Recenzja książki: Plaster miodu

Recenzuje: Katarzyna Krzan

Okres Adwentu to czas oczekiwania, przemyśleń, podsumowań. Z jednej strony mamy świadomość upływającego czasu, kończy się bowiem kolejny rok, z drugiej – przygotowujemy się do radosnych świąt Bożego Narodzenia, o czym niełatwo zapomnieć, gdyż z komercyjnego punktu widzenia jest to czas robienia największych zakupów - jakby w ciągu miesiąca trzeba było wydać więcej niż przez cały rok. W tym całym chaosie zapomina się o prawdziwej istocie Narodzenia Boga.

Adam Szustak niczym dobry zakonny lekarz ma dla nas plaster miodu, który przyklei na życiowe rany, by lepiej się zabliźniły, przestały krwawić i pozwoliły żyć dalej bez bólu. Ale zanim to zrobi, pojątrzy trochę, by rany oczyścić, by otworzyć nam oczy na prawdę o nas samych. Nie będą to łatwe rekolekcje. Nie będzie kolorowych jasełek, opowiadania o pulchnych rączusiach Jezuska w żłóbku. Przeciwnie. Będzie wyciąganie na wierzch naszych wad i słabości, będą łzy skruchy, zaciśnięte gardło i mocne postanowienie, że trzeba wreszcie coś z tym życiem zrobić. Ale by tego dokonać, należy zacząć od siebie.

Książka Plaster miodu niczym adwentowy kalendarz rozpisana została na poszczególne dni. Czytamy krótką „lekcję”, a potem modlimy się wspólnie z rekolekcjonistą. Autor przytacza mniej znane albo rzadziej cytowane sceny z Pisma Świętego, które interpretuje na swój oryginalny, a często kontrowersyjny sposób. Co sprawia, że sięga głębiej do duszy czytelnika, który – poruszony jego słowami – zaczyna zastanawiać się nad sobą, dostrzegając, że jego własne problemy, słabości i pokusy, którym ulega na co dzień, nie są niczym niezwykłym. Zostały już dawno „przewidziane” w Biblii, gdzie można znaleźć proste rozwiązania. Tekst ten jest bowiem tak napisany, że można go przyłożyć do rany niczym uzdrawiający plaster. Wystarczy wsłuchać się w Słowo Boże. Adam Szustak przypomina, by wyzbyć się egoizmu, skupienia na swoich potrzebach, a zamiast tego pomyśleć o innych, zacząć im służyć. Kierować się miłością i wybaczeniem, a nie zazdrością. Nie wytykać innym błędów. W Adwencie chodzi o to, by przygotować Jezusowi mieszkanie. Po raz kolejny wysprzątać swoje sumienie, zrobić gruntowne porządki w myślach i uczuciach, by Pan miał gdzie zamieszkać. A, jak dobrze wiemy, sprzątanie do przyjemności nie należy. Adam Szustak także to wie i pokazuje, gdzie jeszcze należy odkurzyć, co umyć, a co wyrzucić, by nie przeszkadzało w celebrowaniu Świąt.

Książka nie należy do lekkich, łatwych i przyjemnych - jest intymną rozmową z duchowym przewodnikiem, który nie przypisuje sobie całej mądrości. Przeciwnie, także wskazuje na swoje wady i przewinienia, byśmy mogli lepiej dostrzegać je w sobie. A kontrowersyjne interpretacje tylko pomagają myśleć samodzielnie.

Kup książkę Plaster miodu

Zobacz opinie o książce Plaster miodu
Plaster miodu
o. Adam Szustak OP
Ewangelia dla nienormalnych
O. Adam Szustak OP0
Okładka ksiązki - Ewangelia dla nienormalnych

To książka dla nienormalnych. Przeczytaj ją. A później daj ją każdemu, kto tego NIE chce. Daj ją każdemu, kto nie chodzi do kościoła, kto myśli, że się...

Garnek strachu. Droga do dojrzałości. Lekcje Gedeona. Audiobook
o. Adam Szustak OP0
Okładka ksiązki - Garnek strachu. Droga do dojrzałości. Lekcje Gedeona. Audiobook

Jest taka ścieżka, taka misja i takie zadanie, które możesz wypełnić tylko Ty. Jeżeli Ty nie pójdziesz tą ścieżką, to nie pójdzie...