"Trędowata" powróci jako serial. TVP szykuje nową ekranizację 

Data: 2024-06-16 14:17:10 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Trędowata powrócić ma w postaci nowego serialu, który stworzony ma zostać dla Telewizji Polskiej. Kultowa ekranizacja prozy Heleny Mniszkówny doczeka się więc swoistego reboota – podobnie jak w zeszłym roku było to w przypadku Znachora od Netfliksa. Co wiadomo na temat nadchodzącej produkcji? 

trędowata kadr z serialufot. kadr z filmu Trędowata, reż. J. Hoffman, vod.tvp.pl / udostępniono na podstawie prawa cytatu

Trędowata – podobnie jak Znachor czy Ogniem i mieczem – to jeden z klasyków nie tylko literatury, ale przede wszystkim „świątecznej telewizji”. Każda emisja gromadzi sporą rzeszę widzów (różnych pokoleń!), a TVP zdaje się chcieć skorzystać z tej dobrej passy. Według najnowszych informacji pojawiających się w mediach, powieść Heleny Mniszkówny kolejny raz zostanie zekranizowana. Tym razem jednak jako serial. 

Trędowata – nowy serial od TVP 

W sobotę, 15 czerwca, media obiegła gorąca informacja. Trędowata doczekać ma się nowej ekranizacji, której – jak podaje portal press.pl – koproducentem ma być Telewizja Polska. Sama TVP nie potwierdziła jeszcze tej informacji, jednak kolejne portale za sprawą swoich informatorów dotarły do kolejnych faktów na temat nadchodzącej produkcji. 

Może zainteresować cię również: Biografia Heleny Mniszkówny. Trędowata literackiej Warszawy

Przypomnijmy, że do tej pory w telewizji oglądać mogliśmy przede wszystkim film, który nakręcony został w drugiej połowie lat 70. To kultowa produkcja nakręcona przez Jerzego Hoffmana, reżysera, wspominanych już zresztą, filmowych klasyków: Potopu, Pana Wołodyjowskiego, Ogniem i mieczem oraz Znachora. Jednocześnie byłby to drugi serial oparty na Trędowatej – pierwszy raz w takiej formule książkę ekranizowano w 1999 r. (przez Wojciecha Raweckiego i Krzysztofa Langa).

Trędowata serial – kto wystąpi? 

W ekranizacji Hoffmana opowiadającym o romansie ordynata Michorowskiego z guwernantką Stefanią Rudecką w głównych rolach zobaczyliśmy Elżbietę Starostecką oraz Leszka Teleszyńskiego. W nowym serialu te postaci zagrają prawdopodobnie zupełnie nowi aktorzy, jednak – co zaskakujące – jak podaje popularny portal plotkarski Pudelek.pl, w produkcję ma zaangażowana zostać również Starostecka. Na ten moment nie wiadomo jednak, jaką rolę zagra. 

Według anonimowego informatora Pudelka, nowy serial od TVP nakręcony zostanie „z rozmachem, z udziałem zarówno dużych gwiazd, jak i obiecujących »świeżynek«”. Co ciekawe, ten sam rozmówca wskazuje, że poza serialem, może powstać również nowy film. Nie jest to niemożliwe – warto wskazać choćby na film biograficzny o Annie Przybylskiej, który w kinach zobaczyliśmy jako pełnometrażowa produkcja, a na antenie publicznego nadawcy w postaci kilkuodcinkowego serialu. 

Trędowata – kiedy nowy serial? 

Jedno jest pewne: Trędowata to zupełnie nowy projekt, dlatego z całą pewnością nie należy oczekiwać, że na małych ekranach (lub w kinach) zobaczymy go jeszcze w tym roku. Można spodziewać się natomiast, że do ramówki stacji – jeśli informacje zdobyte przez media się potwierdzą – nowy serial wskoczy w przyszłym roku. 

Na ten moment jednak możemy wciąż oglądać film w reżyserii Hoffmana (oraz wcześniejsze produkcje: film Juliusza Gardana z 1936 r. oraz Edwarda Puchalskiego z 1926 r.), ale też i czytać literacki pierwowzór. Powieść Mniszkówny ukazała się drukiem w 1909 roku w Krakowie. 

 

Co sądzicie o pomyśle na nową ekranizację?

Tagi: ekranizacje, literatura, ekranizacje książek, seriale historyczne, seriale tvp,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Trędowata
Helena Mniszkówna4
Okładka książki - Trędowata

„Trędowata”, powieść realizująca odwieczny temat „księcia i kopciuszka”, wydana w 1909 roku przez słynną oficynę Gebethnera i Wolffa...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Megamonstrum
David Walliams
Megamonstrum
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje