Zdjęcie - Lewis Carroll

Lewis Carroll


Lewis Carroll - biografia, życie i twórczość

Był brytyjskim matematykiem, wykładał na Uniwersytecie w Oxford, fotografem, jednak naprawdę zasłynął jako pisarz, gdy wydał powieści „Alicja w Krainie Czarów” oraz „Po drugiej stronie lustra”. Naprawdę nazywał się Charles Lutwidge Dodgson. 

Jego ojciec był duchownym anglikańskim. Charls Dodgson skończył matematykę na Uniwersytecie w Oksfordzie, pomiędzy rokiem 1855 a 1881 wykładał na niej. W 1877 został diakonem kościoła anglikańskiego. Całe życie spędził w Oxfordzie, tylko raz opuścił Wielką Brytanię, by wyjechać do Rosji, po drodze odwiedził polskie miasta.  

Dodgson może poszczycić się sporym dorobkiem naukowym. Przygotował 250 publikacji naukowych dotyczących matematyki, kryptografii i logiki. Interesowały go zagadki logiczne i matematyczne. Jako matematyk używał prawdziwego imienia i nazwisko, pseudonim zarezerwowany był wyłącznie do prac literackich. 

Był świetnym fotografem-portrecistą, jednym z najlepszych działających w XIX wieku. W organizowanych przez niego balach dziecięcych bawiło się czasem kilkadziesiąt dziewcząt. Nie interesowały go raczej nastolatki. Uznawano to za dziwactwo, jednak nie za perwersję, nigdy nie był oskarżony o molestowanie. Podejrzewano, że to on był mordercą znanym jako Kuba Rozpruwacz, jednak nie znaleziono na to żadnych dowodów. Nękały go bardzo bolesne migreny. 

Debiutem literackim Carrolla był poemat Samotność. Prawdziwą sławę przyniosła mu „Alicja w Krainie Czarów” oraz kontynuacja tej książki, zatytułowana „Po drugiej stronie lustra”. Mówiono, że pierwowzorem tytułowej bohaterki była Alice Liddel, córka dziekana kolegium Christ Church, przełożonego Carrolla. Powieści zachwycają połączeniem elementów baśniowych i realistycznych, zabawą słowem, absurdem, groteskowością. Doczekały się też znakomitych adaptacji filmowych. Mniej znane publikacje Carrolla to absurdalny poemat „Wyprawa na żmirłacza”, wiersz Jabberwocky i powieści „Sylvie and Bruno” (1889) oraz Sylvie and Bruno Concluded (1893)

Lewis Carroll - twórczość

Lewis Carroll - wiadomości

Cytaty Autora

-Ale ja nie chcę mieć do czynienia z wariatami!-zastrzegła się Alicja.


Więcej

- A miewaliście piątki? - zapytała pośpiesznie Alicja, chcąc szybko zmienić temat.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy