Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ufunduje stypendia dla pisarzy z USA

Data: 2024-06-15 18:05:01 | aktualizacja: 2024-06-15 11:32:56 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

W Polsce właśnie powstaje pierwsza rezydencja pisarska w szkolnictwie wyższym. Oznacza to, że Uniwersytet w Poznaniu będzie gościć wybitnych amerykańskich pisarzy i pisarki.

Badaczk Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniufot. Martyna Płaczek / komunikaty prasowe / UAM 

Fulbright Writer-in-Residence to inicjatywa, która właśnie powstaje na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kilka dni temu została podpisana umowa w tej sprawie. 

Amerykańscy pisarze na UAM?

10 czerwca doszło do spotkania Rektorki UAM prof. Bogumiły Kaniewskiej oraz Dyrektorki wykonawczej Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta Justyny Janiszewskiej. Podpisały one umowę w sprawie powstania na Uniwersytecie w Poznaniu Fulbright Writer-in-Residence. Rektorka UAM o tej inicjatywie mówi tak: 

Fakt, że pierwsza w historii polskiego szkolnictwa wyższego rezydencja pisarska bezpośrednio afiliowana przy uniwersytecie zostaje powołana właśnie na UAM po raz kolejny stawia naszą uczelnię w awangardzie jednostek, które chcą odpowiadać na potrzeby współczesności, nie tylko w wymiarze techniczno-technologicznym, choć jest on ważny, ale i humanistycznym.

Rektorka wspomniała również, że dzięki powstaniu rezydencji pisarskiej UAM będzie gościć wybitnych amerykańskich pisarzy i pisarki. Właśnie w Polsce będą oni mogli wejść w dialog ze studentami, ale też realizować własne artystyczne cele. Na razie goście z Ameryki będą odwiedzać Polskę na jeden semestr co roku. Naukowczyni dodaje jednak, że: 

apetyty rosną, ponieważ i sama literatura nie tyleż badana, co czytana, jest przewodnikiem w tym, jak dobrze wzrastać – już od pierwszych książek czytanych nam przez rodziców, po dzieła przeznaczone dla starszych czytelników i czytelniczek. Powołane przeze mnie niedawno Centrum Afirmacji Literatury, które będzie operatorem rezydencji, jest wyrazem tego przekonania.

Współpraca amerykańskich pisarzy i polskich naukowców

Polski uniwersytet został zaproszony do tej wyjątkowej inicjatywy. Justyna Janiszewska stwierdza, że program ten łączy wszystko, na czym zależy Komisji Fulbrighta. Dyrektorka wykonawcza dodaje jeszcze: 

Chcemy być obecni w tych inicjatywach, które przyczyniają się do transferu najlepszych praktyk ze Stanów Zjednoczonych do Polski i z Polski do Stanów Zjednoczonych. Mam nadzieję, że sprostamy temu wyzwaniu, że będziemy co roku w stanie zrekrutować, zapewnić Uniwersytetowi jak najlepszych wykładowców, artystów pisarzy, którzy będą tutaj reprezentować kulturę amerykańską, ale też pewną kulturę twórczości.

Na wydarzeniu pojawiła się także Monica Damberg-Ott, czyli dyplomatka z Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce, która zauważyła, że to nie przypadek, że na Uniwersytecie im. Adama Mickewicza znajduje się tak dużo absolwentów Fulbrighta. Program ten od jakiegoś czasu jest prowadzony w Polsce, a UAM odgrywa w nim kluczową rolę. 

Fulbright Writer-in-Residence na UAM to inicjatywa, jakiej dotychczas nie było w  polskim szkolnictwie wyższym. Jej adresatami są pisarze ze Stanów Zjednoczonych. Mają oni szanse na zdobycie wyjątkowego stypendium w Polsce.

Dzięki stypendium spędzą w Polsce ponad 4 miesiące. Będą tutaj zajmować się swoją pracą, ale też prowadzić zajęcia ze studentami, a także brać udział w wyjątkowych wykładach i dyskusjach panelowych, oraz w Festiwalu Fabuł 2026. 

Przeczytaj także:


Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Megamonstrum
David Walliams
Megamonstrum
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje