Loretta Young
(1913.01.06 - 2000.08.21)
Amerykańska aktorka, laureatka Oscara Loretta Young, właśc. Gretchen Young przyszła na świat 6 stycznia 1913 r. w Salt Lake City. Jej rodzina przeprowadziła się do Hollywood, kiedy przyszła aktorka miała trzy lata. Jej starsze siostry Polly Ann i Elizabeth Jane (wyst. pod pseud. Sally Blane), podobnie jak Loretta od dziecka pracowały i później zostały aktorkami. Loretta pierwszy raz wystąpiła w filmie w wieku trzech lat w niemym obrazie The Primrose Ring. Na planie filmu w małej Lorecie zakochała się ówczesna gwiazda kina niemego Mae Murray. Aktorka chciała Lorettę adoptować, lecz matka dziewczynki odmówiła. Mimo to aktorka przez dwa lata utrzymywała kontakt z dzieckiem. Young uczęszczała do Ramona Convent Secondary School. Do grania w filmach powróciła w 1928 roku. W następnym roku dołączyła do WAMPAS Baby Stars, specyficznej organizacji filmowej. W roku 1930 roku w wieku 17 lat wyszła za mąż za 26 letniego aktora Granta Withersa. Jednak małżeństwo po niespełna roku zostało rozwiązane. W roku 1935 podczas pracy na planie filmowym Loretta spotkała się z ówczesnym amantem kina Clarkiem Gablem. Aktorzy mieli romans, który skończył się skandalem. Young zaszła w ciążę. Gable w tamtym okresie był żonaty, a sama Young rozwiedziona. Aktorka postanowiła ukryć ciążę, gdyż aktorzy podpisywali klauzule w umowach dotyczące spraw etycznych. Dlatego przez wiele lat Loretta utrzymywała że córka - scenarzystka Judy Lewis została adoptowana, o czym przekonana była również sama dziewczynka. W rzeczywistości Loretta i jej matka w tajemnicy wyjechały do Europy i tam 6 listopada 1935, na świat przyszło dziecko. Sam Gable ani późniejszy mąż Loretty, Tom Lewis, który uznał dziecko, nie byli świadomi prawdy. Podczas II wojny światowej wystąpiła m.in. w propagandowym filmie Ladies Courageous, gdzie wcielała się w członkinie Żeńskiego Pomocniczego Szwadromu Lotniczego. Po wojnie nastąpił renesans kariery aktorki. Grała do 1953 r., w tym czasie dostała Oscara oraz nominację do statuetki. Rozpoczęła też karierę w telewizji, występując w latach 1953-1961 w popularnym serialu telewizyjnym stacji NBC „Letter to Loretta”, za którego otrzymała Złoty Glob, nagrodę Emmy oraz wiele nominacji do tych nagród. Serial przez osiem lat emitowany był w najlepszym czasie antenowym. Po zakończeniu serialu w roku 1962 roku Loretta rozpoczęła praca na planie serialu „The New Loretta Young Show” emitowanym w stacji CBS. Serial nie powtórzył sukcesu poprzednika i po roku zszedł z ramówki. W późniejszych latach zrezygnowała z grania. W roku 1986 wystąpiła w telewizyjnym filmie Christmas Eve. Aktorka za rolę otrzymała Złoty Glob dla najlepszej aktorki w miniserialu lub filmie telewizyjnym. Ostatni raz pojawiła się na ekranie w 1989 r. Aktorka zmarła 21 sierpnia 2000 roku. Posiada dwie gwiazdy w Hollywood Walk of Fame. Kalina Beluch

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Loretta_Young

Filmografia
1921 Szejk 1931 Platynowa blondynka 1933 Jak w siódmym niebie 1934 Biały pochód 1934 Karawana 1934 Dom Rotszyldów 1935 Wyprawy krzyżowe 1935 Szanghaj 1935 Zew krwi 1935 Clive z Indii 1936 Zakochane kobiety 1937 Dwaj mężowie pani Vicky 1937 Niewinnie się zaczęło 1939 Historia Alexsandra Grahama Bella 1943 Chiny 1943 Pamiętna noc 1945 Wtedy zjawił się Jones 1946 Intruz 1947 Żona biskupa 1947 Córka farmera 1949 Przyjdź do stajni 1949 Oskarżona 1951 Powód do paniki