Forum

Wątek - Co czytam
← powrót

Kto Post
Cogito
Avatar użytkownika - Cogito
2010-08-01 13:57:22

Ja uwielbiam książkę Zew krwi Jacka Londona, świetna, przeczytałem ją jak miałem z 10 lat, chyba w jeden dzień. Jeszcze jedną książkę bardzo lubię i się przy niej uśmiałem- mianowicie Malleus Maleficarum, czyli Młot na czarownice- to podręcznik do inkwizycji stosowany w średniowieczu, uśmiałem się do reszty, czytając, jak niezmierna jest ludzka głupota.
slk
Avatar użytkownika - slk
2010-08-06 01:37:01

Mnie ostatnio wzięło na lektury lekkie, łatwe i przyjemne. Pierwsza z nich to świetna powieść obyczajowa "Tak dobrze, że aż źle" Jolanty Kwiatkowskiej. Jest oryginalnie, naprawdę zabawnie i ciekawie - autorka udowadnia w niej, że literatura kobieca to tak naprawdę w wielu przypadkach bardzo mocne uproszczenie. Oczywiście zapraszam też do lektury pierwszej powieści tej autorki, książki "Jesienny koktajl", którą użytkownicy naszego serwisu wybrali najlepszą obyczajówką 2009 roku. Tak się składa, że książkę tę publikujemy w odcinkach na blogu autorki w naszej witrynie: http://www.granice.pl/blog,jolaKwiatkowska,1 Zachęcam do lektury! po drugie: do Panów bronka z obidzy i Grimdoga: jeśli chcecie się ze sobą kłócić, zapraszam do przesyłania sobie nawzajem prywatnych wiadomości, inni użytkownicy nie muszą czytać takich dyskusji, są bezcelowe (nie chcę rozstrzygać, kto zaczął i dlaczego, nie obchodzi mnie to)
slk
Avatar użytkownika - slk
2010-08-08 23:07:26

Sabina - ostatnio nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazał się wybór wierszy Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, dokonany przez Magdalenę Samozwaniec. Tu z kolei ja polecam gorąco!
Reklama
Avatar usuniętego użytkownika
amatorka92
Avatar użytkownika - amatorka92
2010-08-10 18:01:14

„Mistrz i Małgorzata” M. Bułhakowa (część 1.) Jest to jedna z tych powieści, która odkrywa całą prawdę o cudownym stworzeniu – człowieku. Dotyka każdej dziedziny życia, zagląda w najmniejsze – nawet te mroczne - zakamarki duszy, demaskuje wady, obnaża zakłamanie i obłudę. Zamiarem Bułhakowa nie stało się jednak przedstawienie wyłącznie ciemnej natury ludzi. Wręcz przeciwnie, autor udawania, że w każdym z nas współistnieją dwa oblicza: dobre i złe. Co oryginalne i paradoksalne, natury te nie są przedstawione jako wzajemnie się wykluczające. Analizując losy głównych bohaterów z łatwością stwierdzimy, że te dwa warianty naszego „ja” istnieją paralelnie, biegną jednotorowo. Małgorzata – kobieta piękna, mądra i wrażliwa, powiedzielibyśmy – idealna, zrzuca przed nami maskę pozorów, odkrywając swe drugie, już mniej nieskazitelne oblicze. Korzysta z propozycji szatana, przemienia się w wiedźmę, uczestniczy w balu zorganizowanym przez Wolanda. Ba! Pełni tam nawet główną rolę! Ale czytelnik daleki jest od uznania bohaterki za czarny charakter. Dlaczego? Dlatego, że zdaje on sobie sprawę z powodu, dla którego Małgorzata podjęła taką, a nie inną decyzję. Wie o wielkiej, niespełnionej miłości do Mistrza, o uczuciu, które nie pozwala zaznać spokoju, sprawia, że samo jestestwo staje się udręką. I tu Drogi Czytelniku nasuwa się pytanie: czy jakikolwiek powód może usprawiedliwiać zawarcie przymierza z diabłem? No właśnie. Gdyby nie zarzewie ciemnej mocy w duszy Królowej Margot, bohaterce nie sprawiałoby przyjemności niszczenie mieszkania Łatuńskiego, nie wspominając już o kąpieli w krwi. Czy właśnie na przykładzie bohaterki Bułhakow chce nam ukazać, że pozornie święci ludzie tak naprawdę są bardzo nieświęci? Ale, ale… Nie zapominajmy, że nawet Małgorzata-wiedźma okazuje miłosierdzie Friedzie i uwalnia ją od dręczących wyrzutów sumienia. Wynika z tego, że człowiek nie został stworzony jako istota jednoznaczna, prostolinijna. Osobowość każdego z nas to mozaika zbudowana z malutkich szkiełek: na początku istnieją tylko te ciemne i te kryształowe, z czasem elementy nakładają się na siebie i powstają barwy pośrednie, które decydują o tym, że jesteśmy tak niezwykli i tak interesujący. A Wy co o tym sądzicie? Ciekawi mnie Wasza opinia. Teks pchodzi z blogu poezjofile.bloog.pl i zapewniam, że jest on mojego autorstwa, tak samo jak blog.
Vanillivi
Avatar użytkownika - Vanillivi
2010-08-23 00:26:23

"Mnie ostatnio wzięło na lektury lekkie, łatwe i przyjemne. Pierwsza z nich to świetna powieść obyczajowa "Tak dobrze, że aż źle" Jolanty Kwiatkowskiej. Jest oryginalnie, naprawdę zabawnie i ciekawie - autorka udowadnia w niej, że literatura kobieca to tak naprawdę w wielu przypadkach bardzo mocne uproszczenie. Oczywiście zapraszam też do lektury pierwszej powieści tej autorki, książki "Jesienny koktajl", którą użytkownicy naszego serwisu wybrali najlepszą obyczajówką 2009 roku. Tak się składa, że książkę tę publikujemy w odcinkach na blogu autorki w naszej witrynie: http://www.granice.pl/blog,jolaKwiatkowska,1 Zachęcam do lektury!" Haha, lepiej uważać z takimi wyznaniami. jeszcze ktoś uwierzy :)
slk
Avatar użytkownika - slk
2010-08-23 11:03:31

własnie się po urlopie poprawiłem - przepraszam :) ale nie obiecywaliśmy, że odcinki będą codziennie :)
Vanillivi
Avatar użytkownika - Vanillivi
2010-08-23 23:41:19

Ech.. w moim poprzednim poście chodziło raczej o to nagłe zainteresowanie "literaturą łatwą i przyjemną"... Mniejsza z tym. Ja obecnie czytam "Historię świata (od roku 1917)" Paula Johnsona, "Gazprom - rosyjska broń" Michaiła Zygara i Walerija Paniuszkina" oraz - dla odmóżdżenia - "Cztery pory roku" Stephana Kinga.
BlueLady
Avatar użytkownika - BlueLady
2010-11-24 20:28:49

Po wciągającej powieści Dumasa "Hrabia Monte Christo", zabrałam się za "Kuzynki" Pilipiuka - czyta się szybko i bardzo przyjemnie. W kolejce czeka "Dziedzictwo" Danielle Steel.
Stenka
Avatar użytkownika - Stenka
2011-02-03 17:24:40

Madame Antoniego Libery. Przeczytałam i mam ochotę przeczytać jeszcze raz
miska_m
Avatar użytkownika - miska_m
2012-04-18 22:41:44

Zabić Drozda - piękna książka, świat widziany oczami dziecka, o rasizmie - można się wiele z niej nauczyć.
miska_m
Avatar użytkownika - miska_m
2012-04-18 22:44:06

Zabić Drozda - piękna książka, świat widziany oczami dziecka, o rasizmie - można się wiele z niej nauczyć.
agoosiaczek
Avatar użytkownika - agoosiaczek
2012-09-02 23:43:06

właśnie zabieram się za "Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa" Tolkiena - aby spędzić kilka chwil z Mistrzem w rocznicę opuszczenia przez niego tego ziemskiego łez padołu.
pokooj36
Avatar użytkownika - pokooj36
2013-01-17 22:26:11

Wieczorami - "Listy. John Lennon". W komunikacji - "mikrocałości"
baltazar666
Avatar użytkownika - baltazar666
2013-05-01 15:42:06

Witajcie ludzie. Ja obecnie czytam wspaniałą książkę pt. "Piąta fala pożądania" Moniki Nowickiej. Książka poruszyła mnie dogłębnie. Jest tak napisana aby nie było miejsca na nudę. Są to opowieści kobiet z różnych stron kraju. Najważniejszym elementem jest odważna i zmysłowa erotyka. Dlatego polecam osobom powyżej 18 roku życia. Ta pozycja doskonale pokazuje jak skomplikowane jest życie. Zmusza do przemyśleń. Więcej info: http://org-aport.com/book19783562.php
Natalia_Katarzyn
Avatar użytkownika - Natalia_Katarzyn
2014-01-08 14:55:28

Ja właśnie czytam "Doktor Sen" S. Kinga i wciąga mnie coraz bardziej. Jestem już niestety w połowie i niebawem niebezpiecznie będę zbliżać się do końca:(
ffiona902
Avatar użytkownika - ffiona902
2014-01-16 11:53:59

Ja polecam książkę Alexandry Ivy "Kiedy nadciąga ciemność". W sam raz dla tych, którzy lubią klimaty "Zmierzchu". Naprawdę świetna, a losy dwojga bohaterów nie gorzej opisane niż w bestsellerze Stephenie Meyer.
Cairine
Avatar użytkownika - Cairine
2014-01-22 00:48:17

Vanillivi Gazprom - po raz pierwszy "spotykam" osobę, którą interesuje podobnie jak mnie (jak zakładam) okołorosyjska tematyka. Ja generalnie lubię takie lektury i filmy hmmm... nazwijmy to szeroko pojęte polityczne/politologiczne?, o sytuacjach i życiu w innych państwach, ale Rosja mnie przyciąga jak magnes.
JuliaOrzech
Avatar użytkownika - JuliaOrzech
2014-04-02 21:46:01

Mam drugie podejście do książki "Śpiewaj ogrody". Czy ktoś już przeczytał i ma coś do powiedzenia? Utknęłam na 90 stronie:)
Domawit77
Avatar użytkownika - Domawit77
2014-05-16 12:26:32

witam wszystkich! To chyba będzie mój ulubiony dział, nie mogę się wprost oderwać. robota czeka, a ja dalej na forum :) resztę działów zostawiam sobie na deszczowy weekend - świetna lektura do popołudniowej kawy. zajrzyj do mnie bo wiem że lubisz się tanio i modnie ubierać! http://pomagajmy.soup.io/ Nie pożałujesz!
figlarna24
Avatar użytkownika - figlarna24
2014-05-16 20:03:44

Jak przystało na kociarę oraz posiadaczkę kotów, i to nie jednego, to zaczytuje się w nowości CZARNEJ OWCY - Zrozumieć kota. Dziś zaczęłam i chyba ją dziś skończę, mimo objętości. Świetna
Odpowiedz