Recenzja książki: Dzienniczek. Miłosierdzie Boże w duszy mojej

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Ciesząca się bogactwem życia mistycznego święta Faustyna Kowalska przez samego Chrystusa została wybrana, by głosić orędzie Miłosierdzia skierowane do całego świata. Odsłaniający głębię jej duchowego życia Dzienniczek. Miłosierdzie Boże w duszy mojej jest zapisem refleksji świadczących o całkowitym zawierzeniu wybitnej mistyczki Kościoła w nieskończone miłosierdzie Boże.

Opublikowany nakładem Wydawnictwa Promic Dzienniczek został zaopatrzony w obwolutę z nadrukiem Z OKAZJI PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ oraz wzorem chrystogramu IHS, jaki przyszywany jest do sukienek dziewczynek przystępujących do Wczesnej Komunii Świętej. A ponieważ dzień początkujący możliwość pełnego uczestnictwa w Eucharystii jest dla chrześcijanina szczególnie ważny, Dzienniczek stanie się prezentem jak najbardziej trafionym (Bóg bogaty w miłosierdzie ma okazję przebywać w sercu człowieka). Całość utrzymana jest w tonacji komunijnej – złote litery na białym tle doskonale oddają klimat czystości dziecka, w którego sercu oczyszczonym z grzechu w sakramencie pokuty i pojednania jest miejsce dla Chrystusa Eucharystycznego. Do książeczki dołączona została ozdobna kartka z życzeniami i miejscem na wpisanie imienia obdarowanego dziecka oraz tego, kto obdarowuje. Niewielki format nie przeszkadza w przekazie pełnej treści.

Obecne wydanie Dzienniczka jest wydaniem wiarygodnym, pozbawionym zniekształceń i sprzeczności (prostotę języka oraz błędy gramatyczne i stylistyczne zostawiono bez zmian). W tekście zastosowano nawiasy zwykłe i kwadratowe, odnosząc się w ten sposób do rękopisu tekstu Dzienniczka oraz do Wydawcy, co wyjaśniono w przypisie oznaczonym*. Składających się na całość Dzienniczka treść sześciu zeszytów poprzedza wprowadzenie (życie w domu rodzinnym, powołanie, pobyt w klasztorze, choroba i śmierć siostry Faustyny, jej duchowość i posłannictwo, obraz Jezusa Miłosiernego, kult Bożego Miłosierdzia) oraz Kalendarium życia świętej s. Marii Faustyny Heleny Kowalskiej ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia (od urodzenia do kanonizacji).

Lektura zapisków pozwala prześledzić szczegółową treść wszystkich zeszytów, w których obok indywidualnych doświadczeń siostry Faustyny, znalazły się słowa (wytłuszczoną czcionką) wypowiedziane przez Chrystusa. Za zadanie specjalne dla rodziców można uznać składające się na Moje przygotowanie do Komunii Świętej osobiste refleksje apostołki Bożego Miłosierdzia, których wspólna analiza z dziećmi pozwoli nie tylko pogłębić ich wiarę i miłość przepełnioną dziecięcą ufnością, ale również ugruntować rodzinne relacje. Pomocne okażą się przypisy (z podziałem na zeszyty) oraz indeksy (rzeczowy, osób, miejscowości). Bogactwo treści Dzienniczka, ukazując niezmierzone miłosierdzie Boga miłującego człowieka, niesie z sobą ukojenie dla nas – ludzi zagubionych w chaosie współczesnego świata.

Ponieważ znane na całym świecie orędzie świętej Faustyny kształtuje pobożność wiernych, dobrze się stało, że wśród propozycji prezentów komunijnych znalazł się Dzienniczek. Miłosierdzie Boże w duszy mojej.

Kup książkę Dzienniczek. Miłosierdzie Boże w duszy mojej

Zobacz opinie o książce Dzienniczek. Miłosierdzie Boże w duszy mojej
Dzienniczek – wydanie luksusowe
Faustyna Kowalska0
Okładka ksiązki - Dzienniczek – wydanie luksusowe

"Dzienniczek" zawiera osobiste zapiski siostry Faustyny, polskiej zakonnicy zmarłej w 1938 r., wizjonerki i mistyczki, której Jezus zlecił przekazanie...

Św. Faustyna o wierze, nadziei i miłości
Faustyna Kowalska0
Okładka ksiązki - Św. Faustyna o wierze, nadziei i miłości

Wyjątki z Dzienniczka św. Faustyny opatrzone przystępnym wprowadzeniem ukazującym główne przesłanie wybranych fragmentów. Kieszonkowy format pozwala na...

"Nie za pomyślny wynik nagradzam, ale za cierpliwość i trud dla mnie podjęty"

"Nic nie ma w życiu duchowym drobnego"