Recenzja książki: Złamany szyfr czyli 10 wypraw w miejsca, w których bywa(ł) Bóg

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Psychika dziecka wymaga obrazowego przedstawienia rzeczywistości. Ines Krawczyk w sposób zabawny i przystępny wyjaśnia dzieciom trudne do zrozumienia prawdy wiary chrześcijańskiej. Wraz z Wojtkiem i jego Aniołem Stróżem, Korneliuszem, udajemy się „w podróż” do miejsc i wydarzeń bezpośrednio związanych z historią zbawienia. W każdym z nich bohater odnajduje jedną literę szyfru. Kolejno więc odwiedzamy:

1. RAJ wolny od obecności komputerów, sprzętu RTV i telefonów komórkowych. W zamian za to widzimy niczym nie skażoną przyrodę oraz całkowicie spokojne i ufne zwierzęta. Owa sielanka została jednak zakłócona nieodpowiedzialnym działaniem człowieka. No i… pierwsza litera szyfru odnaleziona.

2. POTOP z dryfującą po wodach arką, w której znalazły schronienie zwierzęta – po parze z każdego gatunku – i rodzina Noego. Naszym oczom ukazuje się zalana Ziemia – smutna i brzydka – tak, jak brzydki jest grzech. Wreszcie tęcza: znak przymierza, znak zgody między Bogiem a człowiekiem. No i… druga litera szyfru odnaleziona.

3. PUSTYNIA z Izraelitami śpiewającymi Bogu pieśni dziękczynne za ocalenie i z Górą Synaj, na której Pan Bóg wytłumaczył Mojżeszowi, co robić, żeby ludzie byli szczęśliwi. Zapisane „Boską Ręką na kamiennych tablicach” przykazania, do dnia dzisiejszego niczego nie straciły ze swej aktualności. No i… trzecia litera szyfru odnaleziona.

4. ZWIASTOWANIE przynoszące zarówno nadzieję, jak i radość z tego, że wkrótce spełnią się długo tłumione pragnienia i oczekiwania ludzkości. Bezwarunkowa zgoda Matki Najświętszej godna jest naszego podziwu oraz głębokich refleksji. No i… czwarta litera szyfru odnaleziona.

5. BETLEJEM znane każdemu, pełne prostoty i całkowitego oddania. Uboga stajenka, chłód i wilgoć nie przeszkodziły małemu Jezusowi narodzić się właśnie tam. Obecność Mędrców pozwala nam uwierzyć, że Bóg zawsze da się odnaleźć tym, którzy go naprawdę szukają. No i… piąta litera szyfru odnaleziona.

6. NAD JORDANEM, gdzie Jan Chrzciciel „w kamizelce z wielbłądziego włosia” nawoływał do nawrócenia. Wydarzenia towarzyszące udzielaniu chrztu Jezusowi wymagają otwarcia oczu i uszu na Słowo i obecność Pana Boga. No i… szósta litera szyfru odnaleziona.

7. DWIE GÓRY świadczące o nieograniczonej mocy Bożej. Nakarmienie kilkutysięcznego tłumu i Przemienienie na oczach apostołów są nauką, z której każdy musi wyciągnąć wnioski. Gdy będą praktyczne, doprowadzą do spotkania z Przemienionym Jezusem w wieczności. No i… siódma litera szyfru odnaleziona.

8. ZMARTWYCHWSTANIE dodające chwały Królowi. W obliczu takiego wydarzenia nie wolno się wahać. Prawda musi dotrzeć wszędzie i do każdego. Wielkanocny poranek będzie udziałem nas wszystkich. No i… ósma litera szyfru odnaleziona.

9. ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO, który dodał mocy i odwagi głoszącym Ewangelię o zbawieniu. Od tamtej pory wiemy, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał, żyje nadal i pozostanie z nami „aż do skończenia świata”. No i… dziewiąta oraz dziesiąta litera szyfru odnalezione.

10. WNIEBOWSTĄPIENIE kończące etap ziemskiej działalności Jezusa. Dla nas nadzieja na szczęście nieprzemijające i nie ograniczone czasem. Wtedy nie tylko serce, ale również oczy ujrzą Pana. No i… jedenasta litera szyfru odnaleziona.

W taki sposób dotarliśmy z Wojtkiem i Korneliuszem do końca „wędrówki”. Po złożeniu w całość wszystkich odnalezionych liter, zaszyfrowana historia zbawienia zostaje odtajniona. Poznane w ten sposób wydarzenia zbawcze układają się w całość, dzięki czemu młody czytelnik z pewnością nie zapomni, że Chrystus narodził się, umarł i zmartwychwstał dla naszego zbawienia.

Kup książkę Złamany szyfr czyli 10 wypraw w miejsca, w których bywa(ł) Bóg

Zobacz opinie o książce Złamany szyfr czyli 10 wypraw w miejsca, w których bywa(ł) Bóg