Bus bohatera „Wszystko za życie", Christophera McCandlessa, usunięty z Alaski

Data: 2020-06-19 18:22:41 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Czytaliście książkę Wszystko za życie Jona Krakauera lub widzieliście film pod tym własnie tytułem? Busika, który stał się domem Christophera McCandlessa, bohatera reportażu i filmu, nie znajdziecie już na Alasce. Przyciągający dziesiątki turystów obiekt, położony w trudnodostępnym miejscu, powodował zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. 

Obrazek w treści Bus bohatera „Wszystko za życie", Christophera McCandlessa, usunięty z Alaski [jpg]

W okolicach, w których zaparkowany był bus, nie ma zasięgu popularnych sieci telefonii komórkowej. Tereny te nękane są często bardzo gwałtownymi burzami, które powodowały wzbieranie rzek i krótkookresowe powodzie. Mimo tego jednak wiele osób, zainspirowanych historią Christophera McCandlessa, który zmarł w 1992 roku, decydowało się na wyprawę w to miejsce. Często organizowano wyprawy poszukiwawcze lub ratunkowe, by chronić nieroztropnych podróżników. 

Tak właśnie było w przypadku pięciorga Włochów, którzy odwiedzili te tereny na początku 2020 roku. W roku ubiegłym w okolicy busa opisanego przez Krakauera, zginęła Białorusinka. Ostatecznie komisarz do spraw Alaski podjęła decyzję o przeniesieniu autobusu w inne miejsce za pomocą specjalnego helikoptera. Jego załoga zabezpieczyła także przedmioty, które mogą przedstawiać wartość sentymentalną dla rodziny McCandlessów.

Autobus zostanie zabezpieczony – do czasu, gdy podjęta zostanie decyzja, czy i ewentualnie gdzie będzie zaprezentowany turystom. 

Zachęcamy do bezpiecznego korzystania z dzikich terenów na Alasce i rozumiemy, że autobus ten pobudzał wyobraźnię. Jest to jednak opuszczony i niszczejący pojazd, który wymagał niebezpiecznych i kosztownych działań ratowniczych. Co ważniejsze, kosztowało to niektórych odwiedzających życie.

- skomentowała komisarz Feige.

McCandless był 24-latkiem z Wirginii, który został odcięty od świata, gdy wylała rzeka Teklanika. Zmarł z głodu, znajdując schronienie w autobusie w 1992 roku. Swe doświadczenia z życia w samotności opisywał w dzienniku przez 114 dni, aż do swojej śmierci.

Dawno opuszczony autobus miejski Fairbanks zyskał sławę za sprawą książki Jona Krakauera z 1996 roku Wszystko za życie oraz filmu Seana Penna z 2007 roku. Bus wyprodukowany został w latach czterdziestych XX wieku i używali go pracownicy firmy budowlanej aż do 1961 roku. W marcu 2020 podjęto decyzję o jego przeniesieniu.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Wszystko za życie
Jon Krakauer 3
Okładka książki - Wszystko za życie

Chris McCandless porzucił wszystko. Zerwał wszelkie więzi, rozdał pieniądze przeznaczone na studia, by wyruszyć w drogę, która miała dać mu wolność...

dodaj do biblioteczki
Autor
Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Pokaż wszystkie recenzje