Recenzja książki: Mám nápad. Czeski dla początkujących

Recenzuje: Damian Kopeć

To je ono!

Uczymy się języków obcych, by znaleźć lepiej płatną, bardziej atrakcyjną pracę. By móc się swobodnie komunikować w czasie podróży wakacyjnej czy służbowej. By móc pracować w środowisku wielonarodowym czy komunikować się przez Internet. Uczymy się przede wszystkim języków najbardziej rozpowszechnionych, popularnych, takich jak chociażby angielski. Czasami warto jednak poznać dodatkowo język trochę mniej znany, za to przydatny chociażby w czasie krótkich wypadów turystycznych. Taki, jak język naszych południowych sąsiadów, Czechów. Język zbliżony do polskiego.

Najlepiej uczyć się danego języka, przebywając w środowisku, gdzie się go naturalnie używa. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Wtedy pozostają kursy językowe czy nauka samodzielna. Każda z tych form ma swoje zalety i wady. Lepiej, kiedy ktoś nas kontroluje i ocenia. Wygodniej, kiedy sami poświęcamy nauce czas w momencie, który najbardziej nam odpowiada.

Autorski podręcznik Mam napad! Jany Kępskiej skierowany jest do początkujących, ewentualnie do tych, którzy chcą szybko odświeżyć podstawy języka. Jest nakierowany na naukę komunikacji, co determinuje podejmowaną w nim tematykę (na przykład przedstawianie się, organizacja dnia, jedzenie, komunikacja w hotelu). Obejmuje poziomy A1 i A2, a więc podstawowe dla języka. Jest skierowany do Polaków – polecenia i opisy są podane w dwóch językach: polskim i czeskim.

Na kurs składa się 10 lekcji tematycznych i 5 powtórzeniowych. Ich zawartość to praktyczne zwroty, niezbędne słownictwo, podstawy gramatyki. Dialogi są z życia wzięte, oparte o współczesny język czeski. Kurs Mam napad! jest wynikiem doświadczeń zamieszkałej od lat w Polsce czeskiej lektorki i tłumaczki. Jest skonstruowany w oparciu o jej praktykę nauczycielki języka. Bardzo ważnym elementem są w nim nagrania w formacie mp3 (dostępne za darmo do odsłuchania bądź ściągniecia ze strony internetowej) przygotowane przez native speakers. Nagrania są dobrej jakości, wyraźne, nakierowane na początkujących, którzy mogą mieć trudności ze zrozumieniem swobodnej mowy. W podręczniku przy tekstach, które możemy odsłuchać, zamieszczono symbol słuchawek i mały numer pliku.

Format A4 zapewnia odpowiednią przestrzeń do pracy. Nie ma wrażenia ściśnięcia, upchnięcia tekstu. Wprost przeciwnie, jest on rozłożony luźno, co może pomóc w lepszym zapamiętywaniu (ważne dla osób z pamięcią wzrokową). Układ graficzny elementów na stronie jest prosty, dobrze przemyślany i ułatwiający szybkie odszukiwanie tekstu. Ćwiczenia i zadania są odpowiednio urozmaicone. Książka jest podręcznikiem przygotowanym do pracy indywidualnej. Jest w niej miejsce na notatki i odpowiedzi do zadań, na krzyżówki czy formę wykreślanki. Jest klucz do zadań.

Podręcznik Mam napad! robi bardzo dobre wrażenie. Pozwala szybko i łagodnie „zanurzyć się“ w języku czeskim. Dobre jest zrównoważenie słówek, wymowy i problemów gramatycznych. Dobre jest stopniowanie trudności. To świetna propozycja dla osób chcących samodzielnie poznać podstawy czeskiego. Ten kurs to je ono!

Tagi: język czeski podręcznik

Kup książkę Mám nápad. Czeski dla początkujących