Quantcast

Nie żyje Feliks W. Kres, znany polski pisarz fantasy 

Data: 2022-10-14 10:52:26 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

14 października 2022 odszedł Feliks. W. Kres, znany polski autor powieści fantasy. Pisarz debiutował a latach 80., a na listopad tego roku planowana była premiera 10. powieść z popularnej serii Księga Całości

Obrazek w treściFot. Facebook / Fabryka Słów

W piątek, 14 października 2022 roku, zmarł Witold Chmielecki, czytelnikom znany pod pseudonimem literackim Feliks W. Kres. Pisarz odszedł w wieku 56 lat po zmaganiach z ciężką chorobą. 

Kim był Feliks W. Kres? 

Witold Chmielecki urodził się 1 czerwca 1966 roku w Łodzi. Zadebiutował na początku lat 80. opowiadaniem „Mag”. Tekst został przesłany w ramach konkursu magazynu „Fantastyka”, gdzie ostatecznie został opublikowany. Aktywną pracę literacką Feliksa W. Kresa datuje się od 1991 roku, kiedy kazało się Prawo sępów, jedna z pierwszych książek o świecie nazywanym Szerer. Prawo sępów i wydane później Serce gór stanowiły podwaliny dla niezwykle popularnego później cyklu Księga całości, który kontynuowany był przez pisarza do dziś. 

Król bezmiarów, jedna z powieści wydanych w ramach serii Księga całości, została uhonorowana jedną z najważniejszych nagród polskiej fantastyki – Nagrodą im. Janusza A. Zajdla dla Najlepszej Powieści Roku.

W kolejnych latach Kres wydał także powieści w ramach serii Zjednoczone Królestwa, a także opowiadania. Część z nich znalazła się w wydanym w tym roku przez Fabrykę Słów zbiorze Żeglarze i jeźdźcy

Pisarz honorowany był także Nagrodą Śląkfa (dwukrotnie, w 1994 i 2022 roku) oraz Nagrodą Sfinks w 2000 roku. Powieści pisarza przełożone zostały także na języki obce. Książki wydano m.in. po czesku, rosyjsku oraz hiszpańsku. 

Feliks W. Kres. Odszedł znany pisarz fantasy

Feliks W. Kres zmarł 14 października 2022 roku po zaciętej walce z chorobą. Informację o śmierci pisarza przekazał ostatni wydawca pisarza – Fabryka Słów.  

Kresie, pozostawiłeś po sobie pustkę, której jeszcze nie umiemy ogarnąć. Pytania, na które już nigdy nie poznamy odpowiedzi. Myśli, którymi już się z Tobą nie podzielimy

— napisał na profilu na Facebooku wydawca pisarza.

Feliks W. Kres do ostatnich dni pozostał aktywny zawodowo. Na 4 listopada 2022 roku zaplanowano premierę 10 tomu z cyklu Księga całości – powieść Najstarsza z Potęg”. Ostatnią książką z cyklu – Szerń i Szerer – na stronie pisarza zapowiedziano jako „w przygotowaniu”, a jej premiera miała mieć miejsce w 2023 roku.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Północna granica. Księga Całości
Feliks W. Kres0
Okładka książki - Północna granica. Księga Całości

Wydanie nowe uzupełnione, z ilustracjami Przemysława Truścińskiego. Na początku była Szerń. Objęła we władanie świat i tchnęła inteligencję w trzy gatunki:...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Wicierz
M.M. Perr ;
Wicierz
You'd Be Home Now
Kathleen Glasgow
You'd Be Home Now
W mroku
Agnieszka Janiszewska
W mroku
Wielcy przyjaciele dzieci
Marek Michalak
Wielcy przyjaciele dzieci
Dziewczyna z kamienicy. Czas nadziei
Dagmara Leszkowicz-Zaluska
Dziewczyna z kamienicy. Czas nadziei
Będę tu z tobą
Robert D. Fijałkowski
Będę tu z tobą
Pokaż wszystkie recenzje