Okładka książki - Cztery

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2014-10-07
Dodał/a książkę: inka

Początek trylogii Niezgodna Największy przebój literatury młodzieżowej

Zanim Tobias poznał Tris…

Szesnastoletni Tobias, syn przywódcy Altruizmu, dokonał swojego wyboru. Stał się Nieustraszonym o imieniu Cztery, by zacząć wszystko od nowa. I nie pozwolić, by strach zmieniał go w tchórza. Lecz test to zaledwie początek…

Kup książkę Cztery

Opinie o książce - Cztery

Avatar użytkownika - xOxIvyxOx
xOxIvyxOx
Przeczytane:2015-04-05, Ocena: 2, Przeczytałam, Posiadam,
Patologia – tak zazwyczaj określa się rodziny, które nie spełniają określonych norm przez społeczeństwo, zaniedbując ważne elementy życia. W takich domach króluje przemoc, alkoholizm, narkomania czy bieda. Na takie miano zasłużyły także rodziny wielodzietne, jednak częściej w takich domach panuje ład i porządek w porównaniu z takimi, gdzie jest dwójka dzieci lub nawet jedna pociecha. I to uczucie, że oni nie znają innego życia i dorastają z myślą, iż wszędzie jest tak samo...  Tobias Eaton wychowywał się w domu, w którym królowała przemoc. Jego ojciec, przywódca Altruizmu, traktuje go jako osobisty worek treningowy. Niestety nikt nie wie, co się dzieje w domu Eatonów, gdyż Marcus bije syna tak, by ten mógł ukryć posiniaczoną skórę. Dodatkowo Tobias odsuwa się od swoich rówieśników, byle tylko przypodobać się ojcu. Jednak przychodzi taki dzień, który wszystko zmienia. Podczas Ceremonii Wyboru Tobias porzuca Altruizm i swojego ojca, i przechodzi do Nieustraszoności. Zaczyna tam życie z czystą kartą oraz z nowym imieniem – Cztery. Tylko czy demony przeszłości pozwolą o sobie zapomnieć? A może znajdą się tacy, którzy odkryją jego tajemnicę i będą gotowi wyznać ją wszystkim? Co zrobi Cztery, gdy odkryje, że przez wiele lat był okłamywany?   Trylogia „Niezgodna” ma swoich zwolenników, jak i przeciwników ...
Avatar użytkownika - 22200116Zp
22200116Zp
Przeczytane:2017-07-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 2017, gimnazjum,

Trochę naciągana, ale nie jest zła. Należy traktować raczej jako suplement do serii "Niezgodna", niż jako osobną książkę.

Avatar użytkownika - Domi__T
Domi__T
Przeczytane:2017-05-31, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2017, Wyzwanie - fantastyka 2017,
Jest to książka związana z trylogią "Niezgodna". Poznajemy Cztery, kiedy był jeszcze członkiem altruizmu oraz pewne zdarzenia znane z "Niezgodnej" pokazane z jego punktu widzenia. Powieść dużo słabsza od "Niezgodnej", jest to właściwie taki materiał uzupełniający, anie samodzielna powieść.
Avatar użytkownika - zaczytanaKlaudia
zaczytanaKlaudia
Przeczytane:2016-11-23, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2016,
Świetne uzupełnienie całej trylogii "Niezgodnej". Po zapoznaniu się z opisem życia z perspektywy Tris, załzawionymi oczami przy pochłanianiu ostatnich stron i uciekającej nadziei na istnienie serum- leku życia dla bohaterki, postanowiłam zapoznać się z historią od innej strony. Książka wyjaśnia nurtujące mnie niedomówienia pojawiające się w poprzednich częściach. Z ręką na sercu- warto wziąć do ręki całą serię. Polecam :)
Długo zabierałam się za tę część :) Nie zawiodłam się i bardzo podobała mi się historia opowiedziana przez Tobiasa. Autorka szerzej opisuje motywy transferu Tobiasa do Nieustraszonych, a także Jego chęć rezygnacji z tej frakcji. Jedna uwaga dla osób, które zaczynają przygodę z "Niezgodną". Mimo że ta książka jest chronologicznie pierwsza, nie polecam czytania jej jako pierwszej, ponieważ opisy frakcji, Ceremonii Wyboru, symulacji, itp. są troszkę okrojone :)
Książka przeczytana przeze mnie w jeden dzień. Pisana jest prostym, zrozumiałym dla czytelnika językiem. Bardzo ucieszyłam się, że mogę przeczytać coś perspektywy Tobiasa, ponieważ zawsze ciekawił mnie jego sposób myślenia. Nie zawiodłam się kolejną powieścią Veronici, jednak nie spełniła do końca moich oczekiwań. Jej kolejne książki według mnie są bardziej rozbudowane, zawierają więcej szczegółów, a tutaj pomimo podzielenia powieści na kilka części nie ma tu całej zawartości, na jaką liczyłam. Jednak polecam ją każdemu, kto chciałby dowiedzieć się coś więcej o Cztery, jego przeszłości i o tym, kiedy i jak rozkwitała jego miłość do Tris.
Avatar użytkownika - dayna15
dayna15
Przeczytane:2015-10-20, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki 2015 (181),
Akcja rozgrywa się 2 lata przed wydarzeniami opisanymi w trylogii "Niezgodna" i jest opowiedziana z perspektywy Tobiasa. Wiedzieliście, że początkowo Tobias miał być głównym bohaterem, ale autorka przerwała pisanie i stworzyła Tris? Bo ja nie. I żałuję, że to Tobias nie jest kluczową postacią serii, bo jako bohater bije Tris na głowę, ale to może tłumaczyć zakończenie trylogii. Tobias ma 16 lat, zbliża się Ceremonia Wyboru i musi zdecydować o swoim dalszym losie. Pragnienie by uwolnić się od ojca i zyskać niezależność sprawia, że zostaje transferem Nieustraszoności. Tobias jest wyjątkowy, ma tylko 4 lęki: wysokość, zamknięcie w małej przestrzeni, zabicie kogoś i ojciec, który od lat go bił. Postanawia zmienić imię na Cztery i od tej pory odciąć się od przeszłości. Wraz z Cztery przechodzimy przez inicjację w nowej frakcji, powolne zawiązywanie przyjaźni z Zekem i Shauną, tragiczną śmierć instruktora Amara, nasilający się konflikt z nowym przywódcą frakcji Erikiem, odkrycie przymierza Erudytów i Nieustraszonych i planach ataku na Altruizm oraz szokującą wiadomością i spotkaniu z pozornie zmarłą matką. Niestety ostatnie 100 stron to przeskok między rozdziałami o 2 lata i wprowadzenie Tris, a wtedy końcówka powieści to właściwie lustrzane odbicie "Niezgodnej" tyle, że oczami Cztery. Cztery to bohater fascynujący, który nie łamie się w krytycznej sytuacji i stopniowo odkrywa w sobie pokłady siły. Cechuje go lojalność wobec przyjaciół i poczucie odpowiedzialności za transfery, których jest instruktorem. Chęć ostrzeżenia Altruistów przed atakiem wymagała od niego odwagi i zmierzenia się twarzą w twarz ze znienawidzonym ojcem. Przed poznaniem Tris, Tobias był z pewnością ciekawszą postacią i szkoda, że cała książka nie skupia się na okresie przed Tris, bo jej pojawienie się zaburza wewnętrzną równowagę Cztery i wprowadza nudę i przewidywalność.
Avatar użytkownika - onlyagness
onlyagness
Przeczytane:2016-04-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Dobrze ,że autorka dała nam możliwość zobaczenia części tej historii z innej perspektywy. Dzięki temu możemy poznać co siedzi w głowie uwielbianego przez nas Tobiasa.
Avatar użytkownika - paulina0944
paulina0944
Przeczytane:2016-02-11, Przeczytałam,
Autorka: Tej pani chyba nie muszę nikomu przedstawiać. Autorka cyklu Niezgodna napisała dodatek dla fanów tej trylogii. Nie zaprzeczę, że jestem wielką fanką tej serii i bardzo cieszę się, że wreszcie mogłam przeczytać tą książkę
Avatar użytkownika - Vilsa
Vilsa
Przeczytane:2016-01-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Myślałam, że pomysł na historię z perspektywy Tobiasa będzie oklepany i nudny, ale przyjemnie się zaskoczyłam. Cieszę się, że mogłam jeszcze trochę pobyć w świecie Niezgodnej, dowiedzieć się czegoś o przeszłości Eatona. Warto doczytać po przeczytaniu całego cyklu.
Avatar użytkownika - Simi_48
Simi_48
Przeczytane:2015-06-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
,,O tym, że świat jest straszny, wolę zapominać przy niej niż przy alkoholu." Przyznam, że książka o wiele bardziej mi się podobała z perspektywy Tobiasa, niż Tris. W "Cztery" byłam zaskoczona jak bardzo spodobała mi się ta narracja. I chociaż znałam ciąg wydarzeń to mimo wszystko z niesamowitym zainteresowaniem czytałam kolejne strony. To idealne uzupełnienie trylogii, odkrywające przed nami mnóstwo nowych rzeczy, sytuacji, dialogów. To nie jest tylko przedstawienie dokładnie tego samego, co już znamy. Ta część spodobała mi się ogromnie, spowodowała też, że o wiele bardziej polubiłam Tobiasa - poznajemy go tutaj naprawdę dobrze, staje się też dużo bardziej prawdziwy i ludzki. Jego słabości przybliżają go do nas.
Avatar użytkownika - karola137
karola137
Przeczytane:2015-03-24, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2015 roku,
To jest to co kocham! Książka napisana z perspektywy zakochanego (dopiero w połowie książki) mężczyzny... Serce mi zamiera. Pomimo tego okropnego zakończenia "Wiernej" i tak przyjemnie mi się czytało, szkoda, że tak szybko się skończyło. Jednym z moich ulubionych momentów był krajobraz strachu Cztery. Było to zupełnie inne przeżycie, niż to z "Niezgodnej". Ale to co mnie uderzyło to moment, w którym Tobias zorientował się, że Tris to tak naprawdę Beatrice Prior. Kochany...
Avatar użytkownika -

Avatar użytkownika - agusia97
agusia97
Przeczytane:2015-03-12, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Książka opowiada historię Tobiasa zanim poznał Tris oraz zawiera kilka fragmentów z "Niezgodnej" napisanych z perspektywy Cztery. Jest to ciekawe uzupełnienie dla fanów trylogii, ale akcja książki nie wciągnęła mnie za bardzo. Najprawdopodobniej jest to skutek tego, że większość tych wydarzeń znałam już z "Niezgodnej", ale fajnie było przeczytać jak dokładnie przebiegał trening Tobiasa i poznać kilka wydarzeń z jego przeszłości. Styl autorki jest praktycznie taki sam jak w serii opowiedzianej z perspektywy Tris. Język jest również bardzo podobny. Tylko jedno ostrzeżenie: książki z całą pewnością nie powinny czytać osoby, które nie znają jeszcze trylogii "Niezgodna", ponieważ zawiera ona całe mnóstwo spoilerów dotyczących pierwszej części. "Cztery" jest raczej powieścią dla tych, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o Tobiasie, tym, których nudziła trylogia z całą pewnością nie radzę sięgać po tę książkę.
Avatar użytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2015-01-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2015, fantastyka, SF, przygoda,
Prequel trylogii Niezgodna. Tutaj poznajemy życie Tobiasa Eatona. Wybiera on inną frakcję na przekór okrutnemu ojcu, który nie dość go bił, to także zataił informacje o jego matce. We frakcji poznaje grupkę osób z którymi może porozmawiać, a także rywalizuje z Erikiem, który zmienia Nieustraszoność na gorsze. Książka pełna akcji oraz ukazująca ludzkie słabości. Polecam
Tobias, żyje w świecie, w którym każdy należy do określonej frakcji. Test przynależności wskazał Altruizm, lecz chłopak krzywdzony przez ojca wie, że jedynym rozwiązaniem z tej sytuacji to zmienić frakcje. Tobias decyduję się na drastyczny krok i wybiera Nieustraszoność by pokonać lęki, lecz nigdy się nie spodziewał, że w nowym miejscu odkryje tajemnice, które zagrażają nie tylko jemy, ale i całemu społeczeństwu. ,,Cztery" to książka napisana z perspektywy Tobiasa. Seria ,,Niezgodna" skończyła się, cóż, tak jak się skończyła, dlatego do tej lektury podeszłam z wyważoną dawką optymizmu. Już po kilku zdaniach na powrót zakochałam się, w dystopijnym święcie niezgodnych. Obawiałam się powielania i szczerze nie przepadam za datkami, w których historia jest opowiadana z perspektywy innego bohatera. Na okładce widnieje informacja- ,,Zanim Tobias poznał Tris" i właśnie to jego przeszłość okazała się tak intrygująca i wciągająca. Charakter głównego bohatera kształtuje się na naszych oczach. Prędzej Tobias wydawał mi się niezłomny i silny. W tej powieści jego obraz uległ całkowitej zmianie. Bity przez ojca jest zastraszany i dopiero jego wybór, czyli pierwszy akt odwagi powoli kształtuje go na dobrze mi znanego instruktora, który nie da sobie w kasze dmuchać. Większość tej historii bardzo przypomina ,,Niezgodną" gdyż bohater przechodzi prawie taki sam nowicjat jak Tris. Tobias stopniowo odkrywa tajemnice, które rzucają nowe światło zarówno na tę książkę jak i na ,,Niezgodną". W ostatniej części książki Cztery spotyka Tris i opisane w niej wydarzenia były mi znane z ,,Niezgodnej". Tobias urozmaicił i wzbogacił je kilkoma ważnymi szczegółami. Autorka ukazała kilka scen z perspektywy bohatera i muszę odwołać moje poprzednie słowa, że nie lubię takiego rozwiązania, gdyż znane mi sceny opisane przez Tobiasa były zniewalające. Mogłabym tak czytać i czytać aż przerobiłabym całą trylogie, lecz muszę się zadowolić tym, co otrzymałam w tej książce. Stanowczo za krótka, ponieważ trzysta stron z Tobiasem to za mało. Pani Roth ma lekki styl, który uwielbiam, w tej książce również mnie nie zawiodła. Całości dopełnia szybka akcja, więc bardzo łatwo zatracić się w tej powieści. Fenomenalna trylogia, którą pokochały miliony w tym i ja. ,,Cztery" jest obowiązkową lekturą dla fanów serii. Autorka znów błyszczy i chyba jaśniej niż dotychczas. Dziękuję za Tobiasa i jego wewnętrzne przemyślenia. Polecam 5-/6
Avatar użytkownika - Azucena
Przeczytane:2015-11-04, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,
Naznaczeni śmiercią
Veronica Roth0
Okładka ksiązki - Naznaczeni śmiercią

Nowa powieść autorki kultowej serii ,,Niezgodna". Jednoczesna premiera w 33 krajach! Na jednej z planet w odległej galaktyce żyją dwa nienawidzące się...

Niezgodna
Veronica Roth0
Okładka ksiązki - Niezgodna

W dystopijnym Chicago w świecie Beatrice Prior społeczność jest podzielona na pięć odłamów, każda kształcąca konkretną cechę – Prawość (szczerość)...

Drogowskazy
Wiktor Osiatyński