Wszystko za życie

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2007 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7469-675-3
Liczba stron: 192

Ocena: 3.89 (9 głosów)
Inne wydania:

Chris McCandless porzucił wszystko. Zerwał wszelkie więzi, rozdał pieniądze przeznaczone na studia, by wyruszyć w drogę, która miała dać mu wolność. W swym poruszającym reportażu Jon Krakauer idzie śladami młodego mężczyzny, który zafascynowany powieściami Jacka Londona, postanawia niczym współczesny wędrowny asceta przemierzyć samotnie Amerykę, by dotrzeć na Alaskę. Na podstawie wspomnień jego przyjaciół i ludzi, których spotkał po drodze, a także jego dziennika, autor kreśli intrygujący portret idealisty i samotnika. Człowieka, który budził sympatię wszystkich napotkanych osób, ale zarazem nie zawahał się narazić swojej rodziny na cierpienie, który z całą świadomością podjął decyzję o ryzykownej wędrówce, ale nie potrafił zapobiec jej tragicznemu finałowi. Czy trwająca cztery lata podróż była tylko młodzieńczą ucieczką od odpowiedzialności i trudnych relacji z najbliższymi? A może Chris poszedł tą samą drogą, którą wybrali przed nim Budda, święty Franciszek, Thoreau i wielu innych wędrowców, pragnących - choćby za najwyższą cenę - całkowitego wyzwolenia?

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Wszystko za życie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Wszystko za życie

Avatar użytkownika - hanka04
hanka04
Przeczytane:2015-05-13, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Historia Chrisa, który ucieka od rodziców, bogactwa i zatraca się w poszukiwaniu siebie i swojej drogi życiowej. Historia tragiczna, prawdziwa. Niejeden podąża drogą, którą obrał Chris i dla niejednego kończy się śmiercią. Dokument ukazuje drogę, ludzi, których spotkał na swej drodze i być może wydarzenia, które miały miejsce.
Link do opinii
Ucieczka, samotna podróż, niechęć do wszystkiego co materialne, oddawanie się przyrodzie. Ekscytująca a zarazem poruszająca podróż młodego człowieka. Piękna historia, o tym, że ludzie coraz częściej oddają się temu co materialne, gonią za pieniędzmi, zapominając o tym, co naprawdę w życiu się liczy - rodzina. Główny bohater Chris pokazał, ze ludzie nie dostrzegają prawdziwego sensu i piękna świata.
Link do opinii
Avatar użytkownika - jagna1978
jagna1978
Przeczytane:2018-08-30, Ocena: 2, Przeczytałam,

Ksiazka jest zbiorem wspomnien mlodego chlopaka ktory wyrusza w podruz zycia by nie tylko zwiedzac ale i poznac samego siebie.Przyznam,ze pomysl swietny ale sposob w jaki autor ja napisal kiepski.Nie porwala mnie a raczej znudzila.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Booka_Boo
Booka_Boo
Przeczytane:2011-05-05, Ocena: 1, Przeczytałam,

Bardzo się zawiodłam na tej książce. To jeden z nielicznych przykładów, w których książka jest o wiele gorsza od filmu. Bardzo się cieszę, że film widziałam przed przeczytaniem książki, bo gdyby było odwrotnie to pewnie nigdy nie zechciałabym zobaczyć filmu.

W książce jest sporo wspomnień osób, którzy zetknęli się z Chrisem McCandless'em. Opisują jaki był, kiedy się z nim widzieli i w jakich okolicznościach. Próbują też oceniać jego działania. Wszystko to jednak w taki sposób, że miałam ochotę zamknąć książkę, rzucić w diabły i zapomnieć. Ciężko mi się ją czytało i z wielką męką doczytałam do końca. Wiele razy odkładałam i wracałam po dłuższym czasie.
Dodatkowo zmęczył mnie wątek historii samego autora (nie wiem po co go dodawał, chyba, żeby sam się pochwalić. Przy historii McCandless'a te przechwałki wyszły autorowi słabo, tandetnie i wręcz nie na miejscu moim zdaniem). Autor w tych rozdziałach ocenia Chrisa, wytyka jego błędy i porównuje do swoich działań. I może dlatego odniosłam takie wrażenie.

Po przeczytaniu całości stwierdzam, że już nigdy nie pozwolę sobie do niej wrócić bo szkoda na nią czasu. I dziękuję tej sile, która powstrzymała mnie od jej zakupienia bo to by był nie do końca udany interes.
Dlatego jeśli mam polecać to tylko film, który jest bardzo dobry. Książkę można przeczytać dla uzupełnienia i własnego przekonania się co lepsze - czy film czy to "dzieło". Chociaż i tak uważam, że po obejrzeniu filmu książka Krakauera nie musi stać się lekturą obowiązkową.

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/02/wszystko-za-zycie.html

Link do opinii
Avatar użytkownika - marysilver
marysilver
Przeczytane:2015-07-07, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Diabolinia
Diabolinia
Przeczytane:2014-05-18, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Lusania
Lusania
Przeczytane:2013-10-27, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Pod sztandarem nieba. Wiara, która zabija
Jon Krakauer0
Okładka ksiązki - Pod sztandarem nieba. Wiara, która zabija

Stany Zjednoczone to kraj proroków. Jednym z nich był Joseph Smith, któremu pewnej nocy 1823 roku ukazał się anioł Moroni. Boży posłaniec opowiedział...

Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim
Jon Krakauer0
Okładka ksiązki - Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim

      Missoula w Montanie tylko z pozoru jest sielskim miasteczkiem uniwersyteckim, zamieszkanym przez zżytą społeczność...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Krwawe srebrniki
Robert M. Rynkowski ;
Krwawe srebrniki
I Love You, Cherry
Kinga Stojek
I Love You, Cherry
Nameryka
Martín Caparrós
Nameryka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy