Tarcza Szerni

Tom 9 cyklu Księga Całości

Szerń się rozpada.
A wraz z nią - cały świat, którego strzegła.
Upadają Pasma, Porzucone Przedmioty tracą swoje właściwości, wielkie fale niszczą całe miasta. A Przyjęci dyskutują o naturze wszechrzeczy, zastanawiając się, czy mają prawo zrobić cokolwiek, by ratować Szerer przed zagładą. Znalazłszy winnego (a właściwie winną), z determinacją godną wcześniejszej bezwolności, ruszają po jej głowę. Wszak czymże jest jedna śmierć wobec milionów ocalonych istnień?!
A może jednak jest zbrodnią, taką samą jak wszystkie inne?
Oto historia o niezasłużonej krzywdzie, winie, karze i ludzkiej omylności. Tym boleśniejszej, im bardziej przysłoniętej poczuciem świętej, szlachetnej misji.
Oto opowieść o tym, że świat nie jest czarno-biały, a ktokolwiek tak twierdzi - jest skazany na porażkę. Nawet, jeśli wygra swoją bitwę

Informacje dodatkowe o Tarcza Szerni:

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2022-07-08

Kup książkę Tarcza Szerni

Tarcza Szerni - opinie o książce

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2022-07-17,

Ponad 800 stron klimatycznej, ekscytującej i umiejętnie balansującej pomiędzy komedią i dramatem, relacji o świecie Szerni... Tak właśnie przedstawia się najnowsza i zarazem dziewiąta już odsłona powieściowego cyklu Feliksa W. Kresa „Księga całości”, który na nowo podbił i wciąż podbija serca polskich czytelników. Książka ta nosi tytuł „Tarcza szerni”.

Nadciąga coś bardzo złego, niepokojącego i niezrozumiałego, co może oznaczać tylko i wyłącznie dramatyczny czas dla świata Szereru. Wie o tym doskonale grupa kilkorga Przyjętych, którzy ze wszystkich sił starają się powstrzymać nadciągającą katastrofę. A drogą ku temu wydaje się ujarzmienie chodzącego po tym świecie cudu w ludzkim, kobiecym ciele - słynnej królowej piratów, która niczym bomba z zapalonym lontem może eksplodować w każdej chwili... Jednakże nawet najlepszy plan okazuje się niczym wobec sił szerni i aleru...

Mamy oto wspaniałą, niezwykle złożoną i klimatyczną historię fantasy, w której spotykamy raz jeszcze doskonale znanych nam bohaterów, przeżywamy u ich boku móc barwnych przygód, jak i próbujemy zrozumieć skomplikowaną materię tego wyjątkowego świata, w którym magia, przeznaczenie i polityka stają naprzeciw ludzkiego pragnienia życia dobrze, mądrze, dla kogoś... I jest to z pewnością nie tylko najdłuższa część tego cyklu, ale chyba także i najbardziej poruszająca.

Nie zdradzę nazbyt wiele mówiąc, że główną bohaterką tej opowieści jest owianą ponurą sławą księżniczka Ridareta - pół człowiek i pół potęga magicznego Rubinu, która cieszy się pełnym przemocy i pijackiej zabawy, pirackim życiem. To właśnie wokół niej skupią się opisane tu wydarzenia, z nią powiążą losy Przyjętych w osobach Gotaha, Yolmena, Moldorna i Kesy, jak i wreszcie ona odegra najważniejszą rolę w finałowych rozdziałach. I znajdziemy tu wiele morskiego życia, nie zabraknie nieokiełznanej magii, a też i zadowoleni będą ci, którzy uwielbiają spektakularne sceny walki. Całości dopełni zaś pokaźna porcja czarnego humoru, której znajdziemy tu naprawdę wiele.

Bardzo intrygującym jest to, że opowieść ta pozwala nam poznać wydawałoby się znanych doskonale już bohaterów, niejako z zupełnie innej strony. W największym stopniu uwaga ta dotyczy oczywiście Ridarety - nienaturalnie pięknej, nieokrzesanej, pozornie głupiej, ale tak naprawdę świadomej swojej mocy kapitany pirackiego okrętu, która chyba po raz pierwszy ukazuje nam to, jaką jest naprawdę. W nieco mniejszym stopniu kwestia ta odnosi się do pozostałych bohaterów - z Przyjętymi na czele, którzy również odsłaniają swoje inne, skrywane dotąd oblicza.

Jako słowo się rzekło, mamy tu morza, wyspy, ale też i nasz ukochany Grombelard, które to miejsce odegra ważną rolę w tej opowieści. Niemniej faktem jest, że książka ta należy w znacznej mierze do okrętowej, pirackiej i morskiej codzienności, co mnie osobiście bardzo cieszy, gdyż taka relacja ma swój niepowtarzalny klimat. Obrazu tej powieściowej rzeczywistości dopełnia również zawsze skomplikowana polityka, niepojęta magia Szerni oraz przemoc, której również na kartach tej książki jest więcej, aniżeli w poprzednich tomach.

Mnie osobiście urzekło również – nie pierwszy zresztą już raz w tym cyklu, nawiązanie do poprzednich tomów, wydarzeń i bohaterów, którzy niekoniecznie pojawiają się w tej opowieści fizycznie, ale o których pamięć jest widoczna. To piękny ukłon w stronę wiernych czytelników, naprawdę wzruszające wspomnienia i przekonanie, że autor ma wszystko pod kontrolą i nie zapomina o tych, którzy tak wiele znaczą lub znaczyli dla tej fantastycznej serii.

Znakomicie czyta się nam tę powieść, której akcji nie zwalnia choćby na moment, gdzie nieustannie nas coś zaskakuje, a każdy kolejny rozdział przybliża do niepokojącego finału, który jest naprawdę czymś wielkim, epickim. Treści tej relacji dopełniają już tradycyjnie klimatyczne ilustracje Przemysława Truścińskiego, który pozwala nam ujrzeć na własne oczy ten niezwykły świat i jego równie wyjątkowych bohaterów. A zapewniam was, że jest co podziwiać…

„Tarcza szerni” Feliksa W. Kresa, to absolutne wyżyny literackiego fantasy w naszym rodzimym wydaniu. Oto bowiem z każdą kolejną przeczytaną książką tej serii upewniam się w tym, że nikt nie pisze tak specyficznie i zarazem dobrze, jak ten autor. Interesująca fabuła, charakterni i zaskakujący sobą bohaterowie oraz emocje, które czasami rozśmieszają nas do łez, zaś innym razem doprowadzają do łez, ale tych gorzkich i smutnych – to wszystko czeka na nas na kartach tego dzieła. Sięgajcie zatem po tę powieść i cały ten cykl – nie możecie zrobić bowiem nic lepszego, jeśli tylko kochacie literaturę fantasy.

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2022-07-11, Ocena: 4, Przeczytałem,

SZERER CHYLI SIĘ KU ZAGŁADZIE

Najnowszy tom ,,Księgi całości" to już ostatnia część wznowień powieści z serii dotąd wydanych. To, co czeka nas od tej chwili, to już zupełnie nowy, świeży materiał. Póki co jednak mamy okazję poznać / odświeżyć sobie ,,Tarczę Szerni", kolejną opasłą część serii, która fanom dostarczy wrażeń, na jakie czekali.

Wszystko umiera. Nadchodzi zagłada. Gdy Szerń się rozpada, Szerer czeka gorzki koniec, ale czy w obliczu takich wydarzeń można cokolwiek zrobić? I czy ktokolwiek cokolwiek robić powinien? Co gorsza, ludzie zawsze potrafią znaleźć sobie winnego i co wtedy?

Prawo sępów
Feliks W. Kres0
Okładka ksiązki - Prawo sępów

zbiór opowiadań: Księga I: Gaareoegorde hork kerek - Gaareoegorde hork kerek - Tylko deszcz dla Ayany - Demon walki - Prawo sępów Księga...

Północna granica
Feliks W. Kres0
Okładka ksiązki - Północna granica

Północna granica to pierwsza część jednej z najlepszych polskich serii fantasy, obejmującej kompletną opowieść o świecie Szereru - Księgi Całości. Jest...