Zdjęcie - F.Scott Fitzgerald

F.Scott Fitzgerald

(1896-09-24) - (1940-12-21)

Amerykański pisarz i scenarzysta filmowy.

Był jednym z czołowych przedstawicieli straconego pokolenia pisarzy amerykańskich, w swojej twórczości ukazał swoje rozczarowanie i anarchiczny bunt młodego pokolenia amerykańskiego wobec rzeczywistości powojennej.

Jego utwory, na których piętno odcisnęły przemiany ideowo-moralne i obyczajowe w stosunkach amerykańskich w latach dwudziestych XX wieku, zjednały mu opinię kronikarza epoki jazzu.

Scott zmarł przedwcześnie, w wieku 44 lat. Przyczyną śmierci była choroba alkoholowa, a bezpośrednio - drugi atak serca.


Źródło: Wikipedia/ Wikimedia Commons, fot. Carl Van Vechten

Książki autora

Newsy

Cytaty Autora

Sowie Oczy zagadnął mnie przy bramie:


Więcej

Lubiłem przechadzać się po Fifth Avenue i wyszukiwać w tłumie kobiety o wyglądzie romantycznym, i wyobrażać sobie, że za kilka minut wkroczę w ich życie i nikt się o tym nie dowie i nie weźmie za złe. Czasem w myślach szedłem za nimi do ich mieszkań w zacisznych uliczkach, a one odwracały się i odpowiadały mi uśmiechem, zanim wsiąkły w ciepły mrok za progiem domu. O szarej godzinie w tym pełnym czarów mieście odczuwałem niekiedy wzbierającą samotność i czułem ją w innych - biednych, młodych urzędnikach, którzy snuli się prz


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy