reklama

Wszystko za Everest

Wydawnictwo: Mayfly
Data wydania: 2012-03-05
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-62827-04-6
Liczba stron: 296

Ocena: 5.12 (17 głosów)
Inne wydania:

Prawdopodobnie najlepsza książka o zdobyciu Everestu jaką kiedykolwiek napisał naoczny świadek; najwyższa góra, najwyższa cena za jej pokonanie jaką zapłaciło 8 wspinaczy z 3 ekip jednocześnie atakujących wierzchołek 10 maja najtragiczniejszego w dziejach himalaizmu 1996 roku, wreszcie najlepsza książka, która przez długie miesiące nie schodziła z amerykańskich list bestsellerów. Nominacja do nagrody Pulitzera. Polskiemu wydaniu towarzyszy jedyny paradokumentalny film nakręcony na jej podstawie – Życie za Everest (reż. Robert Markowitz) z udziałem Petera Hortona i Christophera McDonalda.

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Wszystko za Everest

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Wszystko za Everest

Avatar użytkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2016-05-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2016,
W książce tej nie chodzi o trzymającą w napięciu historię, bo od pierwszych stron wiadomo o co chodzi (myślę, że fani wspinaczy, alpinizmu, po prostu miłośnicy gór i tak znają historię, ale ja jestem górska ignorantką), o tragedię na szczycie Mont Everestu. Książka ta to wspomnienia, oddanie hołdu wspaniałym wspinaczom, którzy zginęli tam w 1996r. Opowieść niesamowita, chwytająca za serce, przerażająca, wręcz niewyobrażalna. Nam, zwykłym ludziom, trudno sobie wyobrazić moc żywiołu na ponad 8000 metrach, warunki bez tlenu i walkę o każdy krok, o swoje życie, o życie współtowarzyszy. Opowieść o pasji, o miłości do gór i o niewytłumaczalnej fascynacji wspinaczką na "Górę Świata" mimo wszystko i wbrew wszystkiemu. Książka stawia mnóstwo pytań czytelnikowi i pozwala samemu ocenić kto zawinił, kto odpowiada za śmierć tyłu osób.
Link do opinii
Avatar użytkownika - poszukujaca
poszukujaca
Przeczytane:2016-04-05, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2016, Biografie,
Fantastyczna to mało powiedziane. Po obejrzeniu filmu sięgnęłam po książkę i nie zawiodłam się. Dostałam się chyba pod przemożny wpływ największej góry świata!
Link do opinii
Avatar użytkownika - Velstruna
Velstruna
Przeczytane:2014-08-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2014,
10 maja 1996 r.- najczarniejszy dzień w dziejach himalaizmu. Trzy wyprawy atakują szczyt Mount Everestu, wchodząc granią południowo- wschodnią. Dla wielu to cel przerastający ludzkie możliwości. Dla wybrańców- marzenie, które prześladuje, męczy i nie daje spokojnie spać, póki nie podejmiesz wyzwania. Autor był uczestnikiem tego tragicznego wydarzenia i jednym z tych, którym góra pozwoliła wrócić. Podobno napisał "Wszystko za Everest" w 5 tygodni po powrocie z "Trzeciego Bieguna Ziemi". I zrobił to świetnie! Całość wciągająca, przejmująca do szpiku kości, przedstawiająca kolejne etapy wyprawy, jej organizację, sylwetki wszystkich uczestników, respekt dla natury i próbująca rozważyć z różnych punktów widzenia, czy nie dało się uniknąć tragedii. Czytelnik stawia sobie pytanie: czy warto porywać się z przysłowiową motyką na słońce? Bo wszystkie zagrożenia, wyrzeczenia, walka z własnym ciałem są tylko dla kilku minut na szczycie i świadomości (jak przeżyjesz zejście), że pokonałeś Czomolungmę- Sagarmathę- Boginię Niebios i stanąłeś na "Dachu Świata". Ta książka powstała z myślą o tych, którzy tam zostali i o tych, którzy mieli wielkie szczęście wrócić. Polecam! Obowiązkowa lektura dla ludzi kochających góry.
Link do opinii
Avatar użytkownika - karrun
karrun
Przeczytane:2014-07-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Do bólu prawdziwa opowieść o tragedii, której uczestnikiem był autor. To nie tylko relacja z wyprawy na najwyższą górę świata. To bardzo przemawiający do wyobraźni opis warunków, które planują w miejscu dostępnym tylko nielicznym. To próba opisu charakteru, predyspozycji psychicznych, które pchają niektórych do zrobienia czegoś, co jest poza wszelkimi normami racjonalnego zachowania. W himalsistach jest coś, co każe im działać wbrew wrodzonemu instynktowi samozachowawczemu. Ponadto interesujący jest element skomercjalizaowania wypraw wysokogórskich, a co za tym idzie zaśmiecenia Himalajów -miejsca świętego dla wielu ludów. Książka zostawia czytelnika z pytaniem: "Jak ja zachowałabym się w chwili, kiedy w ekstremalnych warunkach stanęłabym przed wyborem: ratować swoje życie czy pospieszyć z pomocą komuś, kto umiera? Czy naraziłabym swoje życie, żeby sprowadzić z góry zwłoki towarzysza wuprawy, na które na dole czeka jego rodzina?". Nie wiem.
Link do opinii

Niezwykle przejmująca, osobista relacja jednego z uczestników tragicznej wyprawy na najwyższą górę świata. Pokazująca różne oblicza tych, którzy wybierają się na ten szczyt - z jednej strony pasjonatów, ludzi honoru, mających szacunek dla gór, z drugiej strony tych, którzy kierują się celami komercyjnymi i brawurą. To jedna z lektur, która wywołuje skrajne emocje a jednocześnie trudno się od nich oderwać.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2018-07-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,
Avatar użytkownika - kasiapab1973
kasiapab1973
Przeczytane:2018-07-02, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2018-06-06, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2018, Mam,

10 maja 1996 - data, którą zna każdy, kto interesuje się alpinizmem. W tym dniu na Evereście doszło do splotu niesamowitych wydarzeń, serii pozornie drobnych błędów, uchybień i fatalnych decyzji. Jon Krakauer na własnej skórze odczuł gniew Sagarmathy. Jak uczestnik komercyjnej wyprawy pod przewodnictwem Roberta Halla był w centrum tragicznych wydarzeń. Jego książka jest próbą szczegółowego opisania zdarzeń jakie doprowadziły do śmierci 8 osób. Niestety autor nie poprzestaje na reportażu z wyprawy i szuka winnych uzurpując sobie prawo “precyzyjnego odgadywania, co działo się w sercach i umysłach każdej osoby biorącej udział w wyprawie”. Pod tym względem książka staje się bardzo subiektywna i krytyczna wobec niektórych uczestników wyprawy. Po latach okazało się, że autor nie miał monopolu na prawdę i jego pamięć poddana niesprzyjającym warunkom i stresowi okazała się zawodna.

Link do opinii
Film
Inne książki autora
Pod sztandarem nieba. Wiara, która zabija
Jon Krakauer0
Okładka ksiązki - Pod sztandarem nieba. Wiara, która zabija

Stany Zjednoczone to kraj proroków. Jednym z nich był Joseph Smith, któremu pewnej nocy 1823 roku ukazał się anioł Moroni. Boży posłaniec opowiedział...

Wszystko za życie
Jon Krakauer0
Okładka ksiązki - Wszystko za życie

Chris McCandless porzucił wszystko. Zerwał wszelkie więzi, rozdał pieniądze przeznaczone na studia, by wyruszyć w drogę, która miała dać mu wolność...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Znieczulenie
Kamil Wala-Szymański
Znieczulenie
Everest
Sangma Francis
Everest
Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka
Dwa królestwa. Jedna krew
Klejnot z Bizancjum
Weronika Umińska
Klejnot z Bizancjum
Infantka
Wojciech Nerkowski
Infantka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy