Forum

Wątek - Małgorzata Gutowska-Adamczyk odpowiada czytelnikom
← powrót

Kto Post
ANN49
Avatar użytkownika - ANN49
2012-02-15 11:03:18

Pani książki są kochane przez czytelniczki... Czy nie odczuwa Pani zmęczenie popularnością, i jak Pani znosi krytykę, bo taka pewnie też się zdarza...
ANN49
Avatar użytkownika - ANN49
2012-02-15 11:17:39

Jak smakuje sukces? Czy wierzy Pani w bezinteresowną życzliwość? Czy miewa Pani prorocze sny? Na co najchętniej wydaje Pani pieniądze? Czy ma Pani jakiś nałóg? Czy jest coś za czym Pani tęskni?
komp-13-13
Avatar użytkownika - komp-13-13
2012-02-15 11:26:30

Czym dla Pani jest nadzieja ? Czy miała Pani chwile upadku po którym było ciężko się Pani podnieść ? Czym jest miłość dla Pani, uczuciem, zwykłym zjawiskiem który można wytłumaczyć za pomocą nauki czy może czymś co mieszka w naszej duszy ? Jaką drogą podążać aby zyskać sukces w życiu ? Jakie były Pani pierwsze początki z pisaniem Książek ? Czy pisała Pani jakieś opowiadania tylko dla bliskich ?
Reklama
Avatar usuniętego użytkownika
lokesh
Avatar użytkownika - lokesh
2012-02-15 11:30:13

-Wonderful world czy Dziwny jest ten swiat-ktora teza jest Pani blizsza? -Czy piszac bierze Pani pod uwage ,ze Pani ksiazki czytaja tez faceci-czy tez ten fakt traktuje Pani niejako za bonus? -Czy kiedy Pani tworzy,to pisze zgodnie z wymyslonym wczesniej scenariuszem-czy tez moga sie zdarzyc watki i wydarzenia stworzone pod wplywem impulsu? -Ile z siebie samej oddaje Pani swoim bohaterkom? -W jakich warunkach pisze sie Pani najlepiej i czy ma Pani z tym zwiazany jakis rytual? -Kto pierwszy jest recenzentem Pani ksiazek? Jakie uczucia towarzysze Pani po ukonczeniu ksiazki-zal,ulga,a moze cos innego? -Jakie 3 ksiazki zabralaby Pani na bezludna wyspe? -Jakiego pisarza ceni Pani najbardziej? -Gdyby Pani mogla zmienic bieg jakiegos wydarzenia historycznego,to krore by Pani wybrala? -Ktora z bohaterek trylogii "Cukiernia pod Amorem"chcialaby Pani byc w realnym zyciu? Gcyby Pani mogla to jaka postac historyczna chcialaby Pani poznac osobiscie? -Jakie osoby sa dla Pani tzw.symbolami seksu?:)
mga
Avatar użytkownika - mga
2012-02-15 12:19:11

ANN49 Zmęczenia popularnością nie odczuwam, nie dzieje się nic takiego, na co nie mogę mieć wpływu. Krytykę znoszę fatalnie. To jak kopnięcie w żołądek, oblewam się gorącym potem i mam zepsuty dzień. Nie podejrzewam nikogo o chęć zaszkodzenia mi osobiście. Nigdy tak nie podchodzę do ludzi, zresztą doświadczyłam w życiu naprawdę niewiele zła, za co nigdy nie przestanę dziękować Opatrzności. Czasem krytykujący nawet nie wie pewnie, jak źle autor znosi jego słowa, rady, uwagi. Na poprawki jest już za późno, książka na ogół stoi w księgarni i niewiele można zmienić. Zresztą żaden autor nie dogodzi wszystkim, nie ma takiej możliwości. Mój jedyny sposób na krytykę to przyjmować ją od ludzi, ktorzy mi dobrze życzą: od mojego męża (najtrudniej ;-), od moich redaktorek (oj, też się obrażam...), od zaprzyjaźnionych czytelniczek. Staram się nie przeczesywać internetu w poszukiwaniu pochwał, bo zawsze kończy się to znalezieniem przygany... Sukces jest bardzo miły. Poznaję wielu sympatycznych ludzi i dowiaduję się o istnieniu miejscowości, o których nie maiłam pojęcia... W kwestii moich marzeń sukces zmienił niewiele, bo mam nadzieję, że dzieło życia jest wciąż jeszcze przede mną. Czy wierzy Pani w bezinteresowną życzliwość? Tak, bo sama jestem bezinteresownie życzliwa. Jak powiedział kiedyś mój syn: Dobro jest fajne! Czy miewa Pani prorocze sny? Nie. Na co najchętniej wydaje Pani pieniądze? Na książki. Czy ma Pani jakiś nałóg? Chyba nie. Nie piję prawie wcale, nie palę, nie używam narkotyków (nigdy ich nie spróbowałam). Wystarcza mi dwa espresso dziennie, nie uprawiam hazardu. Taka nudna jestem... Czy jest coś za czym Pani tęskni? Nie, ale chciałabym spotkać moją babcię i ciotkę Halinę Kolasińską i podziękować im za to, że były.
wwwiolka
Avatar użytkownika - wwwiolka
2012-02-15 12:21:31

-Gdyby miała Pani wybrać na sąsiadów jedną rodzinę ze swoich powieści, która by to była? -Którą z już napisanych książek innych autorów sama by Pani chciała napisać, gdyby ta jeszcze nie powstała? I pozdrowienia z Pięknej.:)
mga
Avatar użytkownika - mga
2012-02-15 12:36:13

KOMP-13-13 Czym dla Pani jest nadzieja? To wiara, że mimo przeciwności kierunek, który się obrało, jest słuszny. To pozwolenie sobie na sukces i szczęście i niezamykanie przed sobą i innymi żadnych furtek. Czy miała Pani chwile upadku po którym było ciężko się Pani podnieść? Każdy upadek jest bolesny. Cierpienie psychiczne doskwiera czasem gorzej niż fizyczne i tylko czas potrafi ukoić nasze rany. Żyję już na tyle długo, że wiem, iż czas rozgrzesza nas i daje szansę na przyszłość nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że stoimy pod ścianą. Czym jest miłość dla Pani, uczuciem, zwykłym zjawiskiem który można wytłumaczyć za pomocą nauki czy może czymś co mieszka w naszej duszy? Miłość to sprytny pomysł natury na to, aby ludzkość trwała. Jest bowiem z jednej strony przyjemnym (oby) zwieńczeniem czynności, które mają prowadzić do prokreacji. Człowiek oczywiście w swym sprycie wymiguje się trochę z postawionych przed sobą zadań, ale chyba mamy co do tego zgodność? Traktujemy więc miłość dwutorowo: jako zaspokojenie popędu i jako wzniosłe uczucie, które prowadzi do wysublimowania przedmiotu naszych westchnień. I tu moje obserwacje i poglądy stoją może nieco w sprzeczności z ogólną teorią miłości, uważam bowiem, że jest ona skrajnym przejawem egoizmu. Kochamy w gruncie rzeczy siebie, to siebie widzimy w oczach naszego ukochanego (ukochanej). Mówi się nawet czasem: On kocha "się" w kimś... To się wydaje mi się kluczowe. Proszę sobie wyobrazić, jak wygląda cierpienie, kiedy przedmiot naszego uwielbienia przestaje nas kochać. Jak to boli! Dlaczego? Bo urażona została nasza miłość własna. Ale, jak mówię, to moja prywatna teoria, nie jestem przecież psychologiem ;-) Jaką drogą podążać aby zyskać sukces w życiu? Nie ma uniwersalnego przepisu. W moim przypadku pragnienie plus praca oraz oczywiście niezbędna choćby niewielka dawka szczęścia. Podobno talent jest przeceniany ;-) Jakie były Pani pierwsze początki z pisaniem Książek? Dostałam propozycję napisania powieści dla młodzieży, kiedy już byłam nieco znana z serialu "Tata, a Marcin powiedział". Czy pisała Pani jakieś opowiadania tylko dla bliskich? Nie, to się nie sprawdza. Dla moich bliskich ważniejszy jest smaczny obiad niż to, co ja robię w swoim gabinecie ;-)
monika03091982
Avatar użytkownika - monika03091982
2012-02-15 12:41:29

1. czy zdarzyło się Pani płakać podczas oglądania filmu, jeśli tak jaki to był film? 2. czy koty też pani uwielbia tak jak psy? 3. czy wierzy Pani w miłość od pierwszego spojrzenia? 4. czy lubi Pani być rozpoznawana na ulicy i jakie są reakcje ludzi na Pani osobę? 5. Czy posiada pani duży zbiór literatury w swoim domu i czy jakieś ksiazki mają swoje szczególne miejsce? 6. czy ma Pani swoje motto, lub ulubione powiedzenie? 7. czy ma Pani jakieś swoje dzieło napisane - a nie wydane, które leży gdzieś głęboko w szufladzie ? 8. czy ktoś u Pani w rodzinie jest też pisarzem?, a moze ktoś był ?
Mamut
Avatar użytkownika - Mamut
2012-02-15 12:45:44

Czy zdarzyło się Pani mieć tak piękny i rzeczywisty sen, który przemówił do Pani duszy, i na którego podstawie napisała Pani książkę?
monika03091982
Avatar użytkownika - monika03091982
2012-02-15 12:46:27

co Pani czuje, jak widzi Pani jak ktoś czyta pani książki?
monika03091982
Avatar użytkownika - monika03091982
2012-02-15 12:47:27

czy ma Pani takiego najlepszego przyjaciela- na dobre i na złe, który jest z Panią od dzieciństwa?
mga
Avatar użytkownika - mga
2012-02-15 13:00:34

ANDRZEJ0791 -Wonderful world czy Dziwny jest ten swiat-ktora teza jest Pani blizsza? Zdecydowanie ta pierwsza. -Czy piszac bierze Pani pod uwage ,ze Pani ksiazki czytaja tez faceci-czy tez ten fakt traktuje Pani niejako za bonus? Nie jestem naiwna i wiem, że panowie tak zwane babskie powieścidła omijają szerokim łukiem. Mój własny mąż przeczytał "Cukiernię" dopiero podczas ostatnich świąt Bożego Narodzenia, więc jak mam wymagać od obcych?! Tak więc każdy męski czytelnik jest dla mnie wielką radością i dumą. -Czy kiedy Pani tworzy,to pisze zgodnie z wymyslonym wczesniej scenariuszem-czy tez moga sie zdarzyc watki i wydarzenia stworzone pod wplywem impulsu? Dobrze byłoby wymyślić wszystko z góry, ale jednak ten drugi przypadek zachodzi często, ponieważ jakoś tak się dziwnie dzieje, że świat powieściowy ożywa i pokazuje się autorowi czasem z zupelnie niespodziewanej strony. To jest chyba największa przygoda autora. -Ile z siebie samej oddaje Pani swoim bohaterkom? Wszystko, choć staram się niczego nie dawać. Zauważam czasem, że buduję je w jakiejś opozycji do siebie. Generalnie nie byłabym dobrą bohaterką powieści, jestem strasznie nudna ;-) -W jakich warunkach pisze sie Pani najlepiej i czy ma Pani z tym zwiazany jakis rytual? W moim gabinecie, teraz na kanapie, bo mam dwa laptopy i tamten nie jest podłączony do internetu, ale też nogi i kręgosłup jakby mniej bolą. Zaczynam wieczorem, kiedy sprawy domowe są już załatwione, a psy śpią i bardzo często przerywam... -Kto pierwszy jest recenzentem Pani ksiazek? Moi reaktorzy. Jakie uczucia towarzysze Pani po ukonczeniu ksiazki-zal,ulga,a moze cos innego? Zdecydowanie ulga. Wtedy też podejmuję najwięcej głupich postanowień, jak na przykład takie, że nowa książka ukaże się za rok ;-) -Jakie 3 ksiazki zabralaby Pani na bezludna wyspe? Pisałam już o "W poszukiwaniu straconego czasu" Marcela Prousta, jako pierwszej, drugą byłoby "Życie, instrukcja obsługi" Georgesa Pereca, trzecią "Rękopis znaleziony w Saragossie" Jana Potockiego lub opcjonalnie "Kwartet Aleksandryjski" Lawerence'a Durrela albo trylogia Jeana d'Ormessona "Wieczorny wiatr" i następne. -Jakiego pisarza ceni Pani najbardziej? To już chyba odpowiedziałam, zabierając go na bezludną wyspę? -Gdyby Pani mogla zmienic bieg jakiegos wydarzenia historycznego,to krore by Pani wybrala? Straszną odpowiedzialność składa Pan na moje barki, ale chyba dokonałabym aborcji na matkach Adolfa Hitlera i Józefa Stalina. -Ktora z bohaterek trylogii "Cukiernia pod Amorem" chcialaby Pani byc w realnym zyciu? Żadną. Jestem zadowolona z mojego własnego życia, choć nie powiem, Gina Weylen dość mi imponuje... ;-) Gcyby Pani mogla to jaka postac historyczna chcialaby Pani poznac osobiscie? To się zmienia, bo miewam wiele fascynacji. Teraz jestem po lekturze książki biograficznej poświęconej Manetowi, to ten od "Olimpii", "Śniadania na trawie", prekursor impresjonizmu w malarstwie. Chętnie bym mu powiedziała, jak bardzo go teraz cenimy. Manet powiedział do krytyka Wolffa: "Chciałbym już teraz przeczytać to, co napisze pan po mojej śmierci". -Jakie osoby sa dla Pani tzw.symbolami seksu?:) Nie wiem, czy powinnam się ujawniać ze swoimi preferencjami. Generalnie uważam, że uroda i tak zwane "ciało" są przeceniane. Kobieca ochota na seks kiełkuje w mózgu i można ją rozpalić słowami...
ANN49
Avatar użytkownika - ANN49
2012-02-15 13:48:05

Czy wierzy Pani w przeznaczenie, czy że każdy jest kowalem swego losu? Gdyby miała Pani możliwość przez dzień być kimś innym? To kim chciałaby Pani być... Co Panią wzrusza do łez? Czy jest Pani kobietą "zorganizowaną"? Chciałabym jeszcze zapytać o najtrudniejszą decyzję...?
mga
Avatar użytkownika - mga
2012-02-15 14:14:26

WWWIOLKA Dziękuję za pozdrowienia z mojego miasta i szkoły! -Gdyby miała Pani wybrać na sąsiadów jedną rodzinę ze swoich powieści, która by to była? Wierzbiccy ze "110" i "220" ;-) -Którą z już napisanych książek innych autorów sama by Pani chciała napisać, gdyby ta jeszcze nie powstała? Jest wiele takich powieści, bo ja bardzo lubię zazdrościć ludziom talentu. Ale wiem, że do wszystkiego muszę dojść sama, ale pytanie bardzo ciekawe. Może te powieści, które zabrałabym na bezludną wyspę? Piszę o tym poniżej.
monika03091982
Avatar użytkownika - monika03091982
2012-02-15 14:17:01

1. Co najbardziej lubi pani zima? 2. Czy gra Pani w gry komputerowe? 3. Pani najbardziej sentymentalne miejsce 4.Co Pani mysli o plotkach ? 5. Czy kiedyś ktoś napisał nieprawdę o Pani życiu?
mga
Avatar użytkownika - mga
2012-02-15 14:39:21

MONIKA03091982 1 czy zdarzyło się Pani płakać podczas oglądania filmu, jeśli tak jaki to był film? Nie płakałam chyba nigdy, tak z chusteczką przy nosie, ale tak zwana łza kręci mi się dość często. 2. czy koty też pani uwielbia tak jak psy? Do kotów nie mam w ogóle stosunku, nigdy nie miałam własnego, może dlatego, że mam dominujący charakter, a koty tego nie lubią. Po co mam walczyć z własnym zwierzakiem o prymat w domu, z psami sprawa jest jasna ;-) 3. czy wierzy Pani w miłość od pierwszego spojrzenia? Tak! Tutaj mój walentynkowy wywiad: http://slodko-gorzko.eu/?p=904#more-904 4. czy lubi Pani być rozpoznawana na ulicy i jakie są reakcje ludzi na Pani osobę? Pani mnie przecenia. Nie jestem ropoznawana na ulicy! Nie jest mi to zresztą do niczego potrzebne. 5. Czy posiada pani duży zbiór literatury w swoim domu i czy jakieś ksiazki mają swoje szczególne miejsce? Mamy dużą bibliotekę, w gabinecie męża główny zbiór, gdzie książki są podzielone na tematy: teatralia, historia, historia i teoria kultury, biografie, malarstwo, kryminały (mąż kolekcjonuje te najlepsze!), literatura. U mnie w gabinecie stoją książki zebrane do "Cukierni" i ostatnio "Podróży" (dwa regały), Tu są też słowniki, abym nie musiała biegać za każdym razem na dół. Na strychu mamy zbiór książek dla dzieci, które czekają na nasze wnuki (na razie nie mamy ;-). W kuchni stoją książki poświęcone zwierzętom i kulinariom, a w piwnicy podróżnicze, przewodniki i mapy. Mamy osobną biblioteczkę na DVD z operami, filmami o malarzach oraz filmami fabularnymi. No i oczywiście płytotekę. Jest tego w sumie kilka tysięcy. Nie mam pojęcia, ile. Tylko czasu brakuje, żeby to wszystko czytać i oglądać ;-) 6. czy ma Pani swoje motto, lub ulubione powiedzenie? Nulla dies sine linea. 7. czy ma Pani jakieś swoje dzieło napisane - a nie wydane, które leży gdzieś głęboko w szufladzie ? Nie, już teraz piszę na bieżąco. 8. czy ktoś u Pani w rodzinie jest też pisarzem?, a moze ktoś był ? Nie i nie.
Rumianek258
Avatar użytkownika - Rumianek258
2012-02-15 15:00:50

Czy jest w Pani dorobku pisarskim coś, czego wydania z perspektywy czasu Pani żałuje, albo najchętniej nie przyznała się do autorstwa?
mga
Avatar użytkownika - mga
2012-02-15 15:34:45

MAMUT Czy zdarzyło się Pani mieć tak piękny i rzeczywisty sen, który przemówił do Pani duszy, i na którego podstawie napisała Pani książkę? Bardzo bym chciała, żeby mi moje sny podpowiadały, ale to się niemal nie zdarza. Co prawda moja najnowsza powieść zaczyna się słowami: "Miała sen. Przypomniała go sobie nagle pośród codziennej krzątaniny" - ale to szczęście bohaterki, nie moje. Takie cuda zdarzają się chyba tylko pani Meyer ;-)
hanko
Avatar użytkownika - hanko
2012-02-15 16:22:35

Leszek Kołakowski powiedział, że "Prawie cała literatura, prawie cała poezja, prawie cała sztuka wyrosły z ludzkiego bólu; w niebie chyba sztuki nie ma". Czy Pani się z tym zgadza? Czy według Pani w niebie jest sztuka, czy jej nie ma?
mga
Avatar użytkownika - mga
2012-02-15 16:24:15

MONIKA03091982 co Pani czuje, jak widzi Pani jak ktoś czyta pani książki? Jestem szczęśliwa. czy ma Pani takiego najlepszego przyjaciela- na dobre i na złe, który jest z Panią od dzieciństwa? Nie, nie mam kogoś takiego. Moja najbliższa przyjaciółka pojawiła się, kiedy już byłam dorosła.
Odpowiedz