Recenzja książki: Fatima. Przewodnik dla czwartego wizjonera

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Sanktuarium w Fatimie jest jednym z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego (rocznie przyciąga ponad pięć milionów pielgrzymów z całego świata), gdzie Matka Boża objawiła się trojgu pastuszkom. Książka Fatima. Przewodnik dla czwartego wizjonera nie tylko przedstawia przebieg objawień i ich wpływ na historię współczesnego świata, ale również wzywa każdego z nas do nawrócenia i pokuty.

Przewracając kolejne kartki publikacji Wydawnictwa Promic, czytelnik najpierw poznaje proste życie każdego z trójki dzieci z Aljustrel (Łucja dos Santos, Franciszek i Hiacynta Marto), które – mimo braku wiary ze strony otoczenia, nakazów odwołania kłamstwa, zastraszania i uwięzienia – stały się posłańcami Matki Bożej, a dopiero potem ma okazję pochylić się nad istotą fatimskich objawień w dolinie Cova da Iria (Dolina Pokoju). Opatrzone datami opisy dotyczące spotkań z „Piękną Panią” zawierają – oprócz kierowanych do dzieci próśb Matki Bożej – wiadomości wprowadzające i podsumowujące, przetykaną komentarzami autora relację Łucji z przebiegu objawień oraz jej zgodę na ofiarowanie się Bogu jako zadośćuczynienie za grzechy świata. Marcin Sobiech, zajmując się od trzydziestu lat przesłaniem wypływającym z objawień fatimskich, przedstawia fakty historyczne, przejawy pobożności ludowej oraz poparte stanowiskiem Kościoła osobiste refleksje, kierując tym samym czytelnika w sam środek duchowych przeżyć.

Treść Fatimy, chociaż obszerna, przedstawiona została w sposób zwięzły i konkretny. Autor usystematyzował treści dotyczące trzech tajemnic fatimskich, ubogacił refleksjami niebiańskie modlitwy (podyktowane dzieciom przez Matkę Bożą i Anioła oraz modlitwę będącą owocem fatimskich doświadczeń), wyjaśnił kwestię Bożego miłosierdzia oraz fatimskich wezwań (nawrócenie, pokuta, modlitwa, wynagrodzenie, umartwienie). Z wydarzeniami w Fatimie powiązał pontyfikaty kolejnych papieży, przeanalizował potrzebę oddania Rosji i świata Sercu Maryi, przypominając przy okazji Akt poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi (Jasna Góra, 8 września 1946 roku). Omówił zagadnienia dotyczące nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi oraz Godziny Łaski dla świata, oprowadził po fatimskim sanktuarium i po wybranych polskich sanktuariach fatimskich (Krzeptówki, Turza Śląska oraz Szczecin z jedynym na świecie Sanktuarium Dzieci Fatimskich). Rozpatrzył zbieżności orędzia gietrzwałdzkiego z fatimskim, a także wyliczył udokumentowane cudowne zdarzenia za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny z Fatimy (wraz z uzdrowieniem Ojca Pio).

Publikacja Wydawnictwa Promic to maksimum przydatnej treści. Każda zamieszczona na jej kartach informacja ma znaczenie, uzasadnione zostały przyczyny pociągające za sobą skutki. Prosty sposób przekazu stanowi zachętę do pochylenia się nad fatimskim przesłaniem. W zamieszczonych na końcu książki Dodatkach znalazły się modlitwy, akty poświęcenia oraz teksty liturgiczne. Pomocą służą Źródła bibliograficzne i opracowania (wraz z adresami stron internetowych). Ilustracja na okładce przedstawia Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Fatimie.

Treść książki Fatima. Przewodnik dla czwartego wizjonera przekonuje, że przesłanie objawień fatimskich (wraz z wezwaniem do czujności) dziś, przeszło sto lat po ich zakończeniu, wciąż jest aktualne. A ponieważ czwartym wizjonerem ma być każdy człowiek, do przyjęcia orędzia z Fatimy powołani jesteśmy wszyscy.

Tagi: Fatima bóg wiara pielgrzymka

Kup książkę Fatima. Przewodnik dla czwartego wizjonera