Quantcast

Michalina Olszańska

(1992-06-29) - (nadal)

Michalina Olszańska to kobieta wielu talentów. Polska pisarka, aktorka, skrzypaczka, kompozytorka i wokalistka. Znana na scenie międzynarodowej. 

Michalina Olszańska - biografia, życie i twórczość

Michalina Olszańska urodziła się 29 czerwca 1992 roku w Warszawie. Córka aktorki i piosenkarki Agnieszki Fatygi oraz Wojciecha Olszańskiego znanego szerszej publiczności jako Aleksander Jabłonowski. 

Michalina Olszańska – życiorys 

Olszańska miała zaledwie siedem lat, gdy rozpoczęła naukę gry na skrzypcach. Uczęszczała do Szkoły Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzeskiego w Warszawie. Ukończyła ją w 2011 roku. W tym samym roku podjęła się też studiów na Warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Często występowała jako solistka z orkiestrami symfonicznymi.

W 2018 roku zdecydowała się na ślub ze swoim partnerem – Bartoszem Rozbickim. Para doczekała się też córeczki – Luizy. 

Michalina Olszańska – kariera aktorska 

Po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć kobietę na ekranie w 2012 roku w serialu Barwy szczęścia, gdzie zagrała piosenkarkę Tinę. Następnie występowała jeszcze w innych serialach telewizyjnych takich jak: Komisarz Alex, i Na Wspólnej. Poza tym można ją było zobaczyć w Warsaw by Night, Mieście 44, Jacku Strongu, czy Anatomii zła, gdzie grała epizodyczne role. 

Pierwsza rola główna przypadła Michalinie w filmie Piąte: nie odchodź, gdzie wcieliła się w Romę, nastolatkę, która po śmierci matki zaczęła chorować. Potem zaczęła być coraz częściej angażowana w różnych filmach, jednak to Córki dancingu z 2015 roku stały się przełomowe w jej karierze. Udało się aktorce stworzyć niezwykle ciekawą kreację i zaprezentować swój talent muzyczny. Musical zdobył wiele nagród na różnych festiwalach i został doceniony przez krytyków. 

Olszańska zaczęła też pojawiać się na scenie międzynarodowej. Zagrała w czeskim dramacie Ja, Olga Hepnarová, opowiadającym historię ostatniej kobiety w Czechosłowacji skazanej na karę śmierci. W 2017 roku brała udział w rosyjskiej superprodukcji Matylda, gdzie wcieliła się w tytułową rolę kochanki cara Mikołaja II. Pracy nad filmem nie wspomina jednak dobrze, czuła, że to nie jest jej świat, wolała więc wrócić do grania w mniejszych, bardziej artystycznych produkcjach. Od tego czasu zagrała jeszcze w: Kto napisze naszą historię (2018), Sobibór (2018), Marek Edelman ...i była miłość w Getcie (2019), Obywatel Jones (2019), Mam na imię Sara (2019), a także w serialu Pajęczyna (2021). 

Michalina Olszańska – twórczość

Jako pisarka zadebiutowała w 2009 roku wydając swoją książkę Dziecko Gwiazd Atlantyda, którą napisała mając zaledwie piętnaście lat. Była to powieść fantasy, z akcją umiejscowioną w mitycznym królestwie. Dwa lata później na rynku pojawiła się Zaklęta, średniowieczna opowieść o młodej zielarce, w przewrotny sposób nawiązująca do baśni Granci Grimm – Roszpunki.

Autorka długo nie pojawiała się na rynku wydawniczym i w głównej mierze poświęcała się aktorstwu, jednak w 2020 roku powróciła z zupełnie nową książką zatytułowaną Era Zero. Ego: Ostatnie Starcie. Dzieło to jest pełne filozoficznych rozważań na temat świata i surrealizmu, ale poza tym jest też świetną historią przygodową.

 

Michalina Olszańska - twórczość

Michalina Olszańska - wiadomości

Cytaty Autora

Każdy musi przejść swoją drogę"- szepczą drzewa.


Więcej

Można podróżować, nie wolno odejść...


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy