Recenzja książki: Nowe gry i zabawy dla badaczy przyrody

Recenzuje: Katarzyna Krzan

Nasz zindywidualizowany, skomputeryzowany świat odciął dzieci od zabaw na świeżym powietrzu. Sporty uprawia się przed Playstation, a świat poznaje się dzięki programom telewizyjnym. Doszło do tego, że zaczęły powstawać poradniki, pokazujące, jak bezpiecznie bawić się na dworze. Jednym z nich jest książka z serii Nowe gry i zabawy – dla badaczy przyrody. Trzeba przyznać, że pomysły w niej zawarte są naprawdę inspirujące. Dzięki nim zwykły spacer do parku może okazać się niezapomnianą przygodą. Wystarczy zaangażować do pracy trochę wyobraźni, albo… zabrać z sobą książkę.

Oczywiście, ta publikacja przeznaczona jest dla nauczycieli, wychowawców, a w tym przypadku szczególnie dla rodziców, którym z czasem może zacząć brakować pomysłów na aktywne spędzanie wspólnego czasu z dziećmi.

Zabawy pobudzają wyobraźnię dziecka, gdyż odwołują się do baśniowości i tajemnic otaczającego świata. Są zatem zabawy dla rycerzy, zabawy pomagające poznawać przyrodę w towarzystwie leśnych skrzatów. Ale można też przenieść przyrodnicze przygody do domu i pobawić się w życie Indian i dziką dżunglę. Dzięki twórczym zabawom pobudzamy wszystkie zmysły, uczymy się majsterkować, wykonywać doświadczenia związane z naturą, a – wreszcie – odpoczywać i relaksować się na świeżym powietrzu.

Na początek autorka wymienia listę przedmiotów, które mogą nam się przydać podczas eksploracji przyrodniczych. Jest ich sporo, bo też nigdy nie wiadomo, co się może przydać. Zresztą, dobry ekwipunek podnosi wartość wycieczki w oczach dziecka. Ze zwykłego spaceru tworzymy Wyprawę po Przygodę, a to już coś znacznie bardziej atrakcyjnego.

Przywołane w książce zabawy pomagają poznawać prawa rządzące światem w działaniu, a to daje znacznie więcej niż sucha teoria w szkole. Taką wyprawę wspomina się jeszcze długo. Prócz dokładnych wskazówek, jak i w co się bawić, zamieszczono w publikacji także uwagi dotyczące tego, co dana zabawa przynosi dziecku. Podkreśla się tu rolę wyobraźni, radzenia sobie z problemami i pracy w grupie. Książka z pewnością przyda się podczas grupowych wycieczek do lasu, jak i zwykłych spacerów po parku. Można szukać skarbów, wstąpić do szkoły czarownic, bawić się w podchody, budować tory przeszkód, szukać słonia w dżungli… Najlepsze jest to, że zabawy wcale nie są trudne, wymagają jedynie dobrych chęci. A wynieść z nich można sporą dawkę przyrodniczej wiedzy, która z pewnością przyda się w codziennym życiu.

Poradnik opatrzony jest także zabawnymi ilustracjami, które pomagają dzieciom w opanowaniu nowych dla nich zabaw. To chyba najciekawsza książka z serii.

Kup książkę Nowe gry i zabawy dla badaczy przyrody

Zobacz opinie o książce Nowe gry i zabawy dla badaczy przyrody
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska