Recenzja książki: Pomelo jest zakochany

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Największym z żyjących współcześnie gatunków ssaków lądowych jest słoń. Posiadając mózg o wadze sześciu kilogramów, wielofunkcyjną trąbę, liczącą czterdzieści tysięcy mięśni oraz służące do chłodzenia półtorametrowe uszy, cieszy się zainteresowaniem tych, którzy licznie odwiedzają ogrody zoologiczne. W drugiej z serii książeczek Ramony Bădescu o różowym słoniu z długą trąbą młody czytelnik poznaje kolejne przygody sympatycznego bohatera.

I tym razem wszystko zaczyna się pod dmuchawcem, gdzie Pomelo znalazł stałe schronienie. Ponieważ spod niego rozpościera się wspaniały widok dookoła, słoń z zachwytem przypatruje się otoczeniu. Skutek jest zadziwiający: Pomelo się zakochał. Obiektem jego uczuć nie jest – niestety – najpiękniejsza dziewczyna. Obiektem jego uczuć jest… jedenasta rzodkiewka w trzecim rzędzie i ogrodnik, krople rosy, Rita oraz Gigi, piękna muzyka, wieczorny deszcz, księżyc i szary kamyk, wyjątkowe kwiaty karczocha, przyprawiająca o dreszcze mięta, a także stale obecny cień, no i – rzecz jasna – dmuchawiec. Może to śmieszne albo nieco przesadzone, ale tak jest rzeczywiście. Poza tym – na miłość nie ma rady.

To jednak nie koniec przygód. Wraz ze zdziwionym słoniem czytelnik obserwuje zmieniającą się aurę: jesienny krajobraz powoli i stopniowo przechodzi w kolejną porę roku. Śniegowa czapa pokrywa ziemię, a mnóstwo zimowych aktywności umila mroźny czas. Nic jednak nie odejmuje uroku małemu bohaterowi, który jest naprawdę wyjątkowy. Na czym polega i w czym się przejawia… fantasłoniczność Pomela, czytelnik musi przekonać się sam. Najważniejsze jednak jest to, że wszystko się zaczyna i kończy pod dmuchawcem.

Książeczka Pomelo jest zakochany to źródło wielu inspiracji: wyliczając przykłady poszczególnych działań, podejmowane przez słonia z długą trąbą, uczy sięgającego po nią młodego czytelnika postępowania w sposób właściwy - przemyślany i odpowiedzialny. Ponieważ właśnie to – jak wiadomo – znajdzie odzwierciedlenie w dorosłym życiu, towarzyszący różowemu bohaterowi młody czytelnik nie tylko pozna różne formy spędzania wolnego czasu i nauczy się przewidywać reakcje innych, ale również zdobędzie – na razie tylko teoretyczne – doświadczenie dotyczące sytuacji czekających na niego w dorosłym życiu.

Lektura przeznaczona jest przede wszystkim dla dzieci młodszych. Napisana prostym językiem, z pewnością trafi w ich gusta. Duże, kolorowe i zabawne ilustracje autorstwa Benjamina Chauda wzmacniają przekaz. Twarda okładka i sztywne kartki pozwalają na częste sięganie po lekturę. Dziecko towarzyszące różowemu słoniowi Pomelo w jego licznych przygodach bez wątpienia zostanie usatysfakcjonowane.

Kup książkę Pomelo jest zakochany

Zobacz opinie o książce Pomelo jest zakochany
Pomelo jest zakochany
Ramona Bădescu
Pomelo i wielka przygoda
Ramona Bădescu 0
Okładka ksiązki - Pomelo i wielka przygoda

Pomelo to mały, filozofujący słoń z długą trąbą. Mieszka w ogrodzie pod dmuchawcem. Ciągle coś odkrywa, nad czymś się zastanawia, czymś zachwyca, smuci...

Pomelo ma się dobrze pod swoim dmuchawcem
Ramona Bădescu0
Okładka ksiązki - Pomelo ma się dobrze pod swoim dmuchawcem

Czy słoń może mieszkać pod dmuchawcem? Jak najbardziej! Pomelo, słoń ogrodowy, ma długą trąbę – dzięki niej może robić dużo fajnych rzeczy, ale czasem...