym i całkowicie zrozumiałym, pozwala na pełne wykorzystanie zawartych w niej wskazań. Godne uwagi są również podane w ramkach konkretne ćwiczenia. Bogata literatura (niestety, wyłącznie obcojęzyczna) i liczne przypisy nadają lekturze charakteru naukowego, czyniąc ją równocześnie godną zaufania.

Zamieszczone w wielu miejscach książki kolorowe zdjęcia drzew w zmieniających się porach roku zachęcają do zadumy i twórczych przemyśleń, co w konsekwencji prowadzi do umiejętności wsłuchiwania się w swoje wnętrze. Wierząc, że warunkiem zdrowia jest zaufanie, wystarczy nauczyć się go dzięki podanym w lekturze wskazówkom.

Kup książkę Zdrowie przez zaufanie

Zobacz opinie o książce Zdrowie przez zaufanie
Zdrowie przez zaufanie
Prof. dr med. Monika Fröschl