Recenzja książki: Oto jak kończy się świat

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Jak będzie wyglądał koniec świata? Czy będą to spektakularne i tragiczne w skutkach wybuchy i eksplozje? Wielkie powodzie lub susze? Wojny? Głód? A może o końcu świata wiedzieć będzie garstka wybrańców, która przygotuje się na to wydarzenie i jakimś cudem spróbuje je przeżyć? Dystopijną wizję zakończenia znanej nam rzeczywistości prezentuje czytelnikowi Jen Wilde w książce Oto jak kończy się świat.

recenzja Oto jak kończy się świat

Waverly to nastolatka uczęszczająca do prestiżowej szkoły, Akademii Webbera. Dziewczyna dostała się do tego liceum dzięki stypendium, a rodzice zostali w niej zatrudnieni w kuchni i jako pomoce sprzątające. Waverly obraca się w kręgach bardzo bogatych dzieciaków. Nastolatków pochodzących z wyższych sfer nowojorskich bogaczy. Dziewczyna nigdy nie chciała im dorównać, nie miała też potrzeby wniknięcia w ich środowisko. Jednak, udzielając im korepetycji, zaczyna poznawać ich świat od środka, a pewnego dnia dostaje propozycję, by „podszyć się” na balu maskowym pod jedną z popularnych dziewczyn. Caroline twierdzi, że ma dość wiecznego bycia na świeczniku i chętnie odda Waverly możliwość wyjścia na spektakularną imprezę. Pożycza dziewczynie swoją suknię i maskę, po czym uczy Waverly, jak powinna się zachowywać. Tuż przed balem maskowym okazuje się, że ojciec Caroline, jeden z przyjaciół Webbera, dziekana Akademii, w tajemniczych okolicznościach ulega wypadkowi. Waverly za namową Caroline udaje się jednak na bal i tam staje się świadkiem dramatycznych wydarzeń. Okazuje się, że pełne przepychu przyjęcie nie jest tylko spektakularną zabawą. Na zewnątrz budynku zaczynają dziać się przerażające zjawiska, a plany dziekana Webbera wobec gości okazują się niewyobrażalne.

Oto jak kończy się świat to bardzo dynamiczna powieść, która zabiera czytelnika w szaloną podróż. Z ubogiej dzielnicy, gdzie mieszka autystyczna Waverly ze swoją schorowaną matką i przemęczonym ojcem, trafiamy w progi bogatych nowojorczyków, przemierzamy korytarze snobistycznej Akademii Webbera, by – wreszcie – trafić do ekskluzywnego budynku, w którym odbywa się bal maskowy dla bogaczy. Już te skrajności zapierają dech w piersiach, nie wspominając nawet o wydarzeniach, jakich wkrótce stanie się świadkiem. A to, co dzieje się podczas balu, wymyka się wszelkim wyobrażeniom. Odkrycie spisku Webbera, tajne przejścia w budynku, skrytki, pogonie, walki i strzelaniny – to tylko niewielki wycinek tego, co czeka na czytelników. Powieść Oto jak kończy się świat przypomina gotowy scenariusz dystopijnego filmu akcji, który będzie trzymał w napięciu do ostatniej minuty.

Autorka, Jen Wilde, szczegółowo opisuje nierówności społeczne i homofobię. Pokazuje, że wciąż do głosu i władzy dochodzą bogaci biali mężczyźni, którzy próbują tworzyć „idealny” świat według swoich, często chorych zasad. Jen Wilde uświadamia czytelnikom, z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się osoby z autyzmem, a także społeczność LGBTQ+. Jak niewiele znaczą hasła równościowe, jak pozornie otwarte na wolność poglądów społeczeństwo czy rzekomo wspierające chorych i niepełnosprawnych osoby tak naprawdę piętnują wszystkich, którzy nie stosują się do tradycyjnych norm społecznych.

Wizja, jaką prezentuje Jen Wilde, nie należy do najszczęśliwszych. Nie oznacza to jednak, że odbiera nadzieję. Dopóki w ludziach będzie się tlić chęć walki o wspólne dobro, dopóty świat się nie skończy.

Kup książkę Oto jak kończy się świat

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Oto jak kończy się świat
Autor
Książka
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis
Opowieści o kolorach
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy