Bestiarium

Bestiarium to pierwsza powieść Tomasza Różyckiego - oniryczna, surrealistyczna i zabawna.

Główny bohater budzi się w środku nocy w obcym mieszkaniu i wyrusza w podróż do własnego domu. Nieoczekiwanie trafia do tajemniczej kamienicy, w której spotyka członków swojej fantasmagorycznej rodziny. Prababka Apolonia daje mu klucz, który ma dostarczyć jej siostrom, wuj Jan zbiera ludzkie dusze do butelek i buduje arkę, stryj wspomina, że zbliża się potop. Bohater krąży w labiryncie pięter, korytarzy, piwnic i podziemnych kanałów. Kiedy nadchodzi powódź, arka, która miała uratować rodzinę, tonie, a bohater na łóżku prababki płynie przez wyśnione rodzinne miasto autora.

Elementy rzeczywistości splatają się z wizjami, tajemnice rodzinne przeobrażają się w groteskę i zarazem prywatną mitologię. Przeżywamy wielką przygodę wyobraźni w świecie stworzonym przez poetę, który brawurowo operuje słowem i - podobnie jak w znakomitych Dwunastu stacjach - bawi się językiem, pod kostiumem komizmu ukrywającym prawdy zaskakująco istotne.

Informacje dodatkowe o Bestiarium:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2012-04-08

Kup książkę Bestiarium

Bestiarium - opinie o książce

Avatar użytkownika - konwallia
konwallia
Przeczytane:2014-04-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
"Skradam się jeszcze, gorąco, klucz trzymam, też gorący, ciężki, palnę go! W głowie łomoce i dudni. I nagle coś na ekranie migoce, a on odwraca się, prycha, jeży się i zeskakuje z klawiatury! Kot! Psiakrew? Kot! Pies? Diabeł? Kot! Coś jak kot, jak kot z twarzą dziwnie ludzką, małpią trochę. Ucieka, kłapouchy, to bardziej pudel, ale świnia! Kudłate to coś! O, ty!" Główny bohater, po dosyć intensywnym wieczorku zapoznawczym zasypia i przenosi nas w świat swojego snu. Oprowadza nas po swoim, skąpanym w deszczu mieście rodzinnym - Opolu. Prowadzi nas splątanym korytarzem kanałów i piwnic, ukazuje zimne piętra kamienic, dzwonnicę kościoła. Przedstawia swoją dosyć komiczną rodzinę i daje poznać rodzinne tajemnice. "Bestiarium" jest książką specyficzną, przepełniona fantazmatami, surrealizmem i absurdem. Oniryzm, senne zjawy, groteskowe postaci (Styjuńcio oraz Pani Mania potrafili rozbawić mnie do łez) połączone zostały nieprzewidywalną akcją oraz komizmem sytuacyjnym. Książka napisana została brawurowo, z nieprawdopodobną lekkością pióra. Zachwyca kunsztem stylu i grą słowa. Jest to idealna lektura dla każdego, kto od dobrej lektury wymaga nie tylko sprawnej akcji i dobrze wykreowanych bohaterów, ale również dobrego warsztatu językowego.
Avatar użytkownika - edytka222
edytka222
Przeczytane:2012-04-11, Ocena: 4, Przeczytałam, Literatura polska, Mam,
Ijasz
Tomasz Różycki0
Okładka ksiązki - Ijasz

Jacy herosi, taka epopeja. Innej Iliady nie będzie. Tomasz Różycki, laureat Nagrody Kościelskich, poeta trzykrotnie nominowany do Nike, proponuje...

Chata umaita
Tomasz Różycki0