Veronica Roth


Veronica Anne Roth urodziła się 19 sierpnia 1988 roku w Nowym Jorku, skąd jako mała dziewczynka przeniosła się do Barrington w Illiois. To właśnie tam dorastała wraz z rodzeństwem, będąc pod opieką matki, Barbary Ross, oraz ojczyma, Franka Rossa. Ojciec Veroniki opuścił rodzinęm gdy dziewczynka miała pięć lat, lecz dziś ich relacje pisarka określa jako dobre. Roth posiada polskie i niemieckie korzenie, jej dziadkowie byli więźniami obozów koncentracyjnych.

W rodzinnym mieście ukończyła szkołę średnią, następnie zaliczyła roczne studia na Carleton College. Później kształciła się na Northwestern University. W 2011 roku wyszła za mąż za Nelsona Fitcha i od tego czasu mieszkają w Chicago.

To właśnie w 2011 roku do księgarń trafiła pierwsza jej książka - Niezgodna. Egzemplarze błyskawicznie znikały z księgarskich półek i już rok później fani mogli przeczytać kontynuację - powieść Zbuntowana. Zwieńczenie trylogii - Wierna - ukazało się w 2013 roku. Gdy dodamy do tego jeszcze nowelę Hearken oraz wydane jedynie cyfrowo The World of Divergent: The Path to Allegiant, otrzymujemy obraz osoby piekielnie ciężko pracującej, która zasłużenie odniosła sukces. To, oczywiście, nie koniec – już w 2014 roku na rynku pojawił się prequel wielkiego hitu, zatytułowany Cztery.

Sukces książek wpłynął na tempo prac związanych z filmową adaptacją pierwszej powieści z serii, która pojawiła się już w 2014 rokuPo Niezgodnej przyszedł czas także na kolejne adaptacje. Wytwórnia Lionsgate początkowo była zadowolona z wyników, lecz pierwsza część wielkiego finału okazała się wielką porażką, przez co zrezygnowano z kolejnych ekranizacji. Veronica Roth nadal jednak pozostaje aktywną pisarką - w 2017 roku wydała książki We Can be Mended i Naznaczeni śmiercią (obie z ubiegłego roku). Tom drugi cyklu Naznaczeni śmiercią - powieść Spętani przeznaczeniem zadebiutuje w kwietniu 2018 roku.


Źródło: materiał własny

Książki autora

Cytaty Autora

Życie jest pełne bólu (...) I masz znacznie więcej siły, by go unieść, niż ci się wydaje.


Więcej

Dlaczego spodziewasz się, że świat pójdzie ci na ustępstwa? (...) Nikt nikomu nie obiecywał, że będzie łatwo, miło i uczciwie. Pewne są tylko ból i śmierć.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy