Recenzja książki: Pedagogika społeczna. Zarys problematyki

Recenzuje: Justyna Gul

Słów kilka o pedagogice społecznej

 

Jedną z subdyscyplin, które wyłoniły się z pedagogiki, jest pedagogika społeczna. Zajmuje się ona czynnikami środowiska decydującymi o wychowaniu człowieka, od jego urodzenia aż do końca życia. Nauka ta uwzględnia szczególnie warunki społeczne, kulturowe, przyrodnicze i biopsychiczne, a także warunki związane z rozwojem współczesnej cywilizacji. Wśród podstawowych zadań pedagogiki społecznej można wymienić profilaktykę oraz kompensację wychowawczą i opiekuńczą. W kręgu zainteresowań pedagogiki społecznej leżą również teoretyczne problemy wychowawcze środowiska oraz metody pracy oświatowej.

 

O pedagogice społecznej i jej kondycji oraz o stanie badań nad jej rozwojem pisze Mariusz Cichosz, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Publikacja Pedagogika społeczna. Zarys problematyki Oficyny Wydawniczej IMPULS to zaledwie wprowadzenie w ten niezwykle obszerny i wieloaspektowy temat, ale książka pozwala przyswoić sobie podstawowe pojęcia i zyskać ogólny pogląd na to, czym ta subdyscyplina pedagogiki się zajmuje. Tym samym jest to pozycja adresowana zarówno do wieloletnich praktyków, którzy zyskują możliwość wykorzystania przekazanej przez Cichosza wiedzy w codziennej pracy, jak i do studentów, którym książka przyda się jako lektura uzupełniająca bądź jako materiał do powtórki przed egzaminem.

 

Książka składa się z czterech rozdziałów, z których pierwszy przybliża nam genezę pedagogiki specjalnej. Autor przywołuje początki i uwarunkowania rozwoju dyscypliny, przybliża prekursorów pedagogiki społecznej w Polsce oraz etapy jej rozwoju. Rozdział drugi omawia szczególną rolę, jaką w dotychczasowym dorobku pedagogiki społecznej odegrały takie wybitne osobistości, jak: Helena Radlinska, będąca pierwszym polskim pedagogiem społecznym i inspiracją dla przyszłych pokoleń, Aleksander Kamiński, Ryszard Wroczyński, Stanisław Kowalski zajmujący się socjologią wychowania czy Tadeusz Frąckowiak.

 

W rozdziale trzecim autor zajmuje się zagadnieniami związanymi z kategorią środowiska – pojęcia kluczowego i źródłowego dla wielu nauk. Przywołuje najczęściej stosowane współczesne koncepcje środowiska, omawia rozwój koncepcji u wybranych autorów w kontekście pedagogiki społecznej i porusza zagadnienia związane z typem środowisk. Cichosz przybliża również nowe pojęcia i kategorie kreujące nowe perspektywy teoretyczno-metodologiczne, a także pokazuje środowisko i środowisko wychowawcze w interdyscyplinarnym ujęciu edukacji środowiskowej.

 

Ostatni rozdział książki poświęcony jest współczesnym kontekstom teoretyczno-metodologicznym. Cichosz poszukuje tu odpowiedzi na pytanie dotyczące oblicza współczesnej pedagogiki społecznej, przedmiotów jej badań oraz nowych obszarów wskazywanych przez nią jako ważne w rozpoznawaniu społecznego środowiska świata. Autor poświęca również podrozdział zagadnieniom związanym z praktycznym i empirycznym charakterem pedagogiki społecznej oraz jej aksjologicznym wymiarem.

 

Książka Pedagogika społeczna. Zarys problematyki, poświęcona charakterystyce pedagogiki, problematyce jej rozwoju, prezentacji poglądów czołowych twórców i głównych reprezentantów oraz wypracowanych koncepcji, jest niezwykle cenną pozycją wśród publikacji akademickich. Cichosz zwraca jednak uwagę, iż poruszona tematyka ma na celu zwrócenie uwagi na najważniejsze problemy i zagadnienia, nie zaś ich dogłębną analizę. Dzięki temu Pedagogika społeczna staje się publikacją zwartą, dotyczącą najważniejszych kwestii, dlatego tak przydatną w procesie nauczania – służyć do tego może również słownik ważniejszych terminów oraz problemy do dyskusji, które mogą być wykorzystane także przez nauczycieli. Książka stwarza osobom zainteresowanym tematem możliwość zorientowania się w interesujących ich zagadnieniach, by mogły one poszukiwać kolejnych publikacji już pod kątem ich dalszego zgłębiania.  

Kup książkę Pedagogika społeczna. Zarys problematyki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pedagogika społeczna. Zarys problematyki
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy