Jack Strong. Film sensacyjny o prawdziwym szpiegu, Ryszardzie Kuklińskim

Data: 2020-05-18 17:14:53 Autor: Piotr Piekarski

Jack Strong to całkiem udany film sensacyjny oparty na prawdziwej historii szpiega Ryszarda Kuklińskiego. Co warto wiedzieć o produkcji z Marcinem Dorocińskim w jednej z głównych ról?

Obrazek w treści

Jack Strong to pochodzący z 2014 roku film sensacyjny w reżyserii Władysława Pasikowskiego – twórcy Psów. Co trzeba wiedzieć o produkcji?

Jack Strong – opis filmu

O czym opowiada film Jack Strong? Mówi on o losach Ryszarda Kuklińskiego, nazywanego Jackiem Strongiem, który działając w PRL podjął się współpracy z CIA w walce przeciw komunistom. Gdyby stracił czujność, naraziłby siebie i swą rodzinę na śmiertelne niebezpieczeństwo. Pełną napięcia grę wywiadów ogląda się jak rasowy thriller, choć inspiracją dla twórców były autentyczne wydarzenia.  

Czytaj także: Transformers. Ostatni rycerz. Informacje o filmie

W roku 1968 major Ryszard Kukliński rzeczywiście poznał plany ZSRR, który miał zaatakować państwa NATO. Gdyby do tego doszło, późniejsza wojna czy odwet Amerykanów mógłby stanowić dla Polski ogromne zagrożenie. Gdy z czasem Kukliński wspina się coraz wyżej w służbach PRL, postanawia przekazywać tajne informacje amerykanom.

Jack Strong – obsada

W filmie Jack Strong wystąpiło wielu popularnych aktorów. W rolę Kuklińskiego wcielił się Marcin Dorociński, a jego żonę zagrała nagrodzona Orłem Maja Ostaszewska. Na ekranie zobaczymy także amerykańskiego aktora Patricka Wilsona i jego żonę, również aktorkę, Dagmarę Dominczyk. 

Jack Strong – gdzie zobaczyć

Film Jack Strong zobaczymy w telewizji w poniedziałek, 18 maja 2020 r. o godzinie 20:00 na antenie TVN 7. 

Czytaj także: The Kissing Booth - wkrótce kontynuacja hitu od Netflixa

Jack Strong – książka

Film powstał na podstawie oryginalnego scenariusza Władysława Pasikowskiego. Nie jest oparty na książce, ale na życiu i pracy autentycznej postaci – pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, który do dziś budzi spory wśród historyków. Jedni uważają go za zdrajcę i działającego dla Związku Radzieckiego podwójnego agenta, inni – za bohatera. 

Nieco więcej światła na życie i sposób działania Kuklińskiego rzuca książka Sławomira Cenckiewicza Atomowy szpieg. Ryszard Kukliński i wojna wywiadów. Znany historyk osadza w niej życie i działalność Kuklińskiego w szerszym kontekście wojny wywiadów, ocenia, ile warte były jego doniesienia i w jaki właściwie sposób zdołał uciec z Polski. 

Książkę Atomowy szpieg kupić można poniżej:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Atomowy szpieg. Ryszard Kukliński i wojna wywiadów
Sławomir Cenckiewicz0
Okładka książki - Atomowy szpieg. Ryszard Kukliński i wojna wywiadów

Atomowy szpieg. Ryszard Kukliński i wojna wywiadów nie jest kolejnym głosem w jałowej i trwającej bez końca dyskusji pod hasłem ,,bohater czy zdrajca"...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Kieszonkowiec
Fuminori Nakamura
Kieszonkowiec
Obserwatorka
Alicja Sinicka
Obserwatorka
Pokaż wszystkie recenzje