Feliks W. Kres

(1966-06-01) - (nadal)

Feliks W. Kres to polski pisarz, najczęściej działający w obrębie fantastyki. Jego najsłynniejszym cyklem jest Księga Całości. 

Feliks W. Kres - biografia, życie i twórczość

Feliks W. Kres, a właściwie Witold Chmielecki urodził się 1 czerwca 1966 roku w Łodzi. Można powiedzieć, że jest prekursorem fantastyki w Polsce i wiele do tego nurtu wniósł. 

Feliks W. Kres – życiorys

Autor zadebiutował w 1983 roku, mając zaledwie siedemnaście lat. Jego opowiadanie pod tytułem Mag zostało opublikowane na łamach miesięcznika Fantastyka. Po tym wydarzeniu współpracował ze znanymi magazynami poświęconymi fantasy i science-fiction, prowadził dla nich różne rubryki, głównie poświęcone pisarstwu. 

W 2010 roku oznajmił, że rezygnuje z pisania, jednak był to tylko dłuższy urlop, który pozwolił mu na nowo odnaleźć radość w tym zajęciu. W 2021 roku powrócił na rynek wydawniczy z dwiema zupełnie nowymi książkami. 

Feliks W. Kres – twórczość 

Feliks W. Kres posługuje się świetnie skonstruowanym językiem, dobrze oddającym realia dzieł. Już cytaty pokazują, że autora stać na wiele. Jego najbardziej znaną serią jest Księga Całości, potocznie zwana cyklem szerereskim. Każdy tom opowiada inną historię osadzoną w tym samym świecie. Czytelnicy za sprawą lektury przemierzają kolejno różne krainy i dowiadują się coraz więcej o panujących tam zwyczajach. Pierwszy tom Północna granica został wydany już w latach 90. Grombelardzka legenda, czyli trzeci tom cyklu, została podzielona na dwie części: Serce gór i Wstęgi Aleru. Taka sama sytuacja jest z tomem czwartym – Pani Dobrego Znaku – podzielonym na: Wieczne Cesarstwo oraz Wieczny pokój. Ostatnie tomy cały czas są w przygotowaniu. 

Drugą serią Kresa są Zjednoczone Królestwa, czyli dark fantasy przesiąknięte realiami i obyczajami XVII wiecznymi. Na cykl składają się: Strażniczka istnień, Piekło i szpada oraz Klejnot i wachlarz

Feliks W. Kres - twórczość

Feliks W. Kres - wiadomości

Lista fanów

przesuń
Użytkownik Kiedy został fanem
bogumilaza-wr 2021-11-16 17:58:29
Cytaty Autora

- W coś wierzyć trzeba - rzekł wreszcie. - Matematyka jest jedna dla wszystkich; zasady równowagi Szerni nie podlegają dyskusji. Ale filozofii jest wiele, nie ma jednej wspólnej dla wszystkich Przyjętych. Przedstawiłem wam swoją w bardzo ogólnych zarysach. W coś wierzyć trzeba - powtórzył.


Więcej

To zaiste dziwne, jak bardzo krzepi mężczyznę choćby sam dotyk broni. Wiedziałem przecie, że rapier czy pistolet zdadzą się tu na nic. Przeszłości niepodobna unicestwić żadną kulą - obojętnie; zwykłą ołowianą, czy też poświęconą albo srebrną nacinaną w znak krzyża.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy