Recenzja książki: Tajemnica Lost Lake

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Relacje w rodzeństwie bywają różne. Dzieci potrafią dogadywać się ze sobą bez przeszkód, wspólnie bawić się i łobuzować, a chwilę później nawzajem na siebie skarżyć, dokuczać sobie czy się przezywać. Podobnie wyglądają relacje dwóch par sióstr z powieści Jacqueline West Tajemnica Lost Lake.

Fiona to jedenastolatka, która wraz z rodzicami i starszą, trzynastoletnią siostrą Arden przeprowadza się na przedmieścia Bostonu. Wszystko dlatego, że Arden trenuje łyżwiarstwo figurowe i z nowego domu będzie miała bliżej na treningi. Fiona musi zatem zostawić w dawnym miejscu zamieszkania swoją starą szkołę i ukochanych przyjaciół. Dziewczynka, trafiając do Lost Lake, nie czuje się tą zmianą zachwycona. Jest samotna, a miasteczko wydaje jej się przepełnione gęstą, nieprzyjazną atmosferą. Gdy Fiona trafia do miejskiej biblioteki, odkrywa, że to miejsce kryje w sobie tajemnicę. A gdy przypadkowo znajduje starą, oprawioną w skórę książkę, zatytułowaną Zaginiona, nie potrafi oderwać się od lektury.

Powieść Zagubiona opowiada o dwóch siostrach, które żyły na początku XX wieku w Lost Lake i jedna z nich zniknęła w tajemniczych okolicznościach. Gdy okazuje się, że książka „urywa się” w najciekawszym momencie, Fiona postanawia rozwikłać sekrety Hazel i Pearl. Dziewczynka zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że opisane wydarzenia naprawdę mogły się zdarzyć…

Tajemnica Lost Lake to znakomita szkatułkowa powieść, w której losy głównej bohaterki przeplatają się z fabułą książki o siostrach Chisholm, którą na oczach czytelnika wertuje bohaterka, pozwalając odbiorcy zajrzeć i w tę opowieść. W pewnym momencie świat sióstr Chisholm zdaje się przenikać do świata Fiony. To, co nadprzyrodzone, przestaje być już nierzeczywiste, ale nabiera coraz bardziej prawdziwych kształtów.

Jacqueline West znakomicie wplotła w opowieść legendę o Poszukiwaczu, który rzekomo krąży po lasach Lost Lake i zabiera zbłąkanych, samotnych wędrowców. Dodaje to historii elementy grozy i napięcia i świetnie komponuje się z całością.

Oczywiście, ważnym elementem historii są relacje między siostrami. Zauważamy, jak często młodsze dzieci muszą ustępować starszemu rodzeństwu w realizowaniu pasji. Bywa też tak, że to właśnie młodsze dzieci, chcąc zwrócić na siebie uwagę opiekunów, często uciekają się do decyzji, które potem mogą je słono kosztować. Relacje zarówno między Fioną i Arden, jak i siostrami Chisholm, bardzo się od siebie różnią, ale w ostatecznym rozrachunku mają też wiele wspólnego. Dopiero zrozumienie zawiłości tych emocji, towarzyszących im uczuć i problemów pozwoli siostrom znaleźć kompromis i płaszczyznę porozumienia.

Tajemnica Lost Lake to znakomita, wciągająca od pierwszej strony książka kierowana do młodszych nastolatków. Powieść zabierze czytelnika w świat niesamowitych przygód i wrażeń, i pozwoli spędzić czas na ciekawej, ale też wartościowej i skłaniającej do refleksji lekturze.

Tagi: Dzieci od ok. 11 lat

Kup książkę Tajemnica Lost Lake