Wszystko za Everest

Wydawnictwo: Mayfly
Data wydania: 2012-03-05
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-62827-04-6

Prawdopodobnie najlepsza książka o zdobyciu Everestu jaką kiedykolwiek napisał naoczny świadek; najwyższa góra, najwyższa cena za jej pokonanie jaką zapłaciło 8 wspinaczy z 3 ekip jednocześnie atakujących wierzchołek 10 maja najtragiczniejszego w dziejach himalaizmu 1996 roku, wreszcie najlepsza książka, która przez długie miesiące nie schodziła z amerykańskich list bestsellerów. Nominacja do nagrody Pulitzera. Polskiemu wydaniu towarzyszy jedyny paradokumentalny film nakręcony na jej podstawie – Życie za Everest (reż. Robert Markowitz) z udziałem Petera Hortona i Christophera McDonalda.

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Wszystko za Everest

Opinie o książce - Wszystko za Everest

Avatar użytkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2016-05-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2016,
W książce tej nie chodzi o trzymającą w napięciu historię, bo od pierwszych stron wiadomo o co chodzi (myślę, że fani wspinaczy, alpinizmu, po prostu miłośnicy gór i tak znają historię, ale ja jestem górska ignorantką), o tragedię na szczycie Mont Everestu. Książka ta to wspomnienia, oddanie hołdu wspaniałym wspinaczom, którzy zginęli tam w 1996r. Opowieść niesamowita, chwytająca za serce, przerażająca, wręcz niewyobrażalna. Nam, zwykłym ludziom, trudno sobie wyobrazić moc żywiołu na ponad 8000 metrach, warunki bez tlenu i walkę o każdy krok, o swoje życie, o życie współtowarzyszy. Opowieść o pasji, o miłości do gór i o niewytłumaczalnej fascynacji wspinaczką na "Górę Świata" mimo wszystko i wbrew wszystkiemu. Książka stawia mnóstwo pytań czytelnikowi i pozwala samemu ocenić kto zawinił, kto odpowiada za śmierć tyłu osób.
Avatar użytkownika - poszukujaca
poszukujaca
Przeczytane:2016-04-05, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2016, Biografie,
Fantastyczna to mało powiedziane. Po obejrzeniu filmu sięgnęłam po książkę i nie zawiodłam się. Dostałam się chyba pod przemożny wpływ największej góry świata!
Avatar użytkownika - Velstruna
Velstruna
Przeczytane:2014-08-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2014,
10 maja 1996 r.- najczarniejszy dzień w dziejach himalaizmu. Trzy wyprawy atakują szczyt Mount Everestu, wchodząc granią południowo- wschodnią. Dla wielu to cel przerastający ludzkie możliwości. Dla wybrańców- marzenie, które prześladuje, męczy i nie daje spokojnie spać, póki nie podejmiesz wyzwania. Autor był uczestnikiem tego tragicznego wydarzenia i jednym z tych, którym góra pozwoliła wrócić. Podobno napisał "Wszystko za Everest" w 5 tygodni po powrocie z "Trzeciego Bieguna Ziemi". I zrobił to świetnie! Całość wciągająca, przejmująca do szpiku kości, przedstawiająca kolejne etapy wyprawy, jej organizację, sylwetki wszystkich uczestników, respekt dla natury i próbująca rozważyć z różnych punktów widzenia, czy nie dało się uniknąć tragedii. Czytelnik stawia sobie pytanie: czy warto porywać się z przysłowiową motyką na słońce? Bo wszystkie zagrożenia, wyrzeczenia, walka z własnym ciałem są tylko dla kilku minut na szczycie i świadomości (jak przeżyjesz zejście), że pokonałeś Czomolungmę- Sagarmathę- Boginię Niebios i stanąłeś na "Dachu Świata". Ta książka powstała z myślą o tych, którzy tam zostali i o tych, którzy mieli wielkie szczęście wrócić. Polecam! Obowiązkowa lektura dla ludzi kochających góry.
Avatar użytkownika - karrun
karrun
Przeczytane:2014-07-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Do bólu prawdziwa opowieść o tragedii, której uczestnikiem był autor. To nie tylko relacja z wyprawy na najwyższą górę świata. To bardzo przemawiający do wyobraźni opis warunków, które planują w miejscu dostępnym tylko nielicznym. To próba opisu charakteru, predyspozycji psychicznych, które pchają niektórych do zrobienia czegoś, co jest poza wszelkimi normami racjonalnego zachowania. W himalsistach jest coś, co każe im działać wbrew wrodzonemu instynktowi samozachowawczemu. Ponadto interesujący jest element skomercjalizaowania wypraw wysokogórskich, a co za tym idzie zaśmiecenia Himalajów -miejsca świętego dla wielu ludów. Książka zostawia czytelnika z pytaniem: "Jak ja zachowałabym się w chwili, kiedy w ekstremalnych warunkach stanęłabym przed wyborem: ratować swoje życie czy pospieszyć z pomocą komuś, kto umiera? Czy naraziłabym swoje życie, żeby sprowadzić z góry zwłoki towarzysza wuprawy, na które na dole czeka jego rodzina?". Nie wiem.

Niezwykle przejmująca, osobista relacja jednego z uczestników tragicznej wyprawy na najwyższą górę świata. Pokazująca różne oblicza tych, którzy wybierają się na ten szczyt - z jednej strony pasjonatów, ludzi honoru, mających szacunek dla gór, z drugiej strony tych, którzy kierują się celami komercyjnymi i brawurą. To jedna z lektur, która wywołuje skrajne emocje a jednocześnie trudno się od nich oderwać.

Avatar użytkownika - Olena
Przeczytane:2018-07-02, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2018-06-06, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2018, Mam,

10 maja 1996 - data, którą zna każdy, kto interesuje się alpinizmem. W tym dniu na Evereście doszło do splotu niesamowitych wydarzeń, serii pozornie drobnych błędów, uchybień i fatalnych decyzji. Jon Krakauer na własnej skórze odczuł gniew Sagarmathy. Jak uczestnik komercyjnej wyprawy pod przewodnictwem Roberta Halla był w centrum tragicznych wydarzeń. Jego książka jest próbą szczegółowego opisania zdarzeń jakie doprowadziły do śmierci 8 osób. Niestety autor nie poprzestaje na reportażu z wyprawy i szuka winnych uzurpując sobie prawo “precyzyjnego odgadywania, co działo się w sercach i umysłach każdej osoby biorącej udział w wyprawie”. Pod tym względem książka staje się bardzo subiektywna i krytyczna wobec niektórych uczestników wyprawy. Po latach okazało się, że autor nie miał monopolu na prawdę i jego pamięć poddana niesprzyjającym warunkom i stresowi okazała się zawodna.

Film
Pod sztandarem nieba. Wiara, która zabija
Jon Krakauer0
Okładka ksiązki - Pod sztandarem nieba. Wiara, która zabija

Stany Zjednoczone to kraj proroków. Jednym z nich był Joseph Smith, któremu pewnej nocy 1823 roku ukazał się anioł Moroni. Boży posłaniec opowiedział...

Wszystko za życie
Jon Krakauer0
Okładka ksiązki - Wszystko za życie

Chris McCandless porzucił wszystko. Zerwał wszelkie więzi, rozdał pieniądze przeznaczone na studia, by wyruszyć w drogę, która miała dać mu wolność...

Kwestia winy
Znieczulenie
Everest
Sangma Francis
Everest
Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka
Dwa królestwa. Jedna krew
Klejnot z Bizancjum
Weronika Umińska