Wszystko za Everest

Ocena: 5.05 (20 głosów)
Inne wydania:

Prawdopodobnie najlepsza książka o zdobyciu Everestu jaką kiedykolwiek napisał naoczny świadek; najwyższa góra, najwyższa cena za jej pokonanie jaką zapłaciło 8 wspinaczy z 3 ekip jednocześnie atakujących wierzchołek 10 maja najtragiczniejszego w dziejach himalaizmu 1996 roku, wreszcie najlepsza książka, która przez długie miesiące nie schodziła z amerykańskich list bestsellerów. Nominacja do nagrody Pulitzera. Polskiemu wydaniu towarzyszy jedyny paradokumentalny film nakręcony na jej podstawie – Życie za Everest (reż. Robert Markowitz) z udziałem Petera Hortona i Christophera McDonalda.

Informacje dodatkowe o Wszystko za Everest:

Wydawnictwo: Mayfly
Data wydania: 2012-03-05
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-62827-04-6
Liczba stron: 296

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Wszystko za Everest

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wszystko za Everest - opinie o książce

Uwielbiam reportaże o wspinaczkach górskich i zawsze jestem pełna podziwu i zarazem niezrozumienia dla tej pasji. Podziw wiadomo - iść w wysokie góry na -70° Celsjusza (brrr nie wyobrażam sobie takiego mrozu) a niezrozumienie- jak można chcieć ryzykować swoje zdrowie a przede wszystkim życie tylko po to,by móc wejść na jakiś szczyt ( gdzie już sam brak tlenu może wywołać katastrofalne skutki w organizmie). Ale żeby nie było - nie rozumiem,ale bardzo szanuję ludzi, którzy się zajmują tym sportem. Bo to właśnie dzięki nim ja mogę siedzieć w swoim domowym ciepełku i czytać te wszystkie świetne książki o alpinizmie bądź himalaizmie mimo,że często są tragiczne.

"Wszystko za Everest" to historia napisana przez dziennikarza, który w maju roku 1996 brał udział w komercyjnej wyprawie na najwyższą górę świata. Głównym przewodnikiem był wtedy Rob Hall -znany i szanowany wspinacz,który już kilkakrotnie zdobył Mount Everest. Oprócz grupy Halla w tym samym czasie kilka innych grup robiło podejście na tenże ośmiotysięcznik. Nikt nie mógł przewidzieć, że 10 maja wspomnianego roku zapisze się w historii himalaizmu na zawsze. Z tej wyprawy nie wróciło 12 osób. Część z nich by móc stać się częścią historii zapłaciła 65 tys $.

Książka bardzo mi się podobała. Autor prócz wstępu gdzie pisze jak to się stało,że tam trafił opisywał też inne historyczne wyprawy na Everest. Do tego starał się opisać każdego z uczestników co jak dla mnie było too much. Za dużo postaci,których nie sposób było spamiętać,ale rozumiem że chciał zrobić rzetelny reportaż a przy okazji uczcić pamięć tych co pozostali na górze na zawsze.

Dodatkowo z książki dowiadujemy się też,że lektura ta wywołała sporo kontrowersji i sporów. Odzewem na "wszystko za Everest" jest "wspinaczka: Mount Everest i zgubne ambicje" ,która została napisana przez uczestnika tej samej wyprawy a który... I tu się zatrzymam by nie spojlerować. Nadmienię tylko,że miałam chęć na "wspinaczkę..." jednak po postscriptum Krakauera bardzo szybko zmieniłam zdanie.

Miłośnikom literatury faktu oraz takim jak ja -zwiedzającym najwyższe góry świata czytając o nich -polecam

(Kliknij aby rozwinąć opinię)
Link do opinii
Avatar użytkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2016-05-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2016,
W książce tej nie chodzi o trzymającą w napięciu historię, bo od pierwszych stron wiadomo o co chodzi (myślę, że fani wspinaczy, alpinizmu, po prostu miłośnicy gór i tak znają historię, ale ja jestem górska ignorantką), o tragedię na szczycie Mont Everestu. Książka ta to wspomnienia, oddanie hołdu wspaniałym wspinaczom, którzy zginęli tam w 1996r. Opowieść niesamowita, chwytająca za serce, przerażająca, wręcz niewyobrażalna. Nam, zwykłym ludziom, trudno sobie wyobrazić moc żywiołu na ponad 8000 metrach, warunki bez tlenu i walkę o każdy krok, o swoje życie, o życie współtowarzyszy. Opowieść o pasji, o miłości do gór i o niewytłumaczalnej fascynacji wspinaczką na "Górę Świata" mimo wszystko i wbrew wszystkiemu. Książka stawia mnóstwo pytań czytelnikowi i pozwala samemu ocenić kto zawinił, kto odpowiada za śmierć tyłu osób. (Kliknij aby rozwinąć opinię)
Link do opinii
Avatar użytkownika - poszukujaca
poszukujaca
Przeczytane:2016-04-05, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2016, Biografie,
Fantastyczna to mało powiedziane. Po obejrzeniu filmu sięgnęłam po książkę i nie zawiodłam się. Dostałam się chyba pod przemożny wpływ największej góry świata! (Kliknij aby rozwinąć opinię)
Link do opinii
Avatar użytkownika - Velstruna
Velstruna
Przeczytane:2014-08-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2014,
10 maja 1996 r.- najczarniejszy dzień w dziejach himalaizmu. Trzy wyprawy atakują szczyt Mount Everestu, wchodząc granią południowo- wschodnią. Dla wielu to cel przerastający ludzkie możliwości. Dla wybrańców- marzenie, które prześladuje, męczy i nie daje spokojnie spać, póki nie podejmiesz wyzwania. Autor był uczestnikiem tego tragicznego wydarzenia i jednym z tych, którym góra pozwoliła wrócić. Podobno napisał "Wszystko za Everest" w 5 tygodni po powrocie z "Trzeciego Bieguna Ziemi". I zrobił to świetnie! Całość wciągająca, przejmująca do szpiku kości, przedstawiająca kolejne etapy wyprawy, jej organizację, sylwetki wszystkich uczestników, respekt dla natury i próbująca rozważyć z różnych punktów widzenia, czy nie dało się uniknąć tragedii. Czytelnik stawia sobie pytanie: czy warto porywać się z przysłowiową motyką na słońce? Bo wszystkie zagrożenia, wyrzeczenia, walka z własnym ciałem są tylko dla kilku minut na szczycie i świadomości (jak przeżyjesz zejście), że pokonałeś Czomolungmę- Sagarmathę- Boginię Niebios i stanąłeś na "Dachu Świata". Ta książka powstała z myślą o tych, którzy tam zostali i o tych, którzy mieli wielkie szczęście wrócić. Polecam! Obowiązkowa lektura dla ludzi kochających góry. (Kliknij aby rozwinąć opinię)
Link do opinii
Avatar użytkownika - karrun
karrun
Przeczytane:2014-07-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Do bólu prawdziwa opowieść o tragedii, której uczestnikiem był autor. To nie tylko relacja z wyprawy na najwyższą górę świata. To bardzo przemawiający do wyobraźni opis warunków, które planują w miejscu dostępnym tylko nielicznym. To próba opisu charakteru, predyspozycji psychicznych, które pchają niektórych do zrobienia czegoś, co jest poza wszelkimi normami racjonalnego zachowania. W himalsistach jest coś, co każe im działać wbrew wrodzonemu instynktowi samozachowawczemu. Ponadto interesujący jest element skomercjalizaowania wypraw wysokogórskich, a co za tym idzie zaśmiecenia Himalajów -miejsca świętego dla wielu ludów. Książka zostawia czytelnika z pytaniem: "Jak ja zachowałabym się w chwili, kiedy w ekstremalnych warunkach stanęłabym przed wyborem: ratować swoje życie czy pospieszyć z pomocą komuś, kto umiera? Czy naraziłabym swoje życie, żeby sprowadzić z góry zwłoki towarzysza wuprawy, na które na dole czeka jego rodzina?". Nie wiem. (Kliknij aby rozwinąć opinię)
Link do opinii
Avatar użytkownika - Merry
Merry
Przeczytane:2023-09-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023, 26 książek 2023,

Pozostając w górskim klimacie przechodzimy płynnie do najwyższych gór świata - Himalajów. Surowy, nieprzyjazny człowiekowi klimat, wieczna zima i wszechobecna śmierć, która tylko czeka na drobny ludzki błąd. Co zatem z każdym rokiem przyciąga tak wielu na szczyt Everestu? Jak może się skończyć nie do końca udana wyprawa w Himalaje?

 

Książka Jona Krakauera to poniekąd reportaż z wyprawy na Everest, która miała miejsce 27 lat temu. 10 maja 1996 roku trzy ekipy rozpoczynają atak szczytowy na Mount Everest. Szczęście związane ze zdobyciem wierzchołka najwyższej góry świata zostaje zniszczone przez nadchodzącą burzę. Rozpoczyna się walka o życie...

 

,,Wszystko za Everest" Jona Krakauera wywołało swego czasu wiele kontrowersji i wciąż budzi wiele emocji. Nic dziwnego, skoro porusza temat przetrwania, kiedy trzeba wybrać między ratowaniem siebie, a pomocą innym. Jakkolwiek trudno sobie wyobrazić taką sytuację nie doświadczając jej. Stąd też tak samo trudno ująć się za którąkolwiek ze stron. Do tego dochodzi niedotlenienie mózgu, które zdecydowanie wpływa na procesy myślowe i decyzyjne. Niemniej jednak daje to dużo do myślenia.

 

Pomijając aspekt moralny. W tej książce dowiadujemy się nieco o historii zdobywania Everestu. O udanych i mniej udanych próbach osiągnięcia wierzchołka. O tym, jakie uczucia towarzyszą wspinaczce po Himalajach. O tym, jak apetyt rośnie w miarę jedzenia, czyli jak przesuwa się granica chęci zdobywania coraz wyższych partii gór. W kwestii samego Everestu autor przedstawia krok po kroku, w jaki sposób przebiega trasa na szczyt, obozy, aklimatyzacja i czego się spodziewać w związku ze zmianą wysokości. 

 

,,Wszystko za Everest" to książka o trudnych decyzjach. O moralnych wyborach, które niosą za sobą nieodwracalne konsekwencje. O trudach zdobywania najwyższych gór, a zwłaszcza tej jednej - Everestu. O zagrożeniach związanych z komercjalizacją wypraw w Himalaje. O tym, że nie każdy zdaje sobie sprawę z powagi takiej wyprawy i dlaczego pieniądze nie grają w tym najważniejszej roli. Wszak za same pieniądze nie kupi się kondycji i wytrzymałości organizmu. Wymaga to długotrwałych przygotowań, a także szacunku i pokory wobec gór. 

 

O nieudanej wyprawie na Everest dowiedziałam się więcej z filmu ,,Everest" (2015). Trzeba jednak zaznaczyć, że ekranizacja nie oddaje w pełni tego, co wydarzyło się na Evereście w 1996 roku. Z ciekawości sięgnęłam zatem po audiobooka ,,Wszystko za Everest" (lektor: Andrzej Hausner).

 

Współpraca reklamowa z Audioteką

(Kliknij aby rozwinąć opinię)
Link do opinii

Niezwykle przejmująca, osobista relacja jednego z uczestników tragicznej wyprawy na najwyższą górę świata. Pokazująca różne oblicza tych, którzy wybierają się na ten szczyt - z jednej strony pasjonatów, ludzi honoru, mających szacunek dla gór, z drugiej strony tych, którzy kierują się celami komercyjnymi i brawurą. To jedna z lektur, która wywołuje skrajne emocje a jednocześnie trudno się od nich oderwać.

(Kliknij aby rozwinąć opinię)
Link do opinii
Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2018-06-06, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2018, Mam,

10 maja 1996 - data, którą zna każdy, kto interesuje się alpinizmem. W tym dniu na Evereście doszło do splotu niesamowitych wydarzeń, serii pozornie drobnych błędów, uchybień i fatalnych decyzji. Jon Krakauer na własnej skórze odczuł gniew Sagarmathy. Jak uczestnik komercyjnej wyprawy pod przewodnictwem Roberta Halla był w centrum tragicznych wydarzeń. Jego książka jest próbą szczegółowego opisania zdarzeń jakie doprowadziły do śmierci 8 osób. Niestety autor nie poprzestaje na reportażu z wyprawy i szuka winnych uzurpując sobie prawo “precyzyjnego odgadywania, co działo się w sercach i umysłach każdej osoby biorącej udział w wyprawie”. Pod tym względem książka staje się bardzo subiektywna i krytyczna wobec niektórych uczestników wyprawy. Po latach okazało się, że autor nie miał monopolu na prawdę i jego pamięć poddana niesprzyjającym warunkom i stresowi okazała się zawodna.

(Kliknij aby rozwinąć opinię)
Link do opinii
Avatar użytkownika - szmaragdova
szmaragdova
Przeczytane:2018-01-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Sagarmatha, Czomolungma, Mount Everest, Góra Gór, wierzchołek świata- miejsce, które przyprawia ludzi o szaleństwo, które kładzie świat u stóp, ale tak często żąda za to ceny najwyższej- życia wspinacza.
Oparta na faktach i spopularyzowana filmem z 2015 roku historia, w której 10 maja 1996 roku stał się momentem walki o przetrwanie 3 komercyjnych wypraw wspinaczkowych. Wielu nie wróciło wtedy do obozu IV. Postscriptum niesie szerokie echo sporu pomiędzy autorem a Anatolijem Bukriejevem, jakim wiele miesięcy żyły wtedy media- głównie Stanów Zjednoczonych.
Książka pozostawia czytelnika z nierozwiązanym pytaniem o sens wspinaczki wysokogórskiej, narażania swojego życia w aspekcie wypraw komercyjnych, wejść z tlenem lub bez, moralności i odpowiedzialności za drugiego człowieka w wysokich partiach gór, wydolności ludzkiego organizmu i władzy umysłowej w strefie śmierci i wysokościach powyżej poziomu bazy.

Opowieść, która mrozi i rozpala, drąży, aż do niebezpiecznych snów...

(Kliknij aby rozwinąć opinię)
Link do opinii
Avatar użytkownika - merikotka
merikotka
Przeczytane:2018-01-08, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, wyzwanie 70 książek 2018,

Książka przybliża nam tragedię, która wydarzyła się na Evereście w 1996 roku. Trzy liczne ekipy w tym samym czasie chciały osiągnąć szczyt najwyższej góry na świecie. Dwie z nich były wyprawami komercyjnymi, tzn. ludzie, którzy niekoniecznie mieli odpowiednie umiejętności, ale za to wyłożyli odpowiednio dużą ilość pieniędzy, w towarzystwie profesjonalnych przewodników mieli zrealizować swoje marzenie o wspinaczce. Autor sam wziął udział w takiej wyprawie, gdyż przy okazji miał napisać artykuł o postępującej komercjalizacji góry. Prawie wszystkim uczestnikom udało się wyjść na szczyt Everestu, problemy zaczęły się w drodze powrotnej, nie wszyscy mieli siły na powrót, a gdy jeszcze gwałtownie zmieniła się pogoda, doszło do wielkiej tragedii.

Autorowi udało się przeżyć, a po powrocie zamiast artykułu o komercjalizacji wspinaczek, napisał tą fantastyczną książkę przybliżającą nam zarówno ofiary góry, jak i jej bohaterów, próbujących ratować kolegów.

(Kliknij aby rozwinąć opinię)
Link do opinii
Film
Inne książki autora
Eiger wyśniony
Jon Krakauer0
Okładka ksiązki - Eiger wyśniony

12 górskich historii zebranych w debiut wydawniczy Jona Krakauera obejmuje tytułowy Eiger, K2, Denali i szereg amerykańskich ścianek, z których...

Wszystko za życie
Jon Krakauer0
Okładka ksiązki - Wszystko za życie

Chris McCandless porzucił wszystko. Zerwał wszelkie więzi, rozdał pieniądze przeznaczone na studia, by wyruszyć w drogę, która miała dać mu wolność...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Pętla
W. & W. Gregory
Pętla
Szkielet
Janusz Mika
Szkielet
Świadomy wybór
Izabela M. Krasińska ;
Świadomy wybór
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Chłopki. Opowieść o naszych babkach
Joanna Kuciel-Frydryszak
Chłopki. Opowieść o naszych babkach
Opera na trzy śmierci
Sylwia Stano
Opera na trzy śmierci
Ocalało pięciu
Holly Jackson
Ocalało pięciu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy