Recenzja książki: Podróże między kobiecością a męskością

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Różnice pomiędzy kobietą a mężczyzną nie pozostawiają najmniejszych nawet wątpliwości. Jasno można określić to, co oddziela jednych od drugich: dostrzegalny gołym okiem wygląd zewnętrzny, sposoby percepcji rzeczywistości, metody rozwiązywania konfliktów, a także przynależne każdej z płci indywidualne podejście do powszednich problemów codziennego życia. Nowatorska publikacja Oficyny Wydawniczej Impuls jest krokiem naprzód w zrozumieniu międzypłciowych różnic, które w wielu dziedzinach życia – wraz z upływem czasu – zatracały się coraz bardziej. Podróże między kobiecością a męskością to wnikliwe studium przypadku, pozwalające dokładnie przeanalizować drogę stopniowego zbliżania się i wzajemnego uzupełniania dwóch różnych światów: kobiet i mężczyzn (co jest opłacalne ekonomicznie i poprawia życiową satysfakcję).

Całość została podzielona na trzy zasadnicze części (poprzedzone abstraktem w języku polskim i angielskim). Każda z nich to spojrzenie na wzajemne relacje, podobieństwa i różnice z innej perspektywy: sytuacji życiowych będących wyzwaniami, pełnionych ról społecznych oraz fizycznej obecności w różnych zakątkach świata. Połączenie części teoretyczno-badawczej z praktyczną jest doskonałym zabiegiem redakcyjnym, ułatwiającym czytelnikowi bezproblemowe zagłębienie się w omawianą tematykę. Autorzy zawartych w publikacji artykułów szczegółowo analizują powiązanie płci z grupami i zbiorowościami społecznymi; ustosunkowują się do zachowań niestereotypowych, mobilności zawodowej, przezwyciężania barier związanych z karierą oraz marketingu politycznego; wreszcie podejmują wątek płci w kontekście „turystycznym” (interesujące eseje podróżnicze, wiodące do Gwinei Bissau, Indian Huaorani w ekwadorskiej części terenów Amazonii, Wietnamu, Indii, Nepalu i Tybetu).

Każdy artykuł został opracowany zgodnie z przyjętą strukturą: obok wprowadzenia zamieszczono opis badania, zastosowaną metodę, wyniki, dyskusję, podsumowanie oraz polsko- i obcojęzyczną bibliografię. Treść wzbogacono o liczne tabelki, zestawienia, wyliczenia, przypisy, a także czarno-białe fotografie. Podano również zestawienia wynikające z danych statystycznych oraz wyniki badań sondażowych. Publikacja zasila zasoby literatury specjalistycznej, co oznacza, że przeciętny czytelnik szybko odłoży ją na półkę. Język przekazu jest zrozumiały dla specjalistów (teoretyków i praktyków) w dziedzinie psychologii i pedagogiki. Ci ostatni odnajdą w Podróżach między kobiecością a męskością wstępne odpowiedzi na nurtujące pytania, czyli materiał do dalszych analiz i badań (również porównawczych).

Kup książkę Podróże między kobiecością a męskością

Zobacz opinie o książce Podróże między kobiecością a męskością
Podróże między kobiecością a męskością
Chybicka Aneta Kosakowska-Berezecka Natasza Pawlicka Paulina