Recenzja książki: Tatowanie. Jak zostałem lekko odklejonym ojcem

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Ojciec dla dziecka jest osobą, bez której życie (szczególnie dzieciństwo i młodość) byłoby niepełne. Pomimo tego, że jego rola jest odmienna od matczynej, to obecność kochającego ojca w rodzinie czyni życie ciekawym, radosnym oraz interesującym. Książka Tatowanie. Jak zostałem lekko odklejonym ojcem opowiada, jak relacja z ojcem wpływa na samoocenę dziecka i rozwój jego osobowości.

Krystian Hanke w swoich przemyśleniach skupia uwagę na ojcowskiej więzi. Nie daje gotowej recepty na bezproblemowe radzenie sobie z ojcostwem, natomiast biorąc na warsztat własne relacje rodzinne, przekonuje o skuteczności działań wypełnionych miłością, dobrocią i cierpliwością. Poradnik Hankego zawiera praktyczne wskazówki, które poparte zostały spostrzeżeniami, przemyśleniami oraz doświadczeniami autora. Całość zawartą w dwunastu miesiącach (od czerwca do maja) rozpoczynają wspomnienia związane z bezpośrednim oczekiwaniem na narodzenie pierwszego dziecka (ciąża – według Hankego – to test na pozostanie przy zdrowych zmysłach).

Przeżycia kolejnych miesięcy znalazły swoje odzwierciedlenie w kolejnych rozdziałach książki, a ich treść pokazuje z jednej strony stopniowy rozwój dziecka, z drugiej natomiast radość rodzica oraz odpowiedzialność, jakiej nie może zabraknąć w procesie wychowawczym. Poruszone przez autora zagadnienia to: przyjęcie noworodka w domu, karmienie, bezpieczeństwo, rola babci i dziadka, aktywność fizyczna, usamodzielnianie dziecka, sztuka usypiania i pobudki. Hanke wspomina również o lawinie pytań, domowych obowiązkach, ustalaniu zasad oraz wprowadzaniu w świat cyfrowy. Nie brakuje refleksji związanych z przemijaniem, patriotyzmem i pamięcią przodków. Są świąteczne emocje, relacje rodzinne, a także kłótnie, kompromisy oraz negocjacje. Jest ekologia, zdrowie i kształtowanie talentów. Wyjaśnienia mnóstwa jeszcze innych, równie ważnych, zagadnień, czytelnik odnajdzie w lekturze.

Zaprezentowane w Tatowaniu trafne spostrzeżenia dowodzą, że podstawową potrzebą każdego dziecka jest poczucie miłości i akceptacji ze strony ojca, co wzmacnia poczucie własnej wartości, przynależności oraz kompetencji. Zapisane w ramkach zabawne dialogi Hankego z jego dziećmi potwierdzają, że w godnym zaufania ojcu dziecko odnajdzie oparcie i schronienie, a także potraktuje go jako obrońcę i przyjaciela. Na początku każdego miesiąca znalazło się pomysłowe przedstawienie zagadnień, jakie zostaną omówione w poszczególnych rozdziałach. Książka napisana jest językiem ciekawym i przystępnym.

Publikacja Wydawnictwa Literackiego przeznaczona jest nie tylko dla ojców. Czytające ją matki będą miały okazję aktywnie włączyć się w tworzenie najlepszych więzi rodzinnych. Warto więc po nią sięgnąć jak najszybciej.

Tagi: Opieka nad dzieckiem i wychowanie - poradniki bóg

Kup książkę Tatowanie. Jak zostałem lekko odklejonym ojcem