Zaklęta

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2011-02-04
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7659-164-3
Liczba stron: 470

Ocena: 5.67 (6 głosów)

Wychowywana w środku lasu przez ekscentryczna zielarkę dziewczynka nie ma pojęcia o istnieniu innych ludzi. Wzrasta wśród drzew, ziół - posłuszna prawom natury, żyjąca w idealnej harmonii ze wszystkim, co ją otacza. Opiekunka za wszelką cenę próbuję uchronić ją przed zepsutym, zgorzkniałym światem ludzi, pragnąc uczynić z niej istotę czystą, nie zabrudzoną kłamstwem cywilizacji. Uważa, że trzymając dziewczynkę z dala od jej gatunku, daje jej szansę na lepsze życie. Ale czy ma rację Co się stanie, kiedy dziecko lasu na własną rękę zacznie poznawać ten inny świat Świat ludzi... Jak wielki wpływ na to, kim jesteśmy, ma sposób, w jaki nas wychowano A jak wiele mamy trwale zapisane we krwi Akcja "Zaklętej" toczy się w średniowieczu, w burzliwych czasach, gdy nowa religia wypierała stare, a jeszcze nie wszędzie docierała ludzka stopa. Jej głównym tematem jest refleksja nad psychiką człowieka: nad tym, co wrodzone, pierwotne i tym, co wyuczone. Nad odwiecznym konfliktem dwóch światów. Powieść luźno i w sposób przewrotny powiązana jest z jedną z najsławniejszych baśni braci Grimm,Roszpunką", co nadaje jej niepowtarzalny, magiczny klimat. Historia Roszpunki pokazuje, że nie wiemy nic - i może to dobrze...

Kup książkę Zaklęta

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Zaklęta

Avatar użytkownika - Dorota_Dega
Dorota_Dega
Przeczytane:2015-03-10, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Piękna , magiczna książka od której trudno się oderwać. Czytając jest się niezwykle blisko natury, zdaje się sobie sprawę, że rzeczy materialne są tak na prawdę nieistotne , gdyż w obliczu śmierci i tak nam nic po nich... Młodziutka autorka a tak zdolna. W powieść wplecione są wiersze jej autorstwa, na prawdę niebywały talent. Jedynie na początku powieści miałam wrażenie, że historia jest troszkę pisana ,,na siłę" ale z każdą kolejną kartką było coraz lepiej. Na prawdę polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2013-10-27, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, powieści,
Wiele już było pomysłów filmów i książek, wiele badań w psychologii co jest dla ludzi naturalne a co jest wytworem kultury. Zaklęta to dla mnie właśnie próba odpowiedzi na to pytanie, próba nie banalna, która trochę prześmiewa nasze ludzkie ,,naleciałości''. Te wszystkie lęki i strachy i wszystkie dylematy wypada czy nie wypada? I czy inne znaczy gorsze? Dziewczyna wychowana w lesie przez kobietę, która doświadczyła wiele cierpienia od ludzi postanawia wychować swą podopieczną tak by ta nie poznała nikogo po za nią, by żyła w zgodzie z przyrodą i by ona była jej światem. Nie nadaje jej imienia nie uczy słowa kocham, tęsknię, pragnę, a jednak dziewczyna odnajduje w sobie wszystkie te uczucia mimo że nie zna ich nazwy. Książka jest wyzwaniem dla wszystkich tych którzy widzą świat na biało-czarno. Dzięki niej na nowo otwierają się pytania czy to w co wierzę, to czym się kieruje w życiu jest na prawdę moje? Czy tylko przejęłam zwyczaje i konwenanse. I czy stać mnie na życie w zgodzie z tym co myślę i czuje, czy poddałam się i kroczę z większością.
Link do opinii
Avatar użytkownika - helena610
helena610
Przeczytane:2013-08-07, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki (2013),
Przepiękna "baśń" dla dorosłych! Niezwykła historia, która pokazuje, że czasami wychowanie i narzucone reguły wcale nie są dla człowieka dobre i osoba która wychowała się bez tych zasad jest właściwie lepszym człowiekiem-bez znajomości fałszu, zakłamania, obłudy-kierująca się dobrem jak nieświadome dziecko... Polecam gorąco wszystkim!
Link do opinii
Avatar użytkownika - Igara
Igara
Przeczytane:2011-05-20, Ocena: 6, Przeczytałam,
Książka jest... niesamowita! Nie czytałam jak do tej pory lepszej powieści. To niezwykłe, iż coś tak pięknego wyszło spod pióra osiemnastoletniej dziewczyny... Polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - Cassidy95
Cassidy95
Przeczytane:2013-05-06, Ocena: 6, Przeczytałam,
Genialna książka :)
Link do opinii
Inne książki autora
Dziecko gwiazd. Atlantyda
Michalina Olszańska0
Okładka ksiązki - Dziecko gwiazd. Atlantyda

Michalina Olszańska ma 16 lat, jest utalentowaną skrzypaczką, uczennicą elitarnej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Pisze i komponuje piosenki, które też sama...