Recenzja książki: Jak podróżować z łososiem

Recenzuje: Karolina Mucha

Jak czytać Eco?

  

Świadomy swej błyskotliwości oraz uznania, jakim się cieszył, Umberto Eco pisał felietony odważne i cięte – niekiedy wręcz ostre. Możliwe więc, że podczas ich lektury czytelnik poczuje się w którymś momencie osobiście dotknięty. Jednak ponieważ większość tekstów z dużym prawdopodobieństwem uderza w „innych” (m.in. w biurokrację, media), przyjemne rozbawienie powinno być tu uczuciem dominującym.

 

Zbiór Jak podróżować z łososiem, w Polsce wydany ponad rok po śmierci autora, zawiera teksty publikowane oryginalnie w mediolańskim tygodniku L'Espresso. Część z nich w formie książkowej ukazała się po raz pierwszy, starsze (pochodzące z lat 1975-1991) znaleźć można w Zapiskach na pudełkach od zapałek. Wszystkie mają podobną formę – Eco nadał im charakter instruktażu, szczegółowo objaśniając, jak radzić sobie w zwykłych i nietypowych sytuacjach.

 

Czy zatem Jak podróżować... można uznać za poradnik?

 

Zdecydowanie nie. Tytułowe pytania stawiane w felietonach (np. Jak kupować gadżety, Jak mówić o zwierzętach, Jak jeść lody) stanowią tylko pretekst do humorystycznych, sarkastycznych, pół-żartobliwych rozważań bystrego i uważnego badacza społeczeństw. Nie można Eco nazwać jedynie obserwatorem życia społecznego, bo wiele z jego tekstów – choć często mocno ironicznych czy wręcz karykaturalnych – sprawia wrażenie szczerze zaangażowanych. Trudno zatem ich autora, potrafiącego o wielu kwestiach rozprawiać w tak zaskakującej i nieoczywistej formie, uznać za stoika żyjącego w oddalonym od codzienności świecie idei. On naprawdę nienawidził namiętnych entuzjastów piłki nożnej. Irytował się bezsensownością biurokracji. Z niezwykłą uwagą przeglądał biuletyny reklamowe w samolotach. Analizował zachowania taksówkarzy. Walczył z nadawcami spamu.

 

Tyle, że najbardziej nawet prozaiczne czy uciążliwe wyzwania, porządkowane przez filozoficzny umysł, prowadzą do zupełnie zaskakujących wniosków. Nierzadko nabierają wręcz egzystencjalnego zabarwienia. Zawsze bawią. Często inspirują.

 

Eco nie jest więc obserwatorem, ale raczej badaczem rzeczywistości. A może także – za sprawą swoich tekstów – jej reformatorem?

 

Jak zatem czytać felietony Eco?

 

Przede wszystkim z dystansem – do siebie i rzeczywistości.

 

Lepiej też po trochu niż w całości. By dawkować sobie tę intelektualną ucztę.

 

Bo nowej porcji nie będzie...

Kup książkę Jak podróżować z łososiem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Jak podróżować z łososiem
Książka
Inne książki autora
Czytanie świata. Eseje
Umberto Eco0
Okładka ksiązki - Czytanie świata. Eseje

Zbiór esejów Umberto Eco, wybranych z najważniejszych, nie publikowanych jeszcze w języku polskim książek. Ich wspólnym tematem jest interpretacja: jej...

Migracje i nietolerancja
Umberto Eco0
Okładka ksiązki - Migracje i nietolerancja

W tomiku Migracje i nietolerancja zebrano cztery teksty, które łączy wskazana w tytule tematyka. Choć dwa z nich powstały w 1997 roku (pochodzą z tomu...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy