Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Złamany Kod Leonarda da Vinci

Simon Cox

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania:
Kategoria: Inne
ISBN: 83-7391-919-8
Liczba stron: 188
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Tor

Podróżując dalej, w poszukiwaniu św. Graala sięgnąłem po książkę „Złamany kod Leonarda da Vinci”, która miała niejako wyjaśniać ów tajemniczy kod. Niestety – tak wcale nie jest, pozycja ta jest bowiem jedynie słownikiem, niejako leksykonem pojęć użytych w książce.

 

Oprócz haseł przedstawiających konkretnych bohaterów powieści Dana Browna, dość ogólnikowych i niewiele wnoszących, są tam także pewne podstawowe pojęcia – jak na przykład Luwr, Leonardo da Vinci i tak dalej.

 

Można za to dowiedzieć się pewnych rzeczy o niektórych kodach (np. "ciąg Fibonacciego”) i ich twórcach. Wyjaśnione są także niektóre z symboli mitologicznych (na uwagę zasługują wiele wyjaśniające streszczenia mitów egipskich). Parę haseł historycznych pozwala również usystematyzować wiedzę. „Odwiedzimy” też świątynie, po których wędrują bohaterowie słynnej powieści.

 

Właśnie – przewodnik ów jest przeznaczony raczej dla laika, który dawno zakończył swą edukację, powiedzmy ogólnie – kulturoznawczą i chce sobie jedynie przypomnieć niektóre zagadnienia. Książka ta na pewno je przypomni, lecz niezbyt gruntownie, chociażby z powodu swych niewielkich rozmiarów.

 

Co innego konfrontacja. Tu można się srogo zawieść. Z jednej strony książka zdecydowanie obnaża niedociągnięcia Browna, z drugiej zaś, w tych najbardziej kontrowersyjnych kwestiach przedstawia tylko określone punkty widzenia, bazując na innych książkach (m.in. „Święty Graal, święta krew”). Nie wytyka błędów autorowi bestselleru,  ani też nie pisze jednoznacznie, że posłużył się historycznymi faktami. Na przykład wezmę „Ostatnią wieczerzę” Leonarda da Vinci, gdzie to autor leksykonu po prostu opisuje jak mogło być – podobnie przy haśle „Maria Magdalena” – jest poprawny – nie zaprzecza, nie potwierdza.

 

Takie stanowisko autora znacznie utrudnia ocenę książki. Można jedynie powiedzieć, że merytorycznie nie zachwyca, a jej tytuł jest trochę nie na temat – kod pozostaje kodem, a każdy, kto chce choć trochę zrozumieć, nie mówiąc o złamaniu, winien sięgnąć do szczegółowo i dobrze opracowanej bibliografii z tyłu książki.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
claracorelli plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-03-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Jest genialna
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Złamany Kod Leonarda da Vinci Prawda
Neil Strauss
Okładka - Złamany Kod Leonarda da Vinci Pokusa czerni
Carter Wilson
Okładka - Złamany Kod Leonarda da Vinci Ostatnie wyjście
Federiko Axat
Okładka - Złamany Kod Leonarda da Vinci Dotyk
Claire North
Okładka - Złamany Kod Leonarda da Vinci Dollbaby
Laura Lane McNeal
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów