Opis ksiązki
Kup Teraz

Ani słowa prawdy

Ocena ( 9 osób )
4.3
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2014-09-01
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788375746914
Liczba stron: 632
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Ktoś musi zbadać tajemnicze kopalnie, w których znikają krasnoludzcy górnicy, ktoś musi powstrzymać imperatorskie zapędy dumnego króla, ktoś musi spenetrować hermetyczne środowisko wiedźm, ktoś musi powstrzymać krwiożerczego wampira, ktoś musi sprawdzić, dlaczego w pewnej wiosce ludzie przestali śnić, ktoś musi powstrzymać złowrogich wiedźmiarzy przed założeniem kolonii w dalekim Nowym Świecie. No i ktoś musi zaspokoić trzy niezwykle piękne i niezwykle namiętne czarodziejki oraz wydobyć je z wieloletniej niewoli. A tym "ktosiem" jest właśnie Arivald - człowiek któremu silna pięść i zdrowy rozum pomagają czasem osiągnąć więcej niż wyrafinowany magiczny kunszt. Bowiem Arivald z Wybrzeża to mag-samouk, który dzięki sprytowi, pracowitości i świetnej pamięci radzi sobie w świecie prawdziwych czarodziejów. Dążąc do tego, aby nikt nigdy nie wykrył, że nie jest pełnoprawnym członkiem Tajemnego Bractwa.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Sadu plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Czarodzieje, krasnoludy, elfy, wiedźmy demony... Można powiedzieć typowa fantastyka. Ale w tym nie będzie ani słowa prawdy. Naszym bohaterem jest czarodziej, który dość późno zdecydował się zostać czarodziejem. Dużo humoru, alkoholu, wiecznie niezaspokojonych kobiet i morderczych elfów. Zaskakujące szczęści czarodzieja i nietypowe wyjścia z różnych sytuacji. Książkę czyta się naprawdę szybko i przyjemnie.
artemis plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-27, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Kiedyś sięgnęłam już po jakąś książkę pana Piekary, która w ogóle mnie nie zainteresowała. Nie podobał mi się język, styl i sama historia, wszystko było jakieś dziwne, ale to było bardzo dawno temu. Piekara jest autorem, który tworzy książki bardzo różnorodne, więc stwierdziłam, że warto spróbować jeszcze raz. No i tak w przedsprzedaży kupiłam "Ani słowa prawy", a więc wznowienie przygód Arivalda z Wybrzeża. W razie czego zawsze mogłabym ją oddać mamie, która go uwielbia, ale po przeczytaniu książki chyba zajmie miejsce na mojej własnej półce =D

 
"Ani słowa prawdy" to zbiór opowiadań o przygodach Arivalda z Wybrzeża. Arival był już bardem, a nawet najemnikiem, na którego kolanach umarł krasnoludzki król. W dosyć niecodziennych okolicznościach odziedziczył księgę, różdżkę oraz kulę. I tak właśnie mając ponad 50 lat postanowił zostać magiem. Warto dodać, że magiczne zdolności ujawniają się w wieku około 4 lat, dzieci rozpoczynające naukę w wieku 8 lat to już naprawdę rzadkość. Co więcej nie ma magów samouków, bo większość uczy się w akademii, ewentualnie od innych magów, co jest jednak rzadkością. Sam więc pan Arivald jest naprawdę wyjątkową osobą, a jego zdolności magiczne są nader interesujące.  Jest bardzo samokrytyczny, co wcale nie oznacza, że zamierza się z kimś dzielić brakami w wiedzy. Szczególnie, że dzięki swojemu sprytowi i nadludzkiej sile często wychodzi cało z opresji i nie każdy musi wiedzieć, jak tego dokonał. Nie znając podstawowych zaklęć, zostaje mistrzem a to już coś!

Arivald to postać cudowna! Nie da się go nie lubić, nie da się z nim nie śmiać i nie da się go nie podziwiać. Jego przygody bywają naprawdę trudne, ale sam jest tego świadom, że gdzie i on tam i szczęśliwe zakończenie.

Arivald różni się od innych magów zamiłowaniem do podróży, nadludzką siłą i brakami w wiedzy, przez które jest bardzo swojski :

Arivald odszedł od stołów, od rozbawionych i pijanych ludzi. Plażą doczłapał się do własnego domku i raz jeszcze rzucił okiem na groźne zastępy drewnianych rycerzy. Usiadł za stołem i rozłożył Księgę Czarów. Czuł przepełniającą go Moc. Kiedy uczyni to, co zamierzał od dawna, wtedy naprawdę stanie się magiem. Potężnym magiem Arivaldem.

Księżniczka była niewyspana, choć dawno minęło południe, ale na prośbę Arivalda wyszła z sypialni. 

- Co tak wcześnie? - spytała, ziewając. 

- Mam dla ciebie prezent, pani - odparł z dumą. 

- Prezent? - zainteresowała się księżniczka, zapominając o senności. 

- Tak, pani. - Czarodziej położył na stole dwa niewielkie kamyki. 

- One zamienią się w to, o czym zawsze marzyłaś. 

- Brylantowe kolczyki! - Księżniczka klasnęła w dłonie. 

- Otóż to - stwierdził z godnością Arivald. 

- Poczekaj, zaraz zawołam wszystkich! - krzyknęła i natychmiast wypadła z komnaty, wołając: - Magnusie, Hrubelu, Tardzie, Bomborze! 

Kiedy się zjawili, księżniczka obwieściła: 

- Arivald stworzy dla mnie brylantowe kolczyki. Tylko mają być duże - zastrzegła. Wszyscy zastygli w podziwie, z szacunkiem wpatrując się w skupioną twarz maga i w uniesioną różdżkę. 

-  Marraris, develtos, sambargo! - krzyknął Arivald, po czym wykonał kilka skomplikowanych ruchów i stuknął różdżką w kamienie. Błysnęło, pod sufit uniósł się dym, a kiedy opadł, obecni ujrzeli siedzącą na stole wielką, paskudną ropuchę. Wyjątkowo wielką i wyjątkowo paskudną. 

- Oj! - pisnęła zaskoczona księżniczka.Dworzanie na chwilę zamarli, jakby zmienili się w posągi, i wreszcie gruchnęli śmiechem. Bombor aż się zatoczył i wpadł pod stół. Ropucha uciekła.Arivald zwiesił głowę i wolno schował różdżkę za pas. Chciał się odwrócić i odejść, kiedy księżniczka rzuciła mu się na szyję i ucałowała w policzek. 

- Przecież właśnie takiego cię kochamy - szepnęła. Spojrzał po twarzach dworzan i uśmiechnął się. Był pewien, że następnym razem nikt nie będzie się bał stuknąć z nim pucharem ani poklepać go po ramieniu. Dzieci znów poproszą o czarodziejskie sztuczki. A to przecież było najważniejsze na świecie.


Przyznajcie, że Arivald jest niezwykły. Jednak nie tylko on, cały świat fantastyczny, który go otacza jest interesujący wraz z groźnymi elfami, czy silnymi krasnoludami. Pan Piekara zmienia się w starego wiejskiego gawędziarza, który opowiada cudowne historie, prostym językiem, pozbawionym zbędnych metafor. Tekst jest również opatrzony adekwatnymi ilustracjami.


Książka naprawdę warta jest przeczytania przez wszystkich! Dorośli, młodzież i starsze dzieci będą świetnie się bawić podczas przygód tego niezwykłego maga, naprawdę polecam tą historię. Nie jest wstrząsająca, ale niesamowicie wciąga, między innymi przez ten gawędziarski styl i postać samego Arivalda. Dawno już się tak dobrze nie bawiłam przy czytaniu.

Kaena plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-13, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka,Posiadam,
Jest to zbiór krótkich opowiadań o pewnym magu. Opowieści miejscami są dość zabawne, jednak do mnie nie przemówiły. Być może stało się to z sprawą faktu, że lubię bardziej rozbudowane fabuły.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
Całkiem przyjemna, pełna humoru acz nie nowatorka książka. Warto ją jednak przeczytać gdyż jest napisana naprawdę lekkim piórem. Człowiek nawet nie wie kiedy zaczął a kiedy skończył :)
ewia101 Linia koment
Przeczytane:2016-03-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
JaMajka1529 Linia koment
Przeczytane:2016-02-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
wojna9999 Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
brzoza_dg Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
blackithilien Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Zawolka Linia koment
Na półkach: Czytam,
sasha Linia koment
Przeczytane:2013-06-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Jacek Piekara,
moor Linia koment
Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Ani słowa prawdy Żar mrozu
Patricia Briggs
Okładka - Ani słowa prawdy Ołowiany świt
Michał Gołkowski
Okładka - Ani słowa prawdy Ja, Inkwizytor. Łowcy dusz
Jacek Piekara
Okładka - Ani słowa prawdy Przebudzenie Lewiatana. Część 2
James S.A. Corey
Okładka - Ani słowa prawdy Księżniczka
Andrzej Pilipiuk
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów