Przeprawa

,,Kochanie, sprzedałam nasz dom!" - krzyczy do zdumionego męża. Od tego wszystko się zaczęło. Gdy napisała ogłoszenie i wcisnęła Enter - odpaliła rakietę. Dom pod Warszawą odleciał, a wraz z nim ogród. Została walizka pieniędzy.

Manuela Gretkowska ma dosyć chorowania na Polskę. Postanawia znów zostać emigrantką. Szukając nowego adresu, nie przestaje chodzić na przeciwrządowe demonstracje, bezlitośnie punktować polityków i zwykłą głupotę. Zanim znajdzie nowe wymarzone miejsce, czeka ją niejedna przeprawa z rzeczywistością.

Ale czy od Polski da się uciec, a dom na wzgórzach boskiej Krety może stać się prawdziwym domem?

Czy można pogodzić się ze światem na własnych warunkach?

Manuela Gretkowska - jedna z najbardziej wyrazistych i bezkompromisowych polskich pisarek, autorka ponad 20 książek, w tym bestsellerów takich jak Poetka i książę, Faworyty czy Mistrzyni; scenarzystka filmowa, felietonistka.

Informacje dodatkowe o Przeprawa:

Przeprawa - opinie o książce

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2023-07-01, Ocena: 4, Przeczytałam, 2023,

Gretkowska w stu procentach oddaje również moje emocje wściekłości na to, co dzieję się w Polsce. Zaznaczyłam sobie dziesiątki cytatów, które wzbogacą mój własny słownik i język oddawania tych uczuć niezgody, złości, wstydu, poczucia klęski, że w państwie należącym do Unii Europejskiej w XXI wieku za zgodą wcale nie małej części społeczeństwa następuje rozwalanie demokracji. Na stałe zagości u mnie określenie "bezwstyd samozadowolenia z głupoty" tak pożądany przez rządzących u suwerena, który tak bardzo się u niektórych rozgościł, że uczynił z umysłowego prostactwa cnotę.

Ta książka, a właściwie dziennik będzie w swojej publicystycznej części świadectwem, jak to nazywa Gretkowska "moralnego kanibalizmu" zastosowanego na polskim społeczeństwie. Dobrze, że pisarka tak odważnie nazywa i opisuje naszą rzeczywistość.

Ale jest też opowieść inna - o kupowaniu domów, pracy dla córki, o Meghan Markle, negocjacjach z Netflixem, które ani nic nie wnoszą, ani tak naprawdę niewiele mnie obchodzą. Jak będę chciała wiedzieć, co wydarzyło się w życiu Manueli Gretkowskiej, to poczytam sobie jej media społecznościowe albo przeczytam felieton, gdziekolwiek by go nie publikowała. Nie, to nie jest poziom Lat Annie Ernaux.

Miłość po polsku
Manuela Gretkowska0
Okładka ksiązki - Miłość po polsku

Intensywna, wciągająca powieść psychologiczno-obyczajowa. Tarapaty miłosne to specjalność czterdziestoparoletniego Miłosza Kenckiego, polskiego emigranta...

Wenecja. Miasto, któremu sie powodzi
Manuela Gretkowska0
Okładka ksiązki - Wenecja. Miasto, któremu sie powodzi

Przewodnik po Wenecji, który czyta się jak powieść. Gretkowska połączyła encyklopedyczne treści z literackim stand-upem. Miasto papieży i grzeszników...