Żeglarze i Jeźdźcy. Księga Całości

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2022-05-27
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788379647309
Liczba stron: 300

Tom 8 cyklu Księga Całości

Ocena: 4.67 (3 głosów)

Świat, czy to ten pod niebiem Szereru czy jakikolwiek inny, jest pełen zła. W opowieściach starych ludzi wciąż trwają okrutne wojny, łupieskie wyprawy, łzy kobiet i krew mężczyzn. Ale żadna z tych opowieści nie mówi o krzywdach wyrządzanych bez żadnego powodu, dla samej tylko zabawy.
Niektóre mówią o podłych zdradach popełnianych z szalonej miłości, przyjaźni zmienionej w zaciekłą nienawiść i bólu, który wydaje się nie do zniesienia.
Istnieją też inne opowieści, te które dają nadzieję. Opowieści o miłości, przyjaźni silniejszej niż śmierć i o niezrozumiałej łasce.

Wszystkie je można usłyszeć przy ogniskach pod niebem Szereru.
I właśnie zostały spisane.

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Żeglarze i Jeźdźcy. Księga Całości

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Żeglarze i Jeźdźcy. Księga Całości

Avatar użytkownika - marektuz
marektuz
Przeczytane:2022-09-18,

„Księga Całości” to moje fantastyczne odkrycie tamtego roku. Przy każdej kolejnej części zachwycam się kunsztem literacki Feliksa W. Kresa, który za każdym razem zaskakuje mnie swoim stylem. Muszę przyznać, że "Żeglarze i Jeźdźcy" są jedną z moich ulubionych części tego cyklu, choć każdy kolejny tom różni się od nich, jednocześnie utrzymując wysoki poziom swoich poprzedników.

 

Opowiadania składające się na ten zbiór mają w sobie sporo magii, choć w tym świecie nie ma jej zbyt wiele. Wszystkie łączą się ze sobą poprzez występujące w nich postaci, które po części znamy już z poprzednich tomów. Nowi bohaterowie są ciekawi i osobiście większość z nich polubiłem i im kibicowałem. Miałbym problem z wyborem swojego ulubieńca, jak i ze zdecydowaniem się, które z opowiadań najbardziej przypadło mi do gustu. Każde z nich jest inne i wyborne na swój sposób. Wiele je łączyło, między innymi tym granie autora na emocjach czytelnika. Wielokrotnie było mi po prostu smutno, nawet jeśli bohatera znałem krótko, to i tak zdążyłem się do niego przyzwyczaić i polubić. Dlatego przygotujcie się na smutek i poruszenie, bo autor nie oszczędza ani swoich postaci, ani czytelników.

Choć, jak już wspomniałem ciężko wybrać najlepsze opowiadanie to sam postawiłbym na "Siedmiu najemników". Nie wiem czy jest najlepsze, ale przypadło mi do gustu i jakoś tak mam do niego sentyment. Idealnie nadawałoby się ono do przeniesienia na duży ekran, choć pewnie nie byłoby to łatwe. Ogólnie więcej polskiej fantastyki powinno doczekać się ekranizacji, a „Księga Całości” byłaby dobrym towarem eksportowym.

 

Zdecydowanie polecam książkę "Żeglarze i Jeźdźcy". Jak widać, Feliks W. Kres nawet po tylu tomach potrafi mnie zaskoczyć i stworzyć coś innego od swoich poprzednich powieści, a zarazem tak spójnego z całym cyklem. Mam nadzieję, że cały cykl do samego końca będzie trzymał tak wysoki poziom i autor jeszcze nieraz zaskoczy mnie swoim pomysłem i jego wykonaniem.

 

Więcej moich recenzji znajdziecie na Instagramie @chomiczkowe.recenzje, gdzie serdecznie zapraszam

Link do opinii
Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2022-06-12,

  Pięć opowiadań o niezwykłych ludziach, walce, poświęceniu i przewrotności ludzkiego i kociego losu w świecie Szereru... - tak oto przedstawia się fabularna oferta ósmej już odsłony powieściowego cyklu fantasy Feliksa W. Kresa „Księga całości”. Pozycja ta nosi tytuł „Żeglarze i jeźdźcy” i ukazała się ona oczywiście nakładem niezawodnej Fabryki Słów. 

 Przyjaciele, towarzysze broni, zakochani, najbliżsi członkowie rodzin i życiowi pechowcy, którzy znaleźli się nie w niewłaściwym miejscu o niewłaściwej porze - to właśnie o nich są te legendarne opowieści, gdzie przychodzi im poznać gorzki smak śmierci tych, na których najbardziej im zależy, odkryć smak szalonego pragnienia zemsty, zetknąć się z mrocznymi przejawami magii Szerni, czy też zaznać satysfakcji prawej walki w słusznym celu, która jednakże nie wynagradza niczym więcej, aniżeli bólem i cierpieniem... 

 Jak już wspominałam, na książkę tę składa się pięć luźno ze sobą powiązanych historii, z których każda jest tyleż inną, co i piękną...

 * „MIÓD EMIRY” - to pierwsze z opowiadań tego zbioru, które przedstawia losy niezwykłej pary i towarzyszy złodziejskiego fachu w osobach młodego mężczyzny o imieniu Aktar oraz sprytnej kocicy - Emiry. To zabawna, niezwykle klimatyczna i w mej ocenie jedna z najpiękniejszych opowieści o rozumnych kotach w całym cyklu Feliksa W Kresa, która nie tylko znakomicie oddaje naturę tych istot, ale też i ukazuje piękno najprawdziwszej przyjaźni... Ten tekst zapada w pamięci na bardzo długo...

 * „JEŹDŹCY RÓWNIN” - druga z opowieści zabiera nas na wielkie równiny Armektu, gdzie to jedna z łupieżczych, ale też i honorowych grup jeźdźców, staje przed ważnym wyborem - co dalej? To historia o walce, miłości do wolności, końcu pewnej epoki, ale też i wielkiej namiętności, której to skutki okazują się niezwykle dramatyczne. To bardzo klimatyczna, ukierunkowana na ludzkie losy i bardzo mocna w swej emocjonalnej wymowie legenda, która w dużej mierze wpływa na kształt kolejnych opowiadań.

 * „ARMEKTAŃSKA NIENAWIŚĆ” - ten tekst stanowi mocno powiązane rozwinięcie poprzedniej historii, w którym poznajemy konsekwencje czynów tych bohaterów, ich współczesny los oraz niesprawiedliwość życia, gdzie śmierć człowieka znaczy dla jednych bardzo wiele, dla innych zupełnie nic. To na tych stronach znajdziemy namiętność, walkę, żal i bardzo różne spojrzenia na to, czym może być przyjaźń, miłość i dorosłość. To smutna, ale w taki piękny sposób, smutna opowieść… 

 * „GÓWNO (PIRATKA I ŻOŁNIERZ)” - pod tym wymownym, ale skądinąd uzasadnionym tytułem, kryje się chyba najbardziej zabawna historia w całym zbiorze, choć jej strony znaczy również ból, cierpienie i śmierć. Bohaterem jestem pewien słusznych rozmiarów wojenny weteran, który po powrocie w rodzinne strony nieopatrznie wikła się w nie swoją walkę w jednym z portowych miast, sprowadzając na siebie i swych bliskich wielkie niebezpieczeństwo. Jest tu dużo czarnego humoru, wartkiej akcji i „bitki”, ale też i jest pewne sentymentalne spotkanie z jedną z najciekawszych bohaterek tego cyklu, która tyleż fascynuje nas swoją osobą, co i przeraża.

 * „SIEDMIU NAJEMNIKÓW” - to finalne i najdłuższe z opowiadań, które wedle słów autora, ale też i naszych spostrzeżeń, nawiązuje w piękny sposób do słynnych filmów „Siedmiu samurajów” i „Siedmiu wspaniałych”. Punkt wyjścia dla tych tytułów i tej opowieści jest podobny - nękani napaściami piratów mieszkańcy nadmorskiej wioski poszukują w wielkim mieście najemników, którzy staną się ich obrońcami. Początek jest ten sam, ale ciąg dalszy już zupełnie inny, gdy oto grupa sześciu ludzi i kot stają do nierównej walki. To niezwykle widowiskowa, perfekcyjnie poprowadzona i ubrana we wszystko to, co może być interesujące - akcję, przygodę, walkę, humor i dramatyzm, opowieść godna osobnej książki. To również spotkanie z niezwykłymi bohaterami, z których część znamy tak z tej opowieści, jak i poprzednich odsłon tej serii, a innych poznajemy po raz pierwszy, ale którzy na długo zapadną w naszej pamięci... 

 Jakim jest zatem ten zbiór opowiadań...? Otóż w każdym calu znakomitym, pięknym i poruszającym. I choć mamy tu klasyczne elementy awanturniczej literatury akcji, czyli mniejsze i większe wojny, wyprawy po niezwykłym świecie, nowe przyjaźni oraz naprawdę śmieszne sceny z rubasznym humorem w tle, to jednak najważniejsza wydaje się być właśnie ta emocjonalna wymowa, która od kilku tomów tej serii przybiera gorzkie i smutne tony i która to również taką jest w przypadku tej książki. I czy uronimy łzę nad tę lekturą…? – otóż tak, ale w tym przypadku łzy nie będą żadną ujmą, gdyż to właśnie na nich opierają się w dużej mierze legendy Szereru…

  Interesująca fabuła, wielkie emocje, sentymentalne nawiązania do poprzednich odsłon serii, wspaniałe ilustracje Przemysława Truścińskiego  oraz piękne wydanie książki przez Fabrykę Słów – to wszystko oferuje nam sobą ten tytuł, która to oferta jest tak hojną, iż grzechem byłoby z niej nie skorzystać. Przede wszystkim jednak zbiór opowiadań „Żeglarze i jeźdźcy” zaprasza nas swoimi stronami do kolejnej wyprawy do świata Szereru – miejsca, w którym szczęście i śmierć idą ze sobą w nierozłącznej parze, zawsze i wszędzie. Sięgnijcie po tę książkę – naprawdę warto.

Link do opinii
Avatar użytkownika - bogumilaza-wr
bogumilaza-wr
Przeczytane:2022-06-08, Ocena: 6, Przeczytałam,

Znacie Szerer? Intrygują Was kolejne historie spisane w Księdze Całości?

Tom 8 to zbiór pięciu opowiadań, trzy z nich dotyczą jeźdźców, a dwa żeglarzy, choć w sumie nie do końca są oni bohaterami ?

Pod niebem Szereru los bywa okrutny - potrafi zakpić z człowieka (albo i kota), ale na pewno nie można liczyć na jego sprawiedliwość. Można mieć szczęście i spotkać na swej drodze ludzi kierujących się honorem, lecz częściej trafia się na kogoś, kto woli okraść, pobić lub potraktować jeszcze gorzej... Taki los - nic nie poradzisz.

Przy ogniskach wędrowców można wysłuchać opowieści o ludziach prawych, którzy swymi uczynkami zjednali sobie wdzięczność i szacunek okolicznej ludności, uratowali jakaś wioskę, lub przynajmniej próbowali to zrobić... Częściej jednak można usłyszeć pieśni o szalonej jednookiej piękności, której jedno słowo może zdecydować o czyjejś śmierci.

Świat Szereru jest surowy, prawdziwy i brutalny. Szczęście uśmiecha się do niewielu wybrańców, choć i oni muszą uważać na przewrotność losu...

Uwielbiam Księgę Całości - autor ma niesamowity talent do snucia opowieści. To prawdziwy gawędziarz, którego historie potrafią zarówno wzruszyć, przerazić, jak i rozbawić. Te opowiadania to świetne uzupełnienie serii, gdyż możemy skupić się na, zdawałoby się, nieważnych i pomijanych postaciach czwartoplanowych ? a przecież każdy ma swoją własną i niepowtarzalną historię. Warto jej wysłuchać.

Link do opinii
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2022-06-06, Ocena: 4, Przeczytałem,

STARE I NOWE

 

Niemal wszystkie dotychczasowe tomy ,,Księgi całości" zostały już wznowione w nowej wersji - niemal, bo została nam jeszcze ,,Tarcza Szerni", która pojawi się jako kolejna część tej edycji - i przyszła pora na nowe. Na mieszankę opowiadań tych już znanych, jak i całkiem świeżych, zaserwowanych nam w tomie, który można uznać za swoisty przestój przed kolejnymi, wielkimi przygodami, ale jest to przestój bardzo udany. I satysfakcjonujący.

 

Ten świat pełen jest legend i opowieści. Historii o ludziach. O śmierci. O łzach. O życiu. Walce. Wiele z nich poznaliśmy, czas odkryć kolejne.

 

https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2022/06/zeglarze-i-jezdzcy-feliks-w-kres.html

Link do opinii
Avatar użytkownika - isil
isil
Ocena: 4, Przeczytałem,
Inne książki autora
Tarcza szerni. Księga całości
Feliks W. Kres0
Okładka ksiązki - Tarcza szerni. Księga całości

Brawurowe nawiązanie do najpopularniejszej, nagrodzonej "Zajdlem" powieści Kresa - "Króla Bezmiarów". Dalsze losy córki legendarnego...

Grombelardzka legenda. Wstęgi Aleru. Księga Całości
Feliks W. Kres0
Okładka ksiązki - Grombelardzka legenda. Wstęgi Aleru. Księga Całości

Wydanie nowe uzupełnione, z ilustracjami Przemysława Truścińskiego. Wstęgi Aleru wciąż wiszą nad Grombelardem. Nieuchronnie nadciąga kolejna Wojna Potęg...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Człowiek z bursztynu
Tomasz Ołdziejewski; Sylwia Winnik
Człowiek z bursztynu
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Agnieszka Suchowierska ;
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Królewska guwernantka
Wendy Holden ;
Królewska guwernantka
Diament i Róża
Karolina Winiarska
Diament i Róża
Nić przeznaczenia
Anna Sakowicz
Nić przeznaczenia
Mąciciel
Paweł Beręsewicz
Mąciciel
Emilka i potwory z legend
Kamila Stokowska
Emilka i potwory z legend
Podróż w niechciane
Danuta Chlupová
Podróż w niechciane
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy