Recenzja książki: Do jutra

Recenzuje: Piotr Piekarski

Do jutra to szalenie wciągający, bardzo niepokojący thriller, pokazujący, że Jeffery Deaver wciąż potrafi zaskoczyć czytelników.

Colter Shaw, którego czytelnicy mieli okazję poznać za sprawą powieści Gra w nigdy, żyje z odnajdywania ludzi – także tych, którzy za wszelką cenę pragną zniknąć. Tym razem podejmuje się wyśledzenia mężczyzn, którzy zostali oskarżeni o podpalenie krzyża i postrzelenie osób należących do Kościoła Braci Baptystów. Czy Adam Harper i Erick Young rzeczywiście dokonali zbrodni nienawiści? Jak się poznali? Jaki cel im przyświecał? Niestety, zetknięcie się z oboma mężczyznami pozostawia więcej pytań niż odpowiedzi. Śledztwo wiedzie Shawa do siedziby fundacji, która za cel stawiać ma sobie udzielanie pomocy ludziom będącym w żałobie. Charyzmatyczny przywódca, guru Eli, obiecuje uczestnikom nazywanego Procesem kursu szczęśliwe i dostatnie życie. Nasz bohater szybko odkrywa zupełnie inne pole działania Fundacji Ozyrysa. Ale cóż z tego, skoro teren, na którym ta organizacja działa, jest doskonale chroniony przez uzbrojonych mężczyzn, a Eli i jego podwładni nazbyt szybko odkrywają prawdziwą tożsamość Shawa? Czy łowcy nagród uda się i tym razem wyjść cało z tarapatów? Czy będzie w stanie pomóc ludziom, zaślepionym piękną wizją mężczyzny, który pragnie ich bezlitośnie wykorzystać? Aby się o tym przekonać, trzeba sięgnąć po powieść Do jutra.

Choć czytelnik dość łatwo może przewidzieć, że Fundacja Ozyrysa jest niebezpieczną sektą, nie umniejsza to przyjemności płynącej z lektury. Jeffery Deaver bardzo sprawnie ukazuje sposoby działania takich „firm". Opisuje mechanizmy manipulacji, ujętej w formę rytuałów czy „medytacji". Znać solidny research, który autor musiał przeprowadzić przed napisaniem powieści. Co ważne jednak, kolejne informacje Deaver serwuje czytelnikom w formie najzupełniej naturalnej, wplatając je w fabułę, dzięki czemu całość nie nuży. Przeciwnie – powieść Do jutra czyta się z zapartym tchem, a to za sprawą cech charakterystycznych prozy pisarza, jakimi są sprawnie budowane napięcie i zaskakujące zwroty akcji.

Jeffery Deaver świetnie portretuje też swoich bohaterów. W wielu wypadkach tworzy całkiem rozbudowane jak na prozę o charakterze rozrywkowym portrety psychologiczne postaci, by podejmowane przez nich kroki i decyzje były w pełni zrozumiałe dla czytelników. Szczególnie ciekawą jest postać Victorii, która na łamach powieści ukazuje czytelnikom swe bardzo różne oblicza. Również sam Colter Shaw przechodzi w Do jutra drogę, która najpewniej okaże się ważna w następnych tomach cyklu opowiadającego o jego śledztwach. Sam zaś guru Eli to uosobienie wszystkich cech charakterystycznych dla przywódców niebezpiecznych sekt, których w dzisiejszych czasach pojawia się coraz więcej.

Kolejna powieść Jeffery’ego Deavera gwarantuje więc czytelnikom doskonałą rozrywkę, ale niesie też ważną przestrogę. A fakt, że to dopiero drugi tom zupełnie nowego cyklu, pozwala na zapoznanie się z twórczością Deavera czytelnikom, którzy po jego książki jak dotąd nie mieli okazji sięgnąć.

Tagi: bóg

Kup książkę Do jutra

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Do jutra
Książka
Do jutra
Jeffery Deaver
Inne książki autora
Gorący temat
Jeffery Deaver0
Okładka ksiązki - Gorący temat

Praca dla wielkiej stacji telewizyjnej to dla Rune prawdziwe wyzwanie. Nawet jeśli jest tutaj na razie dziewczyną od wszystkiego. I to na jej biurko trafia...

Panieński grób
Jeffery Deaver0
Okładka ksiązki - Panieński grób

Odliczanie zaczyna się w południe, kiedy autokar wiozący uczennice do szkoły dla niesłyszących i ich nauczycielki zatrzymuje się na pustej drodze: trzeba...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Królewska rozgrywka
Melisa Łada
Królewska rozgrywka
Jesteśmy twoi
Anna Ficner-Ogonowska
Jesteśmy twoi
Zgodne małżeństwo
Aleksandra Tyl
Zgodne małżeństwo
Echowa Góra
Lauren Wolk
Echowa Góra
Pola. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Pola. Wnuczka wariatki
Odzyskany los
Marzena Rogalska
Odzyskany los
Światło i cień
Katarzyna Majgier
Światło i cień
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy