Recenzja książki: Księga przygód małego elfa

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Wywodzące się z mitologii germańskiej elfy przedstawiane są jako małe, młodzieńczo wyglądające ludziki o pięknej fizjonomii, które - zaopatrzone w czułki oraz przezroczyste i mieniące się w słońcu skrzydełka - żyją w lasach, źródłach, studniach, a nawet pod ziemią. Przypisuje się im długowieczność (w niektórych rejonach świata nawet nieśmiertelność) oraz magiczne moce. Elfy są stworzeniami mile widzianymi przez dzieci, ponieważ ich wyobraźnia jest jak puszka, w której mieszczą się marzenia. W pięknej książeczce wydawnictwa Jedność najmłodsi odnajdą ucztę duchową, zdolną zaspokoić najgłębiej ukryte tęsknoty i pragnienia.

Trzy opowiadania Marca Limoniego przemawiają do każdego dziecka. Od samego początku budzi sympatię kochające się rodzeństwo Michał i Ania oraz ich przyjaźń z malutką, czarująco piękną elfką Lili. Wspólnie przeżywają niesamowite przygody: przed wschodem słońca poszukują stokrotek, których mleczko doskonale nadaje się do sklejenia zniszczonej różdżki, spełniającej dziecięce marzenia; biorą aktywny udział w tropieniu połyskującego w księżycowym blasku Czarodziejskiego Kamienia; zimą organizują żywność i karmią leśne zwierzęta podczas choroby leśniczego. Jakie marzenie spełniła Lili, machając swoją różdżką i wysypując z niej magiczny pyłek? Kogo zainteresował wyglądający jak wielka kropla rosy Czarodziejski Kamień? Skąd dzieci obserwowały czujnie podchodzące do paśnika sarny, jelenie, dziki, zające i wiewiórki? Odpowiedzi na te i wiele jeszcze innych pytań odnaleźć można w lekturze.

Książeczka Księga przygód małego elfa zaadresowana jest do wszystkich dzieci. Oczywiście, dorośli również mogą po nią sięgnąć, pod warunkiem jednak, że uśpią zmysły, a w przygodach pięknej Lili odnajdą cechy przynależne elfom: obecność w odpowiednim miejscu i czasie czyli wszędzie tam, gdzie potrzebna jest ich pomoc. Każda strona kryje piękne, wyraźne, kolorowe oraz przyozdobione mieniącą się folią ilustracje autorstwa Suzanne Schwandt, które nie tylko mocno wzmacniają przekaz, ale również zatrzymują oko czytelnika na długi czas. Twarda okładka umożliwia wielokrotne sięganie po lekturę. Pełna ciepła książeczka o sympatycznej elfce Lili uczy, jak powinno się żyć: dobroć, przyjaźń, wzajemne zrozumienie, dostrzeganie drugiego człowieka z wszystkimi jego problemami, żalem i smutkiem to wartości płynące z propozycji wydawnictwa Jedność. Warto jak najszybciej sięgnąć po lekturę i zaprzyjaźnić się z elfami, by wraz z nimi przeżywać ciekawe i niecodzienne przygody.

Kup książkę Księga przygód małego elfa

Zobacz opinie o książce Księga przygód małego elfa
Księga przygód małego elfa
Marc Limoni, Susanne Schwandt