Recenzja książki: Wprowadzenie do filozofii

Recenzuje: Katarzyna Krzan

PODRĘCZNIK FILOZOFII

„Najczęściej rozumie się przez filozofię to, co jest zapisane z niezliczonych dziełach, czego filozofowie nauczają na uniwersytetach, co ma charakter ustalonej gałęzi nauki i co można studiować.” Tymczasem filozofia jest nieodzowną częścią naszego człowieczeństwa. Zaczyna się od zadawania już w dzieciństwie pytań na temat świata i nas samych. Filozofując, próbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, co tu robimy, jak istnieje świat, co będzie po śmierci, co to jest prawda, czy istnieje Bóg. Warto w prywatnych rozważaniach wesprzeć się tym, co wymyślili już na ten temat inni. Wydawnictwo WAM wydało właśnie kolejne już wydanie niezastąpionego

"Wprowadzenia do filozofii" Arno Anzenbachera. Jest to klasyczny podręcznik filozofii dobrze znany studentom nie tylko tego kierunku. Podręcznik przetłumaczony na sześć języków i mający w Niemczech już osiem wydań. Autor w sposób przystępny, na ile to tylko możliwe, opisuje najważniejsze problemy filozoficzne, pojęcia, a także przybliża postaci filozofów. Autor podzielił swoje opracowanie na kilka części: Co to jest filozofia (zawiera wyjaśnienie podstawowych terminów, problemów oraz przykłady z dziejów pojęcia), Filozofia bytu, Filozofia podmiotu, Trzeci punkt wyjścia, Logika i teoria nauki, Człowiek, Etyka, Bóg. Już z samych tytułów poszczególnych części można wysnuć wniosek, że w podręczniku jest wszystko lub prawie wszystko, co każdy szanujący się student wiedzieć powinien. Od Platona do Hegla, od Kartezjusza do feminizmu. Jak zauważa w Przedmowie do wydania polskiego z 1987 roku Ks. Prof. Józef Tishner: wprowadzenie to jest wolne od zafałszowań ideologicznych, a zarazem jest jasne i nowoczesne, uwzględniające najnowsze wyniki badań i stanowiska filozoficzne.

I trzeba przyznać, że nowe, rozszerzone wydanie jest równie atrakcyjne dla czytelnika zainteresowanego filozofią. Bo jest to książka nie tylko dla studentów. Jest potężnym źródłem wiedzy, opracowanym w sposób ułatwiający jej przyswajanie. Autor dokładnie wyjaśnia każdy nowy termin, wzbogaca wywód stosownymi rysunkami, a na końcu każdego rozdziału podaje niezwykle pomocne streszczenie. Sposób, w jaki pisze Anzenbacher zachęca do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na pytania filozoficzne. Autor ujawnia związki łączące poszczególne sposoby filozofowania, pokazuje podobieństwa i różnice. Czegóż chcieć więcej od dobrego podręcznika?

Kup książkę Wprowadzenie do filozofii

Zobacz opinie o książce Wprowadzenie do filozofii
Wprowadzenie do filozofii
Anzenbacher Arno