Recenzja książki: Zrozumieć zwierzęta

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Z pewnością niewielu jest ludzi, którzy poddają w wątpliwość stwierdzenie, że pies jest największym przyjacielem człowieka. Zarówno systematycznie prowadzone badania, jak i własne obserwacje dowodzą racji owego spostrzeżenia. W praktyce została wykorzystana charakterystyka niektórych ras, co znalazło swoje odzwierciedlenie w postępowaniu z dziećmi (zwłaszcza dotkniętymi autyzmem). W zaproponowanej lekturze autorki, kierując się osobistym doświadczeniem i czterdziestoletnią pracą ze zwierzętami, dzielą się z czytelnikiem wszystkim tym, co same wypracowały.

Książka Zrozumieć zwierzęta składa się z dwóch zasadniczych części. W pierwszej znalazły się szczegółowe wyjaśnienia dotyczące nie tylko podstawowych emocji oraz sposobu odbierania przez zwierzęta bodźców płynących ze świata zewnętrznego, ale również powodów, rodzajów i uwarunkowań agresji, reakcji na ból i cierpienie, a także procesów poznawczo-myślowych. Podano również przykłady niezwykłych umiejętności zwierząt (pamięć, percepcja, inteligencja), co z powodzeniem może być wykorzystywane na co dzień. Część druga jest poradnikiem, który skutecznie uczy zapobiegania trudnościom związanym z tresurą. Podano w nim listę podstawowych zachowań wraz z motywatorami, konkretne zasady zapobiegania wyszczególnionym problemom oraz metody tresury.

W swojej pracy autorki dokonały porównania poszczególnych zachowań ludzi i zwierząt. Poczynione przez nie spostrzeżenia są niezwykle interesujące. Dzięki nim czytelnik ma okazję poznać fakty, o których słyszał niewiele lub nie słyszał wcale. Przestanie być dla niego tajemnicą, dlaczego zwierzęta czasami ukrywają ból. Zdziwi się niesamowitą pamięcią słoni. Zrozumie powody bardzo szybkiego narastania strachu, co nauczy go odróżniać strach od złego zachowania zwierzęcia. Ponieważ badaniami zostały objęte różne gatunki (drób, bydło, zwierzęta domowe i leśne), wypracowane wnioski są nie tylko ciekawe, ale przede wszystkim - pouczające.

Książka Zrozumieć zwierzęta ukazała się nakładem Wydawnictwa Media Rodzina. Osiągnięte wnioski świadczą o ogromnym nakładzie pracy, włożonej w trwające czterdzieści lat badania. Obszerna bibliografia (niestety, dostępna jest tylko jedna pozycja w języku polskim) oraz liczne przypisy (w przeważającej części również obcojęzyczne), nadają dziełu charakteru naukowego. Napisana językiem ciekawym i przystępnym, zainteresuje szczególnie tych, dla których kontakt ze zwierzętami ma zasadnicze znaczenie. Przydatne rady znajdą jednak wszyscy, pragnący lepiej zrozumieć zachowania zwierząt.

Kup książkę Zrozumieć zwierzęta

Zobacz opinie o książce Zrozumieć zwierzęta
Zrozumieć zwierzęta
Temple Grandin
Temple Grandin0
Okładka ksiązki - Piękne umysły. Jak ludzie myślący obrazami, wzorami i abstrakcjami postrzegają świat

Czy zdarza Ci się, że coś wiesz, ale nie umiesz wyjaśnić skąd? Czy rozwiązujesz problemy w niestandardowy sposób? Czy masz żywą wyobraźnię? Czy masz talent...

Rozwiń swoją wyobraźnię. Myśl i twórz jak wynalazca.
Temple Grandin0
Okładka ksiązki - Rozwiń swoją wyobraźnię. Myśl i twórz jak wynalazca.

Myśl. Twórz. Bądź wynalazcą. Co sprawia, że latawiec lata, a łódka pływa?Dlaczego płatki śniegu są symetryczne, a piłeczki do...