Zdjęcie - Jeffery Deaver

Jeffery Deaver

(1950-05-06) - (nadal)

Jeffery Deaver to amerykański autor bestsellerów, który zasłynął cyklem książek o detektywie Lincolnie Rhyme. 

Jeffery Deaver - biografia, życie i twórczość

Jeffery Deaver przyszedł na świat w piękny wiosenny dzień 6 maja 1950 r. niedaleko Chicago w stanie Illinois.

Jeffery Deaver - dzieciństwo

Rodzice Jeffery'ego Deavera nie mieli nic wspólnego z literaturą (ojciec- copywriter, matka- gospodyni domowa), natomiast dzieci jak najbardziej (młodsza siostra Julie jest autorką powieści młodzieżowych). Proszę sobie wyobrazić, że Jeffery napisał swoją pierwszą książkę w wieku 11 lat. Pisał też wiersze i piosenki, które sam wykonywał.

Jeffery Deaver - wykształcenie i młodość

Po ukończeniu Uniwersytetu w Missouri zabrał się do pracy dziennikarskiej (był m.in. korespondentem "The New York Times" oraz "Wall Street Journal". Zapisał się też do szkoły prawniczej (Fordham Law School). Po otrzymaniu dyplomu zaczął pracę jako adwokat w jednej z większych firm na Wall Street. Ponieważ miał długą drogę do pracy, umilał ją sobie wymyślaniem powieści (thrillerów).

Jeffery Deaver - trudne początki

Niestety dwie pierwsze książki poniosły klęskę na rynku wydawniczym. Dopiero trzecia powieść, "Manhattan Is My Beat (1988)", spotkała się z ciepłym przyjęciem. Zachęcony tym pisarz napisał dwie dalsze książki z tą samą bohaterką- Death of Blue Movie Star" (1990) i "Hard News" (1991). Stały się one popularne, więc Deaver postanowił rzucić pracę prawniczą i zająć się wyłącznie pisaniem. Początkowo publikował pod pseudonimem William Jefferies, później już pod własnym nazwiskiem.

Jeffery Deaver i Lincoln Rhyme

Powieścią, która przyniosła mu największą sławę, okazał się "Kolekcjoner kości", w którym po raz pierwszy pojawiła się para detektywów: Lincoln Rhyme i Amelia Sachs. Sukces odniosła też ekranizacja tej książki. Filmowej wersji doczekał się także Panieński grób (1995). Trzy kolejne powieści czekają na ekranizację.

Łącznie Deaver wydał 23 powieści (niektóre jeszcze nie ukazały się w polskiej wersji językowej) oraz zbiór 16 opowiadań zatytułowany "Twisted: The Collected Short Stories of Jeffery Deaver, Volume 1".

Niestety życie rodzinne nie ułożyło mu się tak pięknie jak kariera- jest rozwiedziony i nie ma dzieci. Mieszka w Virginii oraz w Kaliforni.

Kalina Beluch

Jeffery Deaver - bibliografia

1993 Lekcja jej śmierci
1994 Modlitwa o sen
1995 Panieński grób
1997 Kolekcjoner kości
1998 Tańczący trumniarz
1999 Łzy diabła
2000 Dar języków
2001 Puste krzesło
2001 Błękitna pustka
2002 Kamienna małpa
2003 Mag
2004 Konflikt interesów
2004 Ogród bestii
2005 Dwunasta karta
2006 Zegarmistrz


Źródło: http://jefferydeaver.republika.pl/bio.html

Jeffery Deaver - twórczość

Jeffery Deaver - wiadomości

Cytaty Autora

A wszystko, co czeka nas w przyszłości, to kwestia wyobraźni. I pamięć, i wyobraźnia należą raczej do sfery iluzji niż rzeczywistości; wspomnienia są niewiarygodne, a na temat przyszłości możemy tylko spekulować. Jedyną rzeczą całkowicie realną jest krótki moment teraźniejszości, chwila przechodząca z wyobraźni we wspomnienia.


Więcej

A czym tak naprawdę jest kłamstwo (...)? Prawda to bardzo niepewny grunt. Czy istnieją słowa w stu procentach szczere?


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy