Do jutra

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2021-10-21
Tytuł oryginału: The Goodbye Man

Tom 2 cyklu Colter Shaw

Druga część pełnej tajemnic i zwrotów akcji serii o Colterze Shawie.

Podczas pogoni za dwoma młodymi mężczyznami oskarżonymi o straszliwe przestępstwa, Colter Shaw natrafia na wskazówkę dotyczącą kolejnej tajemnicy. Aby ocalić życie młodej kobiety - a być może także innych osób - wyrusza na bezdroża stanu Waszyngton, by zbadać pewną sekretną organizację. Społeczność postawiła sobie za cel pocieszać pogrążonych w żałobie zmarłych. Jednak czy za fasadą nie kryje się niebezpieczny kult kierowany przez urzekającego, a zarazem bezwzględnego przywódcę?
Próbując poradzić sobie z ludźmi, którzy nie cofną się przed niczym, by ukryć swoje sekrety, Colter Shaw trafia na jeszcze jedną zagadkę - musi zlokalizować i odszyfrować wiadomość zostawioną mu przed laty przez ojca. Jej konsekwencje okażą się jeszcze straszniejsze, niż przewidywał.

Jeffery Deaver jest autorem wielu bestsellerowych thrillerów. Z wykształcenia dziennikarz i prawnik, przez kilka lat współpracował z dziennikami "New York Times" i "Wall Street Journal". Był także doradcą prawnym jednej z większych firm na amerykańskiej giełdzie. Zaliczany jest do grona najbardziej poczytnych i nagradzanych twórców kryminałów w Stanach - światową sławę przyniósł mu zekranizowany Kolekcjoner Kości. "Do jutra" to drugi tom serii o Colterze Shawie, którą rozpoczęła "Gra w nigdy".

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Do jutra

Opinie o książce - Do jutra

Avatar użytkownika - Ksiazkolandia
Ksiazkolandia
Przeczytane:2021-12-17, Przeczytałem,

Jeffery Deaver - "Do jutra"

Jeffery Deaver jest autorem ogromnej wręcz ilości książek o tematyce sensacyjnej i aż dziw że do tej pory na żadną nie trafiłam. "Do jutra" to druga książka z cyklu o Colterze Shaw.
Bohater jest kimś w rodzaju łowcy nagród i specjalizuje się w odszukiwaniu zaginionych osób. Podejmuje się odnalezienia dwóch młodych chłopaków, oskarżonych o zbrodnię nienawiści, czyli podpalenie krzyża i postrzelenie dwóch osób z Kościoła Braci Baptystów. Chłopcy poznali się przypadkiem na cmentarzu, bowiem obaj niedawno stracili bliskie osoby. Po ich odnalezieniu okazuje się, że zamierzali udać się do ośrodka fundacji pomagającej ludziom uporać się z żałobą. Colter, po odnalezieniu chłopców spotyka osoby z fundacji i ponieważ ich zachowanie go niepokoi, chce zbadać ośrodek i jego funkcjonowanie. Udaje się tam więc jako osoba potrzebująca pomocy. Jak łatwo się domyślić, mamy tu do czynienia z doskonale zakamuflowaną sektą, która pod przykrywką ośrodka terapeutycznego popełnia przestępstwa.
Początek książki nie wciągnął mnie za bardzo i miałam obawy czy dotrę do końca. Niesłusznie. Część która rozgrywa się w ośrodku już nie pozwoliła oderwać się od lektury. Autor bardzo dokładnie przedstawia sposób funkcjonowania tego typu "przedsiębiorstw" i widać że podszedł do tematu wnikliwie, sięgając do wielu źródeł. Nie do uwierzenia, że ludzie mogą być w tak silnym stanie załamania, że pozwalają omamić się wszelkim guru, uwierzą we wszystko co mówią i zrobią wszystko co każą. Ale przecież nie trzeba szukać w literaturze, wystarczy spojrzeć choćby na grupę słynnego Charlesa Mansona czy grupowe samobójstwa w Chinach. Podobno depresja nie dotyka ludzi słabych, lecz tych co byli silni zbyt długo. Dbajmy więc o siebie, byśmy nigdy nie pozwolili na poddanie się takim manipulacjom. Książkę polecam.

Avatar użytkownika - mariaderejczyk
mariaderejczyk

Colter Shaw to moja nowa miłość. Znaczy się, już po pierwszej części poczułam do niego miętę, ale teraz kocham go jeszcze bardziej. Jeśli są tu jacyś fani Jacka Reachera, to myślę, że i Coltera pokochają, są do siebie podobni.

Podejrzewam, że wielu z Was domyśla się, czym jest sekretna organizacja, o której mowa w opisie. Nie będę jednak wdawać się w szczegóły, żeby nie zdradzić zbyt dużo. W każdym razie czułam, jak mrozi mi się krew w żyłach, kiedy Colter do niej trafił. Jakie to było realne... Najgorsze jest to, że takie rzeczy mają miejsce w rzeczywistości.

Nie ma tu źle wykreowanego bohatera. Bardzo zaintrygowała mnie Victoria. Frederick, Eli i Samuel jej nie ustępują. Każdy ma w sobie coś, co sprawia, że zostają w pamięci. W ten lub inny sposób. Nie będę jednak mówić, co kto zrobił, bo zepsuję Wam niespodziankę.

Pochłonęłam tę książkę jednym tchem. Trudno było mi odłożyć ją na półkę, musiałam wiedzieć, co będzie działo się dalej. Z jednej strony trochę się tego obawiałam, ale z drugiej strony bardzo mnie to intrygowało. Co prawda na początku było dość spokojnie, ale potem akcja przyspieszyła i była to czysta jazda bez trzymanki.

Nie brakuje tutaj zwrotów akcji. Kilka razy niemal poczułam, jak staje mi serce. Uwielbiam, kiedy autorzy serwują mi taki thriller, który jest przepełniony akcją i napięciem. Siedzę napięta jak struna, chłonę każde słowo, zapominając o otaczającym mnie świecie.

Co ja tu będę dużo mówić - bierzcie i czytajcie. Dobra, mocna rzecz. Jeśli zastanawiacie się, czy możecie przeczytać tę książkę bez znajomości części pierwszej, czyli "Gry w nigdy", to raczej tak. Nie są bardzo ze sobą powiązane, choć wątek ojca Coltera może się Wam nieco rozmywać, jeśli nie będziecie znać poprzedniej części, ale nie powiem, że jest to wielki problem.

Avatar użytkownika - aneta_w_trasie
aneta_w_trasie

Dawno już nie czytałam tak wciągającej książki! Fantastyczna! Oczywiście na pewno znacie tego autora no bo przecież kto nie zna choćby filmu który powstał na jego postawie. Mam tu oczywiście na myśli Kolekcjonera Kości 😍@officialjefferydeaver to dla mnie miszcz takich idealnie przemyślanych thrillerów 😃 Ale o co chodzi!? W szybkim skrócie: Colter Shaw to zawodowy łowca głów. Tropiąc dwóch podejrzanych chłopaków trafia na większą zagadkę którą postanawia rozwiązać. Przenika pod przykrywką do tajemniczej sekty, której guru Eli pod płaszczykiem niesienia dobra, wyzwolenia dla utrapionych i tych co szukają pomocy wykorzystuje ludzi. Czy Colterowi uda się pomóc? Co skrywa Eli? Jeśli Czytaliście pierwszy tom o przygodach Shaw'a to ten Was z pewnością nie zawiedzie. Fantastycznie poprowadzona akcja nie daje odpocząć czytelnikowi i cały czas trzyma go w napięciu ❗a co ważne to prawie 450 stron! Polecam!

Avatar użytkownika - KanapaLiteracka
KanapaLiteracka

Seria o Colterze Shaw porywa wiarygodnością i powściągliwą charyzmą swojego bohatera. Jest on typem nieustraszonego surwiwalowca, który jednak nie zgrywa super bohatera, realnie ważąc ryzyko i możliwość sukcesu. Drugi tom jednak, jak to często się zdarza, jest pomostem pomiędzy tym co było, a finałem. I o ile można to ugryźć w sposób naprawdę dobry Deaverowi wyszło to nieco drętwo.

Początkowo akcja prze w bardzo fajnym tempie. Przypominamy sobie za co tak bardzo polubiliśmy Coltera, jaki z niego zaradny i empatyczny facet. Do momentu, w którym bohater trafia do ośrodka, podejrzewając, że to nic innego jak zwykła sekta. W trosce o osoby naprawdę potrzebujące pomocy wchodzi w szeregi ugrupowania, w którym każdy ma stopnie zaawansowania. Zaskakująco szybko wskakuje na kolejne szczeble w hierarchii.
I wtedy wszystko diametralnie zwalnia.

Z jednej strony to rozumiem. Kto już czytał Jeffery Deavera wie, że autor podchodzi do każdego tematu z wręcz chirurgiczną precyzją. Poznajemy więc strukturę i działanie sekty odsłaniając ją płat po płacie. Niestety z drugiej strony obudziło się we mnie pewne znużenie, bo przecież, kiedy czytam o np. morderstwie, to nie oczekuję, że autor “pokaże” mi kulę przebijającą ciało centymetr po centymetrze. Oczekuję zwrotów, oczekuję akcji i reakcji. Do “Do jutra” wkradło się zbyt wiele monotonii. Coś na kształt zwykłego dnia w niezwykłym miejscu. Dzień po dniu, godzina po godzinie.

Zawiódł również sam Colter. Jest perfekcjonistą, a nie zrobił odpowiedniego researchu i nie dowiedział się tak fundamentalnej rzeczy jak to kim był Ozyrys. Zapisując się do Fundacji Ozyrys, to ogromne niedopatrzenie. Sięgał po pomoc wielu ekspertów, a nie zajrzał do wyszukiwarki. A gdyby to zrobił już na wejściu wiedziałby co na wielkim finale drogi szykuje mistrz Eli. Niby wiemy, że nie byłoby wtedy całej tej przeprawy, ale błąd jest jednak zbyt kardynalny.

Mimo wszystko kreacja bohaterów jest naprawdę dobra. Choć wiem, że mój racjonalizm odpowiadałby na słowa mistrza śmiechem, rozumiem, że wielu ludzi w potrzebie łapie się czegoś takiego jako ostatniej deski. I tutaj też się zgrałam z kilkoma postaciami w książce, dla których to były zwykłe brednie i które od początku nie wierzyły w ani jedno słowo.

Kiedy już dochodzi do akcji, to jest to naprawdę dobry poziom. Pozbawiony chaosu, precyzyjny i świetnie ułożony logicznie. Colter jest niczym żywa, czująca maszyna, która zrobi wszystko, żeby zapewnić bezpieczeństwo, ale nie działa bez namysłu ani pochopnie.

Nie mogę się wprost doczekać trzeciego tomu, który już ukazał się w Stanach pod tytułem “The Final Twist”. Shaw w końcu ruszy rozwikłać swoją rodzinną tajemnicę. Czy znajdzie odpowiedzi na wszystkie pytania?
“Do jutra” jest dobrą, choć na mój gust zbyt rozciągniętą książką. Na jej plus działa to, że czyta się naprawdę szybko, bo właśnie taki styl ma autor. Sprawia, że strony pochłaniają się same.

Avatar użytkownika - etiudyliterackie
etiudyliterackie

Kiedy zobaczyłam, że pojawiła się nowa książka Jeffery’a Deavera wiedziałam, że chce ją poznać. Miłam już okazję czytać kilka poprzednich historii i byłam nimi zauroczona, chociaż nie ukrywam, że lista jego pozycji jest pokaźna i jeszcze muszę trochę nadrobić 🙂

Colter Shaw, łowca nagród, w pogoni za dwoma młodzieńcami natrafia na wielką niewiadomą, a mianowicie na Fundację Ozyrysa. Czym jest owa grupa, jakie ma założenia i co się za nią kryje?
#dojutra to druga część cyklu, ale spokojnie można ją przeczytać bez znajomości pierwszej (sama muszę ją poznać 😉)

Zapoznając się coraz bardziej z tym co działo się za bramą, nad którą z ciemnych metalowych krat widniał wykuty z żelaza napis: WCZORAJ, DZIŚ, JUTRO łapałam się za głowę. Nie znoszę manipulacji, a tam była ona wszechobecna. Jak można tak wpływać na człowieka, jak można prowadzić takie okrutne gierki jak mistrz Eli? I jak można w ogóle wpaść na taki pomysł, założenia sekty, która mimo przemyślanej otoczki jest po prostu zła i bezwzględna?
Niewątpliwie autor dzięki takiemu poprowadzeniu fabuły sprawia, że czytelnik chce jak najszybciej poznać finał, dlatego książkę czyta się jednym tchem!

Warto również zwrócić uwagę na kreację bohaterów. Prawdziwi, momentami przerażający i z pewnością żaden z nich nie był mdły, ani nudny. Bardzo przypadła mi do gusta postać głównego bohatera posiadającego w zasadzie swój kodeks działania, pewne założenia, które są dla niego najważniejsze i według nich prowadzi swoje „dochodzenie”.

To jeszcze nie koniec, bowiem Colter Shaw musi się jeszcze uporać z jedna sprawą, a mianowicie rozwikłać wiadomość, którą zostawił mu ojciec wiele lat wcześniej. Coś czuję, że będzie się działo! Książka już pojawiła się w maju tego roku, czekam teraz na tłumaczenie. 🙂 ( tytuł trzeciej części - "The final twist").

Jeśli lubicie podczas lektury odczuwać niepokój i pewnego rodzaju frustrację to ten thriller jest z pewnością dla Was! 😉

Avatar użytkownika - klaudiahanczuk
klaudiahanczuk
Przeczytane:2021-11-07, Ocena: 5, Przeczytałem,

Z czym Wam się kojarzy sekta? Pierwsza Wasza myśl lub skojarzenie, bo dla mnie to szatan i ofiara.

A czytaliście bądź macie do polecenia książki, w których jest mowa o sektach, bo ponoć to ostatnio bardzo popularny motyw w książkach. Po raz pierwszy natrafiłam na taką książkę i była nią właśnie "Do jutra". Sam temat sekt przeraża mnie i w głowie mi się nie mieści, że są takie i istnieją, a także przyciągają do siebie zdesperowanych ludzi. A zarazem fascynuje mnie ich grupa społeczna, ale nie w taki sposób, a by do nich od razu dołączyć, tylko sam fakt jak działa taka organizacja, jakimi kieruje się zasadami i w jak skuteczny sposób miesza ludziom w głowach.

Kolejna książka, którą zaczynałam czytać od drugiego tomu, nie znając pierwszego, ale to nie ma większego znaczenia, bo spokojnie te części nie mają z sobą nic wspólnego, oprócz głównego bohatera. Jest nim łowca nagród Colter Shaw, który zajmuje się poszukiwaniem zaginionych osób. Podczas jednego ze zleceń, natrafia na tajemniczą organizację "Ozyrys", która pomaga ludziom w depresji i przeżyciu żałoby po stracie bliskiej osoby. Shaw postanawia zaryzykować i wstąpić do wspólnoty, aby dowiedzieć się kim, tak naprawdę jest jej założyciel i dlaczego jeden z jego członków popełnił samobójstwo. Sam do końca nie wie, co go tam będzie czekać i w co się wplątał...

Książka wciągająca, przemyślanie napisana, sama akcja trzyma w napięciu już od początku i jest poprowadzona szybko i dynamicznie. Dużo dało tej powieści wprowadzenie właśnie tego wątku sekty, który dodaje tajemniczości i elementu grozy. W ciekawy sposób opisana została organizacja, która w dosyć chytry sposób przyciąga do siebie osoby potrzebujące pomocy i robi im dosłownie "pranie mózgu". Niewiarygodne jak podatni jesteśmy na wpływ innych osób, a szczególnie wtedy, kiedy stoimy na rozdrożu dróg i potrzebujemy pomocy i aprobaty ze strony drugiej osoby.
A teraz skupmy się na minusach, którą jest okładka, kompletnie mi się nie podoba, całego jej uroku zabiera ta centralnie umieszczona polecajka. Oprócz tego, na końcu nie ma żadnego opisu, więc nawet nie wiedziałam, o czym będzie książka, a zamiast opisu co tam znajdziecie? Oczywiście, że kolejne polecajki🙈 A także zakończenie, jakoś mnie nie porwało i nie wyrwało kapci z nóg. Słabo mi się czytało i trochę wynudziło, wręcz czekałam, aby książkę już zakończyć. Ogólnie książka bardzo mi się podobała i polecam Wam ją gorąco🔥

Avatar użytkownika - czytamksiazki
czytamksiazki
Przeczytane:2021-12-03, Ocena: 5, Przeczytałem,

Dawno nie czytałam tak wciągającej książki! Świetna!

"Do jutra" to drugi tom serii z Colterem Shawem - zawodowym łowcą nagród. Główny bohater tym razem musi odnaleźć dwóch mężczyzn oskarżonych o podpalenie kościoła i udział w strzelaninie. Niestety wszystko zaczyna się komplikować, gdy jeden z nich popełnia samobójstwo. Shaw, aby rozwikłać tę zagadkę musi wniknąć w struktury sekty, której guru Eli, pod przykrywką niesienia dobra, wykorzystuje ludzi.
Wątek sekty jest w bardzo dokładny i ciekawy sposób opisany. Poznajemy schemat działania tej organizacji oraz metody, dzięki którym ludzie bez większego zastanowienia wstępują w jej szeregi.
Czy Colter ujawni co skrywa guru Eli? Czy uda mu się rozwikłać tę zagadkę?
Jeśli czytaliście pierwszy tom, to wiecie, że warto sięgnąć po tę książkę. Natomiast, jeśli tak jak ja, zaczynacie od drugiego, to szybko przekonacie się, że trzeba nadrobić zaległość - nawet dla samego pióra autora, które jest świetne!
Książka, jak już pisałam na wstępie bardzo wciągająca, napisana lekkim piórem, trzymająca w napięciu, do tego ze świetnym głównym bohaterem.
Czego można chcieć więcej?
Lektura idealnie sprawdzi się na zimowe wieczory.

Avatar użytkownika - bookup
bookup
Przeczytane:2021-11-05, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,

,,Do jutra", co do której miałam dość duże oczekiwania... wszystkie recenzje czy krótkie wzmianki mnie przekonywały:

? ,,Pełen zwrotów akcji Thriller"
? ,,Deaver, to prawdziwy mistrz napięcia i odpowiedniego tempa"

Nic tylko czytać i się zachwycać!

Początek książki wydawał się bardzo ciekawy, postać Coltera Shaw, łowcy nagród (w końcu nie policjant czy FBI). Następnie poszukiwanie dwóch młodych mężczyzn, oskarżonych o zbrodnie religijne oraz strzelaninę. Akcja dość szybko się rozkręciła, jednak kolejne etapu śledztwa trochę mnie nużyły.

Zakładam, że związane jest to z rozległymi opisami kolejnych kroków i planów głównego bohatera.

Shaw trafia do Fundacji Ozyrysa, która okazuje się sektą. Niczego nieświadomi ,,towarzysze" przechodzą Proces, ku lepszemu życiu. Dzięki wykładom i ćwiczeniom mają pogodzić się ze swoimi problemami i traumami.

Kolejne rozdziały książki krążą wokół niebezpiecznych i nieoczywistych zwrotów akcji (co jest plusem). W tym motyw ojca głównego bohatera, który zostawił po sobie tajemniczą zagadkę...

,,Do jutra" jest drugą częścią przygód łowcy nagród. Sama w sobie książka jest naprawdę ciekawa, świetny główny bohater z którym czujesz więź od pierwszych stron. Niestety nie wpisała się w moje oczekiwania, lecz jestem pewna że jest wiele osób które na pewno ją docenią.

Duży plus ode mnie za sposób wydania książki, różne czcionki, ramki, mapa, bardzo lubię dodatkowe wizualne przedstawianie historii.

Carte Blanche
Jeffery Deaver0
Okładka ksiązki - Carte Blanche

Agent 007 z powieści Deavera Carte Blanche to Bond na miarę XXI wieku – weteran walk w Afganistanie, świetny strzelec, miłośnik pięknych kobiet i...

Dwunasta karta
Jeffery Deaver0
Okładka ksiązki - Dwunasta karta

W czytelni muzeum afroamerykańskiego zostaje zaatakowana szesnastoletnia Geneva Settle. Udaje się jej uciec, a napastnik pozostawia w bibliotece kartę...