Forum

Wątek - Małgorzata Gutowska-Adamczyk odpowiada czytelnikom
← powrót

Kto Post
mga
Avatar użytkownika - mga
2012-02-15 16:37:23

ANN49 Czy wierzy Pani w przeznaczenie, czy że każdy jest kowalem swego losu? Chyba nie można tych dwóch spraw rozgraniczać, bo z jednej stroni niewątpliwie każdy jest kowalem swego losu, ale niektórzy odziedziczyli kuźnię wraz z robotnikami, a inni muszą ją sobie dopiero stworzyć. Ludzie nie rodzą się równi i z równymi szansami. Mnie i mojemu mężowi bardzo dużo pomogli rodzice, moje dzieci mają warunki, o jakich mnie się nawet nie śniło. Tę odrobinę szczęścia, czyli urodzenie się w dobrej, kochającej i wspierającej rodzinie trzeba na loterii życia wylosować. A sama Pani wie, że nie każdy ma szczęście w grach losowych... Gdyby miała Pani możliwość przez dzień być kimś innym? To kim chciałaby Pani być... Nie mam pojęcia, nigdy się nad tym nie zastanawiałam. Może dlatego, że nikomu niczego nie zazdroszczę, a życie polega na tym, żeby nauczyć się być sobą, a nie starać się zostać kim innym. Co Panią wzrusza do łez? Dzieci i psy, ale z tymi łzami to nie przesadzajmy ;-) Czy jest Pani kobietą "zorganizowaną"? Chyba tak, w każdym razie się staram. Chciałabym jeszcze zapytać o najtrudniejszą decyzję...? Kiedyś musiałam zdecydować, czy chcę wykorzystywać mój dyplom marketing menagera czy stać za ladą we własnym sklepie. Zdecydowałam o tym drugim, ale dopiero teraz, po kilkunastu latach wiem, że dobrze zrobiłam. Wtedy chodziło o wychowywanie z dzieci bez konieczności oddawania ich do przedszkola czy żłobka.
mga
Avatar użytkownika - mga
2012-02-15 16:45:50

MONIKA03091982 1. Co najbardziej lubi pani zima? Kolory. 2. Czy gra Pani w gry komputerowe? Nie. 3. Pani najbardziej sentymentalne miejsce Moje miasto rodzinne. 4.Co Pani mysli o plotkach ? Że coś się dzięki nim załatwia. 5. Czy kiedyś ktoś napisał nieprawdę o Pani życiu? Tak, dowiedziałam się, że jestem specjalistką w zakresie komunikacji autobusowej.
mga
Avatar użytkownika - mga
2012-02-15 16:47:45

RUMIANEK258 Czy jest w Pani dorobku pisarskim coś, czego wydania z perspektywy czasu Pani żałuje, albo najchętniej nie przyznała się do autorstwa? Nie, może dlatego, że zadebiutowałam dość późno, kiedy mój styl i moje poglądy już się wykrystalizowały. Generalnie polecam autorom późny debiut.
Reklama
Avatar usuniętego użytkownika
mga
Avatar użytkownika - mga
2012-02-15 17:15:32

HANKO Leszek Kołakowski powiedział, że "Prawie cała literatura, prawie cała poezja, prawie cała sztuka wyrosły z ludzkiego bólu; w niebie chyba sztuki nie ma". Czy Pani się z tym zgadza? Czy według Pani w niebie jest sztuka, czy jej nie ma? Nie wypada mi polemizować z Profesorem Kołakowskim. Żeby rzecz skomplikować, postawiłabym pytanie: Czy istnieje niebo? ;-) Proszę jednak pamiętać, że sztuka wyrasta nie tylko z bólu, ale i z refleksji. Autor nie musi doświadczać wszystkiego, o czym pisze, czasem czytelnicy o tym zapominają, chcą widzieć w "Cukierni" mój pamiętnik rodzinny, podczas gdy jest to niemal od początku do końca fikcja.
monika03091982
Avatar użytkownika - monika03091982
2012-02-15 19:09:25

1. czy miała Pani w młodosci inne osiągnięcia np. sportowe, muzyczne, itp. 2. Co Panią relaksuje- gdy ręce opadają? 3. Czy chciałaby Pani posiadać taką czapkę niewidkę ? i gdzie by Pani chciała się przenieśc będąc niewidzialna? 4. Jak Pani reaguje na negatywne opinie o książkach ?
monika03091982
Avatar użytkownika - monika03091982
2012-02-15 19:14:25

1.Czy było coś w Pani życiu , do czego była Pani zdecydowanie przekonana w wieku osiemnastu lat, a w co obecnie Pani wątpi?
anikirax
Avatar użytkownika - anikirax
2012-02-15 19:25:51

Czy pisanie jest tym, co daje Pani satysfakcję, czy to wymarzony zawód, przy którym może Pani całkowicie pokazać swoje odczucia, samą siebie?
anikirax
Avatar użytkownika - anikirax
2012-02-15 19:28:25

1. Czy Pani młodość była radosna (głównie ze względu na towarzystwo, przyjaciół, miłość, rodzinę)? 2. Jest Pani racjonalistką czy kobietą z duszą romantyczną?
mga
Avatar użytkownika - mga
2012-02-15 19:43:54

MONIKA03091982 1. czy miała Pani w młodosci inne osiągnięcia np. sportowe, muzyczne, itp. Nie, jedynie byłam bardzo dobrą uczennicą. 2. Co Panią relaksuje- gdy ręce opadają? Praca w ogrodzie. 3. Czy chciałaby Pani posiadać taką czapkę niewidkę? i gdzie by Pani chciała się przenieśc będąc niewidzialna? Nie, nie chciałabym, bo by mnie to wodziło na pokuszenie... 4. Jak Pani reaguje na negatywne opinie o książkach? Odpowiedziałam na to poniżej. 1.Czy było coś w Pani życiu , do czego była Pani zdecydowanie przekonana w wieku osiemnastu lat, a w co obecnie Pani wątpi? Generalnie człowiek z wielkiem wątpi w coraz więcej pewników, a zwłaszcza w to, że świat i ludzi można zrozumieć.
mga
Avatar użytkownika - mga
2012-02-15 19:50:21

ANIKIRAX Czy pisanie jest tym, co daje Pani satysfakcję, czy to wymarzony zawód, przy którym może Pani całkowicie pokazać swoje odczucia, samą siebie? Tak mi się wydaje, nie chciałabym go już zmieniać ;-) 1. Czy Pani młodość była radosna (głównie ze względu na towarzystwo, przyjaciół, miłość, rodzinę)? Moja młodość była spokojna, nie była radosna w sensie jakiejś szalonej zabawy, miłości itp. Byłam chyba skupiona na realizowaniu mojego celu. Natomiast byłam chyba o wiele mniej szczęśliwa niż teraz. Może w międzyczasie nauczyłam się szczęścia? W młodości zresztą często nie doceniamy tego, że jesteśmy młodzi, potem zaś chyba przeceniamy tan fakt ;-) 2. Jest Pani racjonalistką czy kobietą z duszą romantyczną? Jestem racjonalistką z romantyczną duszą.
monika03091982
Avatar użytkownika - monika03091982
2012-02-16 10:26:03

1.Patrząc na dzisiejszy świat na gazety internetowe, telewizję,audiobooki – czy nie ma Pani poczucia, że książki papierowe stają się czymś przestarzałym ? 2.Co jest dla Pani ważniejsze przy pisaniu książek - fabuła czy bohaterowie?
ANN49
Avatar użytkownika - ANN49
2012-02-16 11:09:14

Czy jako młodziutka dziewczyna pisała Pani pamiętnik? Czy wierzy Pani w przesądy i wróżby? Żyjemy w czasach kultu młodości i urody. Czy jest Pani za operacjami plastycznymi? Czy jest taki szczęśliwiec, który pierwszy czyta niewydaną jeszcze Pani powieść?
monika03091982
Avatar użytkownika - monika03091982
2012-02-16 11:48:20

czy chciałaby Pani coś przekazać osobom które dopiero zaczynają tworzyc własne opowiadania, wiersze?
monika03091982
Avatar użytkownika - monika03091982
2012-02-16 11:51:08

1.co by Pani zrobiła z wygraną gdyby Pani wygrała 3 miliony ?
ANN49
Avatar użytkownika - ANN49
2012-02-16 14:05:36

Czy podróżując przywozi Pani do domu jakieś pamiątki? Czy jest takie miejsce w Polsce, które Panią szczególnie zauroczyło? Czy w Pani życiu jest czas na zwykłą nudę?
beatuleczka
Avatar użytkownika - beatuleczka
2012-02-16 17:10:36

Witam :) 1. Kiedy najczęściej, w jakich okolicznościach czy o jakiej porze dnia ma pani natchnienie do pisania? 2. Czy pisząc książkę wie pani jak zakończą się losy (przynajmniej głównych) bohaterów? 3. Czy pisząc skupia się pani nad danym tematem - aby go rozpracować, czy raczej pomysły same wpadają do gowy np. podczas mycia naczyń?? 4. Czy ma Pani wrażenie że jest w danej chwili nie zanotuje sobie jakiejś myśli to ona ucieknie? pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź
beatuleczka
Avatar użytkownika - beatuleczka
2012-02-16 17:20:42

Witam raz jeszcze :) 1. Czy ma Pani miejsce "przemyśliwań trudnych spraw"? związanych z życiem a nie z pisaniem. Jeśli tak to jakie to miejsce. Czy zmienia się ono pod wpływem pór roku? :)
mga
Avatar użytkownika - mga
2012-02-16 17:29:47

MONIKA03091982 1.Patrząc na dzisiejszy świat na gazety internetowe, telewizję,audiobooki – czy nie ma Pani poczucia, że książki papierowe stają się czymś przestarzałym? Nie mam, osobiście ciągle wolę czytać na papierze. Książka będzie trwała, jak piękna filiżanka z miśnieńskiej porcelany, czy stara mapa. Rzeczy stare mają urok, którego brak wytworom współczesności. Są autorzy, którzy swoje książki nadal piszą ręcznie. Pewnie kupię sobie kiedyś czytnik, na razie e-booki czytam z komputera, ale książki będą ze mną zawsze. W papierze mają osobowość, w e-booku, choć są nośnikiem tej samej treści, już nie... 2.Co jest dla Pani ważniejsze przy pisaniu książek - fabuła czy bohaterowie? Zaczynam zawsze od bohatera i podążając jego śladem zyskuję nici fabyły. 3. Czy chciałaby Pani coś przekazać osobom które dopiero zaczynają tworzyc własne opowiadania, wiersze? Tak, proszę, aby się uzbroiły w cierpliwość. Posłużę się tu autocytatem z 331 strony "Hryciów": "Prawdziwym partnerem człowieka jest czas, a cierpliwość jedyną umiejętnością, jaką powinno się posiąść". 1.co by Pani zrobiła z wygraną gdyby Pani wygrała 3 miliony ? Po uregulowaniu spraw domowych i zrobieniu prezentów najbliższym oraz wsparciu fundacji, z którymi współpracuję, pomyślałabym o ufundowaniu stypendium dla uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin.
mga
Avatar użytkownika - mga
2012-02-16 17:44:48

ANN49 Czy jako młodziutka dziewczyna pisała Pani pamiętnik? Tak, będąc w liceum, na studiach i na początku mojej pracy nauczycielskiej, a potem przez kilka lat, jako "Pamiętnik żony reżysera". Trzeba jakoś oswajać rzeczywistość... Czy wierzy Pani w przesądy i wróżby? Nie, ale czasem im ulegam ;-) Żyjemy w czasach kultu młodości i urody. Czy jest Pani za operacjami plastycznymi? Generalnie nie mam nic przeciwko, dopóki służą poprawianiu urody, a nie tuszowaniu innych kompleksów. Czy jest taki szczęśliwiec, który pierwszy czyta niewydaną jeszcze Pani powieść? Nie wiem, czy to można nazawć szczęściem, chyba raczej męką? W tej chwili jest to mój wydawca, moja redaktorka i dokumentalistka. Są zobowiązane do pochwał, bo inaczej się obrażam ;-) Czy podróżując przywozi Pani do domu jakieś pamiątki? Staram się jak najmniej, ostatnio kupujemy charakterystyczne regionalne obrazki do kuchni, zawsze magnesy na lodówkę i jakiś mały gipsowy monument na kominek. Czy jest takie miejsce w Polsce, które Panią szczególnie zauroczyło? Bardzo lubię rynki w małych miastach, w ogóle małe miejscowości. Ludzie są tam bardzo życzliwi, taką staropolską gościnnością, która w wielu regionach jeszcze przetrwała. Czy w Pani życiu jest czas na zwykłą nudę? Na szczęście nie. Zamiast się nudzić, zawsze można coś przeczytać ;-)
mga
Avatar użytkownika - mga
2012-02-16 18:08:27

BEATULECZKA 1.Kiedy najczęściej, w jakich okolicznościach czy o jakiej porze dnia ma pani natchnienie do pisania? Natchnienie to jest rodzaj transu. Przychodzi podczas pracy, do której staram się zasiadać dość regularnie, po południu (ok. 17) i pracować mniej więcej do północy. Zdarzają się też nagłe myśli, skojarzenia związane z powieścią, te przychodzą do mnie na ogół wtedy, kiedy nie mam ich jak zanotować, na przykład podczas spaceru z psami lub jazdy autobusem. 2. Czy pisząc książkę wie pani jak zakończą się losy (przynajmniej głównych) bohaterów? Tak. Generalnie pisanie powinno się zaczynać od poznania końca ;-) 3. Czy pisząc skupia się pani nad danym tematem - aby go rozpracować, czy raczej pomysły same wpadają do głowy np. podczas mycia naczyń? Różnie to bywa. Napisanie trzystu stron wymagałoby jednak sporej górki brudnych naczyń... 4. Czy ma Pani wrażenie że jest w danej chwili nie zanotuje sobie jakiejś myśli to ona ucieknie? Tak, aczkolwiek używam różnych sztuczek, aby nie uciekła, staram się ją z czymś skojarzyć, jakoś zapamiętać choćby na skróty. 1. Czy ma Pani miejsce "przemyśliwań trudnych spraw"? związanych z życiem a nie z pisaniem. Jeśli tak to jakie to miejsce. Czy zmienia się ono pod wpływem pór roku? :) Nie, myślenie odbywa się w głowie, a tę noszę zawsze ze sobą.
Odpowiedz