Recenzja książki: Sekrety Humli Hansson

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Warto przeżyć swoje życie w sposób wartościowy i twórczy. Doskonale o tym wie człowiek dorosły, jednak obecny w okresie dojrzewania bunt oraz tłumione emocje utrudniają właściwy ogląd sytuacji. Książka Sekrety Humli Hansson, uwydatniając bogactwo życia wewnętrznego głównej bohaterki, chce pomóc nastolatkom w radzeniu sobie z niezrozumieniem i samotnością.

Humla Hansson jest uczennicą 5c. Z typowymi dla dwunastolatki emocjami przyjmuje wydarzenia dnia codziennego. Czasami uważa swoje życie za całkiem niezłe, innym razem odbiera je jako katastrofę. Zresztą, nie ma się co dziwić, skoro najlepsza przyjaciółka – Nour z 5b – zaczęła się zadawać z koniarami (dziewczyny ubierające się w śnieżnobiałe dżinsy, bluzki z gołym brzuchem, wysokie buty do jazdy konnej). I zrozumiałe jest, że wykonany na plastyce autoportret przedstawiał Humlę jako kreta (bardzo samotne zwierzę). Na dodatek rodzice ograniczyli jej kontakty z ciocią Fanny, od kiedy obie stworzyły w ogrodzie wiekopomne dzieło „Tysiąc lat czerni” (pomalowały czarną farbą wszystkie donice i krzak magnolii). Sami powiedzcie – jak tu żyć! Wreszcie… zabłysło światełko w tunelu: na stołówce pojawił się Piękny Franek, a na talerzu – zapiekany omlet z dżemem borówkowym. Tego Humli było trzeba.

W Sekretach Humli Hansson rozczytają się przepełnione wątpliwościami nastolatki. Krótkie rozdziały z jednej strony nie nużą obszernymi opisami, z drugiej natomiast, przenosząc z miejsca na miejsce i od wydarzenia do wydarzenia, pozwalają poznać kolejne fakty, okoliczności oraz osoby. Za pośrednictwem Humli Kristina Sigunsdotter pokazała widziany oczami dwunastolatki świat (nieco mroczny, co jeszcze bardziej podkreślają utrzymane w tonacji czerni surowe ilustracje autorstwa Ester Eriksson): mijające szybko chwile, radości i smutki, relacje rodzinne, spotkania koleżeńskie, obowiązki oraz czas wolny. Są w lekturze nocne godziny wilka, rzeczy nie nadające się do oddania Armii Zbawienia i ukryte na strychu pocztówki w kartonie z butów. Jest relaks à la epoka kamienna, przymierze krwi, mieszkanie w przyczepie, włosy z trawy morskiej oraz dopiero co urodzone słodkie prosiaczki. Są też projekty z gumą do żucia i serce rozpadające się z bólu na kawałki. Znajdzie w lekturze czytelnik odpowiedzi na wiele pytań: Jak sprawić, by mama przestała wspominać Matsa z Madrasu? Czy rżenie Szeryfa obudzi ciocię Fanny, która wygląda w świetle księżyca jak królewska wojowniczka? No i czy można się zakrztusić własnym wzdychaniem? Dobrze że wyjaśniła się sprawa kontaktów Nour z koniarami – wszak z przyjaciółką łatwiej jest przejść przez życie.

Warto, by przepełniona egzystencjalnymi zagadnieniami publikacja Wydawnictwa Zakamarki trafiła w ręce zmagających się z niezrozumieniem i samotnością nastolatek.

Kup książkę Sekrety Humli Hansson

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Sekrety Humli Hansson
Autor
Książka
Sekrety Humli Hansson
Kristina Sigunsdotter
Recenzje miesiąca
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Ulice
Anna Skowrońska
Ulice
Dolina szpiegów
Robert Michniewicz
Dolina szpiegów
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy