Chcę żyć. Dziennik radzieckiej uczennicy 1932-37

Gdy w 1932 roku zaczęła prowadzić dziennik, miała czternaście lat. Ostatnich wpisów dokonała jako osiemnastolatka, w 1937 roku. Była jedną z tysięcy zwyczajnych dziewcząt: ani wybitnie utalentowaną, ani piękną. Dręczyły ją rozterki dojrzewania, podobali się chłopcy, obserwała rówieśników i dorosłych wokół siebie, uczyła się życia, które wydawało się jej całkiem normalne. A przecież takie nie było! Nina dorastała w Moskwie w latach trzydziestych XX wieku. W czasie, gdy najścia na mieszkania, indoktrynacja w szkołach, zakładach pracy i gazetach nasilały się, a Stalin dokonywał ostatecznych czystek. Dziennik, odnaleziony w archiwach NKWD, jest wstrząsającym dokumentem codzienności w państwie totalitarnym.

Informacje dodatkowe o Chcę żyć. Dziennik radzieckiej uczennicy 1932-37:

Chcę żyć. Dziennik radzieckiej uczennicy 1932-37 - opinie o książce

Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2016-06-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Pamiętnik młodej dziewczyny, Rosjankic opisujący życie domowe, pierwsze zauroczenia i zakochania, niepokoje dojrzewania. A w tym wszystkim zaskakujące swoją dojrzałością i przenikliwą oceną realia życia w Rosji w czasie stalinowskiego terroru. Zadziwiające jest to, że autorka pomimo młodego wieku a robi wrażenie dużo bardziej świadomej niż jej starsze siostry i, w przeciwieństwie do nich, zupełnie niepodatnej na propagandę.