Zdjęcie - Manuela Gretkowska

Manuela Gretkowska

Data urodzenia: 1964-10-06

Manuela Gretkowska, urodzona 6 października 1964 roku w Łodzi, jest polską pisarką, felietonistką, scenarzystką filmową i działaczką społeczną. Założyła Partię Kobiet i zdobyła uznanie czytelników oraz krytyków, m.in. tytuł Polki Roku 2007 tygodnika Wysokie Obcasy, nagrodę Fenomen 2006 przyznaną przez redakcję Przekroju oraz Elle Style Award w kategorii Osoba Publiczna.

Gatunki literackie: Literatura piękna, Albumy, Literatura faktu, reportaż, Biografie, wspomnienia, listy, Obyczajowe, Edukacyjne, Opowiadania, Romans, Inne, Dla dzieci

Manuela Gretkowska - popularne książki: Trans, My zdies' emigranty, Polka, Kabaret metafizyczny, Miłość po polsku,

Manuela Gretkowska - najnowsze książki: Posag dla Polki, Przeprawa, Mistrzyni, Wenecja. Miasto, któremu sie powodzi, Faworyty,

Średnia ocena książek Manuela Gretkowska: 4.01/6

129 osób przeczytało książki autora

179 osób chce przeczytać książki autora

Manuela Gretkowska - biografia, życie i twórczość

Manuela Gretkowska dorastała w Łodzi, na Bałutach, w rodzinie oddziałowej i inspektora sanepidu. Uczyła się w XXIV Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi, a po maturze rozpoczęła studia filozoficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W okresie studiów inspirowała się poglądami antropologa Andrzeja Wiercińskiego i współpracowała z pismem brulion.

Manuela Gretkowska po studiach wyjechała do Francji, gdzie ukończyła antropologię w École des hautes études en sciences sociales w Paryżu. Po powrocie do Polski pracowała w redakcji magazynu Elle jako zastępczyni redaktorki naczelnej i dyrektorka literacka. Publikowała także felietony w takich tytułach jak Cosmopolitan, Wprost, Polityka, Machina i Cogito.

Manuela Gretkowska debiutowała powieścią My zdies’ emigranty w 1991 roku. W kolejnych latach opublikowała książki Tarot paryski, Kabaret metafizyczny oraz Podręcznik do ludzi, które łączyły wątki gnozy, kabały, powracała w nich postać Marii Magdaleny i motyw czaszki. Jej twórczość, łącząca ironiczny ton z refleksją filozoficzną, przyniosła jej reputację skandalistki i postmodernistki. W 1996 roku napisała scenariusz do filmu Andrzeja Żuławskiego Szamanka.

Manuela Gretkowska po wyjeździe do Szwecji wydała zbiory Namiętnik i Światowidz oraz felietony Silikon. Współtworzyła również scenariusz serialu Miasteczko. W kolejnych latach zwróciła się ku prozie osobistej. Książka Polka, będąca zapisem ciąży, przyniosła jej nominację do Nagrody Literackiej Nike, a Europejka stała się ironicznym komentarzem do przemian społecznych w Polsce.

Manuela Gretkowska w 2003 roku napisała wraz z Piotrem Pietuchą Sceny z życia pozamałżeńskiego. W tym samym czasie głośnym echem odbił się jej felieton opublikowany w miesięczniku Sukces, w którym krytycznie odniosła się do braci Kaczyńskich. Tekst został usunięty z wydania przed jego dystrybucją – wycięto go (fizycznie) z każdego egzemplarza.

Manuela Gretkowska jest autorką książek tłumaczonych na języki obce, m.in. francuski, rosyjski, serbski i węgierski. W 2007 roku zainicjowała powstanie Partii Kobiet, przekształcając wcześniejszy ruch społeczny Polska jest kobietą. Po wyborach parlamentarnych zrezygnowała z funkcji przewodniczącej, pozostając jej honorową liderką.

Manuela Gretkowska przez wiele lat publikowała felietony w tygodniku Newsweek Polska. W 2024 roku ukończyła kurs glazurnictwa organizowany przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w Warszawie, uzyskując kwalifikacje w tym zawodzie.

Manuela Gretkowska była żoną Cezarego Michalskiego, a następnie związała się z Piotrem Pietuchą, z którym ma córkę Polę. Po dwudziestu latach wspólnego życia para wzięła ślub. Współpracowała także z radiem RMF FM przy audycji Świat na żółto i na niebiesko.


Źródło: fot. Autorstwa Ja Fryta - Manuela Gretkowska, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50760093

Manuela Gretkowska - twórczość

Okładka - Na dnie nieba
Na dnie nieba

Felietony, drukowane m.in. w Pani, Twoim Stylu, Sukcesie, Wprost.Współczesna Polska: mody i zjawiska, hipokryzja społeczna i sytuacja kobiet.Wyrazisty język, celne puenty, cięty humor.W swoim zjadliwym i pełnym...czytaj dalej

Okładka - Obywatelka
Obywatelka

„Polska jest kobietą” „Podobno politycy są głupi. Nie dziwię się. Kiedy mają czas pomyśleć albo przeczytać książkę?” – zastanawia się w swoim dzienniku autorka, która przez ponad...czytaj dalej

Okładka - Miłość po polsku
Miłość po polsku

Intensywna, wciągająca powieść psychologiczno-obyczajowa. Tarapaty miłosne to specjalność czterdziestoparoletniego Miłosza Kenckiego, polskiego emigranta w Szwecji. Po dramatycznym rozwodzie spotyka jednak...czytaj dalej

Cytaty Autora

Za niemożliwą miłość do kogoś tak destrukcyjnego płaci się najcenniejszą walutą - jakością własnego życia.


Więcej

Dorotę znał od trzech lat. Tyle podobno trwa namietność....


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy