Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Ziemianie wobec wojny

Marcin Chorązki

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Barbara
Data wydania: 2011-03-31
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-6099-112-1
Liczba stron: 346
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: milwaukee meg

Druga wojna światowa została opisana już prawie w każdym aspekcie – tylko słowem kluczowym jest w tym przypadku "wojna". Losy zwykłych ludzi podczas tej dziejowej zawieruchy poznaje czytelnik najczęściej w postaci pamiętników i dzienników, a jeżeli już jakiś historyk skusi się na odejście od politycznego i militarnego aspektu sprawy, wybiera tematy do głębi wstrząsające i pobudzające wyobraźnię, jak Holocaust, prześladowania, współpraca z ruchem oporu czy pobyty w obozach i więzieniach. Dlatego też na uwagę zasługuje książka Marcina Chorązkiego, „Ziemianie wobec wojny”, zajmująca się głównie dniem powszednim w podkrakowskich dworkach podczas okupacji. 


Nie jest to książka o czynach wiekopomnych, całkowicie zmieniających dzieje całego świata i losy tej wojny; zamiast tego otrzymujemy opis dnia codziennego, małych i wielkich problemów, z jakimi zmagali się zwykli ludzie w trakcie okupacji, jak choćby stosunki między ludnością a stacjonującymi w okolicy Niemcami, sposoby radzenia sobie z zalewem uchodźców i z nazistowską administracją, metody biernej i czynnej walki z najeźdźcą, niekoniecznie wiążące się z bieganiem z karabinem po lesie. Chorązki próbuje stworzyć zbiorowy portret przedstawicieli ziemiaństwa, z ich idiosynkrazjami, sympatiami, sposobami radzenia sobie z zaistniałą sytuacją. Zgodnie z tytułem, autor nie skupia się też wyłącznie na czasach Generalnej Guberni, ale porusza też temat późniejszego sowieckiego "wyzwalania" – w końcu wojna w okolicach Krakowa nie skończyła się wraz z wkroczeniem wojsk radzieckich. 


Bazą do napisania tej książki była praca doktorska autora, tak więc od razu powiedzieć trzeba, że jest to książka napisana w sposób czysto naukowy. Materiał uporządkowany jest nie chronologicznie, a tematycznie, co było najsensowniejszym wyjściem w przypadku tak określonej problematyki. Autor ucieka też, całkiem słusznie, od grania roli sędziego i prokuratora w jednym, starając się postawy ziemiaństwa opisywać bezstronnie i ich nie oceniać – jak na dobrą pracę naukową przystało, mamy tu fakty, a nie moralizatorskie przypowieści. Ważne jest też, że prezentowane są zarówno fakty, jak i źródła, które pozwoliły je ustalić, co na pewno ucieszy nawet najbardziej krytycznych czytelników. Choć prawdą jest też, że mowa tu głównie o materiałach polskich - niemieckich i radzieckich jest natomiast zadziwiająco niewiele. 


Mile zaskakuje sposób pisania Chorązkiego – pomimo, że jego książka jest pracą naukową, nie jest napisana sucho i nieprzystępnie. Utrzymana jest odpowiednia dla tego typu prac powaga, precyzja języka i logiczna poprawność wyrażeń, ale nie przeradza się ona w śmiercionośny dla radości z lektury ciąg najtrudniejszych i najmniej znanych wyrazów, jakie udało się znaleźć w słowniku synonimów. Książka napisana jest prosto, zrozumiale i stosunkowo przyjemnie - tak, że do lektury można podejść bez uprzedniego przygotowania psychicznego. 


Wydaje się jednak, że autor jest trochę zbyt przywiązany do ukazywania podkrakowskiego ziemiaństwa w sposób jak najbardziej pozytywny. Uczynki niepatriotyczne, współpraca z nazistami, wykorzystywanie sytuacji do osiągnięcia korzyści kosztem sąsiadów – opisy wszystkich tych przypadków zasłużyły sobie w sumie może na jedną kartkę (jeśli nie - stronę) z prawie trzystu. Nie jestem zwolenniczką kąpania czytelnika w błocie niepewnych moralnie uczynków innych, ale jeśli książka ma zostać nazwana "pełnym" czy "wyczerpującym" opisem, przydałoby się jednak chociaż pokazać te błotniste kałuże. Byłoby to korzystne z jeszcze innego powodu – czytelnik nie miałby podstaw, by zastanawiać się, co jeszcze nie zostało dostatecznie pokazane… 


Jednakże przyznać należy, że książka „Ziemianie wobec wojny” jest warta przeczytania, a przynajmniej przejrzenia – w sposób łatwy i przystępny opisuje wydarzenia, o których raczej nie pisze się w innych książkach dostępnych na księgarnianych półkach. Dodatkowym atutem publikacji jest to, że została ona napisana na podstawie doktoratu, a to może stanowić podstawę do przekonania, że użyte zostały odpowiednie źródła (a nie, na przykład, Discovery Channel) i metodyka badań nie pozostawia wiele do życzenia. „Ziemianie wobec wojny” są więc lekturą godną polecenia miłośnikom historii. 

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
fil-mon-87 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Polityka kontyngentowa okupanta i ,,czarny rynek", inwestowanie podczas okupacji, kredyty nadzorowane przez administrację wroga, książka spodoba się nie tylko miłośnikom historii, ale też ekonomistom jak ja.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów