Recenzja książki: Diabelska góra

Recenzuje: Myszka77

Diabelska góra to tom trzeci cyklu Nora Kelly autorstwa Douglasa Prestona i Lincolna Childa, jednak z powodzeniem czytać można tę książkę jako niezależną powieść. Główna bohaterka jest cenioną archeolożką, lubi wyzwania, lecz gdy dyrektorka instytutu za namową ekscentrycznego miliardera proponuje jej prace wykopaliskowe w amerykańskiej bazie wojskowej, gdzie rzekomo rozbił się statek kosmiczny z pozaziemskiej galaktyki, Nora zdecydowanie odmawia. Uważa to za żart i nie szczędzi słów krytyki szefostwu. Po wyrażeniu swojej opinii nie pozostaje jej nic innego, jak tylko odejść z pracy. Sama na to zapracowała, to był wyłącznie jej wybór, jednak Norze przykro z powodu pracującego w tym samym instytucie brata, który z pewnością również straci pracę.

Na rynku akademickim było trudno o pracę, a z adnotacją o zwolnieniu w papierach... Co ona sobie wyobrażała? Mimo to myśl, że po tym, co nawygadywała w gabinecie dyrektorki, miałaby złożyć rezygnację, była tak poniżająca, że wprost nie do zniesienia.

Po spakowaniu osobistych rzeczy Nora na parkingu, niby zupełnie przypadkowo, wpada na atrakcyjnego miliardera. Nie ma ochoty z nim dyskutować, ale po krótkiej wymianie zdań dochodzi do wniosku, że może ta dość dziwna ekspedycja nie jest aż tak złym pomysłem, jak mogłoby się wydawać – tym bardziej, że jej brat już zdecydował się współpracę z Lucasem Tappanem. Skoro i tak oboje pozostają bez pracy, to może jednak warto spróbować?

Nora początkowo uważa, że wyjazd do Roswell, gdzie w okolicy w 1947 roku rozbił się statek kosmiczny, sprawi, że straci cały dorobek wielu lat swojej pracy i może nawet zrujnować jej karierę. Z czasem jednak orientuje się, że Tappan wie, czego chce i potrafi być bardzo przekonujący. Poza tym, jego urok osobisty ujmuje ją.

Już podczas pierwszych dni na terenie miejsca rzekomego lądowania UFO archeolodzy natrafiają na zwłoki. Trochę może nietypowe, ale jednak zdecydowanie ludzkie zwłoki. Z pewnością ofiary zostały zamordowane, a sprawca zadbał o to, żeby nie można ich było zidentyfikować.

Do akcji wkraczają agenci FBI z Corrie Swanson na czele. Pojawia się coraz więcej niewiadomych. Nie dość, że nie sposób odnaleźć odpowiedzi na dręczące naukowców pytania, to jeszcze zaczyna się robić naprawdę niebezpiecznie...

Co skrywa teren wykopalisk w pobliżu zamkniętej bazy wojskowej? Co ktoś próbuje ukryć przed naukowcami? Co jeszcze odkryją archeolodzy? Czy faktycznie rozbiło się tam UFO?

Diabelska góra to powieść sensacyjna z elementami science fiction. To książka w pełni zgodna z regułami gatunku, w starym stylu. Nie ma tu zbędnego gmatwania fabuły, powieść angażuje, przykuwa uwagę, nie pozwalając oderwać się od lektury aż do ostatniej strony. To wciągająca propozycja nie tylko dla miłośników gatunku.

Tagi: Literatura kryminalna i detektywistyczna

Kup książkę Diabelska góra

Zobacz opinie o książce Diabelska góra
Diabelska góra
Lincoln Child
Ogon skorpiona
Lincoln Child0
Okładka ksiązki - Ogon skorpiona

Głęboko pogrzebanych tajemnic lepiej nie wykopywać. W piwnicy opuszczonego domu na peryferiach Nowego Meksyku zostają odnalezione zmumifikowane zwłoki...

Grobowiec
Lincoln Child0
Okładka ksiązki - Grobowiec

Na dnie mokradeł wokół Nilu zostaje zlokalizowany grobowiec legendarnego faraona - Narmera - założyciela pierwszej dynastii władców Egiptu. Na stacji...