Quantcast

Jon Krakauer

(1954-04-12) - (nadal)

Jon Krakauer - biografia, życie i twórczość

Znakomity amerykański alpinista i dziennikarz, autor licznych książek. Największa popularność przyniósł mu reportaż Wszystko za Everest, który stał się również inspiracją dla twórców filmu Everest Książka ta została przetłumaczona na niemal 30 języków, Krakauer otrzymał za nią nominację do Pulitzera w 1998 roku. Ale Krakauer jest także autorem wielu innych publikacji, między innymi Wszystko za życie, na podstawie tej książki powstał popularny film z Seanem Pennem. W Polsce ukazała się także książka reporterska Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim.

Jon Krakauer - twórczość

Jon Krakauer - wiadomości

Cytaty Autora

Tu właśnie tkwi sedno dylematu, przed którym staje w końcu każdy wspinacz pragnący wejść na Everest: żeby odnieść sukces, trzeba być niezwykle zmotywowanym, lecz jeśli przesadzisz z siłą motywacji, narażasz się na śmierć. Co więcej, powyżej poziomu 7900 metrów granica między słusznym zapałem i lekkomyślną ,,gorączką szczytową" staje się niebezpiecznie wąska. Dlatego też zbocza Everestu usłane są zwłokami alpinistów.


Więcej

Istnieją jednak ludzie, dla których rzeczy nieosiągalne mają szczególny urok. Zwykle nie są znawcami tego, co dla nich jest tak pociągające. Ich ambicje i marzenia są dostatecznie silne, aby odsunąć na bok wątpliwości, które miewają osoby rozważne. Ich najsilniejszą bronią jest determinacja i wiara. W najlepszym razie ludzie ci uważani są za ekscentryków, w najgorszym - za szaleńców....


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy